Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w leczeniu hematologicznym
Ministerstwo Zdrowia szykuje zmiany w organizacji leczenia hematologicznego. Resort zapowiada, że na początku 2023 roku rozpocznie się proces legislacyjny kompleksowej opieki hematoonkologicznej w ramach systemu referencyjności.

Jak informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską, w obszarze hematologii dorosłych opracowana została zmiana organizacji opieki hematoonkologicznej.
Kompleksowa opieka hematoonkologiczna w ramach systemu referencyjności
Chodzi o wprowadzenie kompleksowej opieki hematoonkologicznej w ramach systemu referencyjności.
Prowadzone w resorcie zdrowia prace dotyczą również warunków, jakie będą musieli spełnić świadczeniodawcy, aby zapewnić realizację świadczeń w zakresie podstawowej diagnostyki hematologicznej i radiologicznej nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego oraz kontynuacji leczenia w ramach skoordynowanej współpracy z ośrodkami o wyższym poziomie referencyjnym w zakresie hematologii. Rozpoczęcie procesu legislacyjnego planowane jest na 2023 r.
Wiceminister zdrowia przypomniał również, że do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie Polskiego Rejestru Onkohematologicznego "PROH". Rejestr pozwoli na gromadzenie kompletnych danych, które będzie można wykorzystać w analizach dotyczących optymalizacji metod diagnostyki i leczenia nowotworów hematologicznych.
Jak wyjaśnia Waldemar Kraska, dzięki rejestrowi możliwe będzie określenie wskaźników epidemiologicznych, w tym liczby zachorowań, chorobowości, liczby ozdrowieńców, szybkości wdrożenia diagnostyki i leczenia oraz jego skuteczności. Dane zgromadzone w rejestrze umożliwią także ocenę czynników ryzyka, takich jak zróżnicowanie regionalne zachorowalności, umieralności i przeżycia, oraz pozwolą na opracowanie standardów leczenia i ich ewaluacji, a także zidentyfikowanie liczebności pacjentów wymagających nowoczesnych terapii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Bromber: MZ ma pomysł na kompleksową reformę kształcenia lekarzy [WYWIAD]
Źródło: Puls Medycyny