Ministerstwo Zdrowia rzuca szpitalom koło ratunkowe. Chodzi o wysokość ryczałtów za 2022 rok
Ministerstwo Zdrowia chce zagwarantować szpitalom, które z powodu pandemii zrealizowały w 2022 roku mniej świadczeń niż wynikało to z ustalonego ryczałtu, wypłatę dodatkowych środków finansowych, zapewniających utrzymanie wielkości umowy z NFZ na dotychczasowym poziomie.

Wypłata dodatku ma nastąpić na wniosek świadczeniodawcy, w miesięcznych transzach. Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zostaną zobligowani do rozliczenia wypłaconych środków do końca 2023 r.
Dodatki finansowe dla szpitali a realizacja ryczałtu
W przypadku podmiotów, które zrealizowały ryczałt z 2022 r. na poziomie niższym niż 90%, dodatek korygowany będzie współczynnikiem równym realizacji ryczałtu za ostatni kwartał 2022 (nie większym niż 1). To główne założenia projektu rozporządzenia sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, który trafił właśnie do konsultacji społecznych.
Obecnie obowiązujące przepisy uzależniają poziom finansowania szpitali zakwalifikowanych do sieci szpitali od wysokości wykonania ryczałtu w poprzednim okresie rozliczeniowym. Ustalenie wysokości ryczałtu na rok 2023 na podstawie wykonanego poziomu ryczałtu w roku 2022 spowoduje, że część szpitali zakwalifikowanych do sieci szpitali otrzyma mniej. A w związku z wprowadzonymi w 2022 r. w czasie trwania epidemii ograniczeniami szpitale często nie miały możliwości realizacji wszystkich świadczeń.
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że o wypłatę dodatkowych środków finansowych wystąpi 169 szpitali, w tym 45 szpitali z korektą za realizację poniżej 100% w IV kwartale 2022 r. Wysokość tych środków będzie wynosić 707 015 641,00 zł.
Źródło: Puls Medycyny