Ministerstwo Zdrowia zaostrza przepisy dotyczące chorób zakaźnych, m.in. ospy małpiej
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia, które określa wykaz zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem przekazywania danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca, zakres tych danych oraz okoliczności, termin i sposób ich przekazywania. W wykazie chorób jest m.in. małpia ospa.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o objęciu obowiązkiem przekazywania danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca w przypadku:
- błonicy,
- cholery,
- duru brzusznego,
- durów rzekomych A, B i C,
- gruźlicy,
- ospy małpiej,
- ostrego nagminnego porażenia dziecięcego (poliomyelitis).
MZ: istnieje ryzyko zawleczenia chorób zakaźnych, które zostały w Polsce wyeliminowane
Błonica i ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis) należą do chorób zakaźnych, których występowanie na terytorium Polski zostało wyeliminowane dzięki powszechnym obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Również dur brzuszny został praktycznie wyeliminowany w wyniku masowej akcji szczepień w latach 1964-1975. Nie notuje się też zachorowań na dury rzekome A, B i C ani rodzimych przypadków zachorowań na cholerę.
Jak podkreśla resort zdrowia, istnieje jednak stałe ryzyko zawleczenia ww. chorób zakaźnych z obszarów ich występowania. Choroby te ze względu na ciężki, w tym potencjalnie śmiertelny przebieg kliniczny oraz potencjał szerzenia się w sposób epidemiczny wynikający m.in. z faktu transmisji człowiek-człowiek, są objęte obowiązkiem hospitalizacji.
Dane o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca w przypadku chorób zakaźnych objętych przepisami projektowanego rozporządzenia mają być przekazywane przed wypisaniem osoby zakażonej lub chorej na chorobę zakaźną lub podejrzanej o zakażenie lub zachorowanie lub ozdrowieńca ze szpitala.
Źródło: RCL
PRZECZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa na liście chorób wymagających izolacji - MZ opublikowało projekt
Małpia ospa - w jakich krajach potwierdzono przypadki zakażeń? [LISTA]
Źródło: Puls Medycyny