Ministerstwo Zdrowia wprowadza darmowe, szybkie testy na COVID-19. Kto za nie zapłaci?
Ministerstwo Zdrowia wprowadza możliwość wykonania bezpłatnie szybkiego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Koszty testowania mają być pokrywane ze stawki kapitacyjnej. Same testy będą dostarczane świadczeniodawcom bezpłatnie.

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej. Jak podkreśla w uzasadnieniu do projektu resort zdrowia, mając na uwadze utrzymujący się spadek liczby zakażeń koronawirusem oraz zmniejszenie liczby hospitalizacji z powodu zachorowań na COVID-19, minister zdrowia podjął decyzję w sprawie zmiany zasad finansowania testów w kierunku koronawirusa.
Testy na COVID-19: zasady
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19, będzie podejmował decyzję o skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa.
Świadczeniodawcy posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, po zarejestrowaniu się i założeniu profilu w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych będą mogli bezpłatnie zamawiać szybkie testy antygenowe przez System Dystrybucji Szczepionek, który jest prowadzony pod adresem http://sds.mz.gov.pl.
Testy będą dostarczane świadczeniodawcom nieodpłatnie np. z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, dlatego do oszacowania rocznych kosztów (ok. 215,1 mln zł) wprowadzanej zmiany wykorzystano wartość produktu rozliczeniowego za wykonanie szybkiego testu antygenowego SARS-CoV-2 (bez kosztu testu) w wysokości 23,24 zł (zgodnie z opracowaniem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Weryfikacja wyceny świadczenia polegającego na wykonaniu testów antygenowych w kierunku SARS-CoV-2) oraz średniej rocznej liczby wykonania testów 9 255 825 liczonej, jako iloczyn średniej miesięcznej realizacji testów (od listopada 2020 r. do marca 2022 r.) i liczby 12 (liczba miesięcy w roku). Koszty te będą pokrywane ze stawki kapitacyjnej POZ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lekarze kierują na testy PCR, za które pacjenci muszą płacić
Źródło: Puls Medycyny