Ministerstwo Zdrowia: Obowiązkowe badania przesiewowe w kierunku SARS-CoV-2? W tym tygodniu decyzja
aktualizacja: 23-11-2020, 14:34
W tym tygodniu będzie podjęta decyzja, czy badania przesiewowe w trzech regionach (Podkarpacie, Małopolska, Śląsk) pod kątem koronawirusa będą dla wszystkich chętnych, czy będą obowiązkowe – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Pierwsze informacje o planowanych przesiewowych testach w kierunku SARS-CoV-2 podał wiceminister Waldemar Kraska jako. Jako gość RMF FM do obowiązkowego lub dobrowolnego testowania w trzech wybranych po rozmowach z premierem regionach (Podkarpacie, Małopolska, Śląsk) odniósł się minister Adam Niedzielski.
Resort jeszcze nie podjął decyzji
"Ostateczne decyzje nie zostały jeszcze podjęte (...). Generalnie mamy na myśli dwa modele. W jednym z nich damy uprawnienia do takich testów lekarzom rodzinnym (...). W tym modelu każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie sieci punktów drive-thru w tych regionach i ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali za pomocą SMS-a czy innego zaproszenia" – powiedział Adam Niedzielski.
"W drugim modelu trzeba by wydać jakąś regulację. Pewnie będzie to obowiązkowe" – dodał.
Pytany, kiedy zapadnie decyzja, który model będzie realizowany, odpowiedział, że w tym tygodniu. Zapytany, kiedy mogłyby rozpocząć się badania, powiedział, że w przypadku drugiego modelu potrzebny byłby "kolejny tydzień, dwa, na zorganizowanie logistyki", a w razie wyboru pierwszego badania mogłyby się rozpocząć od razu.
Marszałek woj. śląskiego: przesiew w regionie wielkim wyzwaniem
Śląsk, obok Małopolski i Podkarpacia, jest regionem, gdzie nadal odnotowuje się wysoki odsetek nowych zakażeń SARS-CoV-2. Mimo to lokalne władze wskazują, że organizacja badań przesiewowych obejmujących całą populację województwa byłaby dużym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym.
Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski Pytany w poniedziałkowej rozmowie na antenie Polskiego Radia Katowice, jak widzi perspektywę przeprowadzenia zapowiedzianego w sobotę przez ministra zdrowia badania przesiewowego m.in. w woj. śląskim, samorządowy gospodarz tego regionu ocenił, że to wielkie wyzwanie logistyczne.
"Z drugiej strony wszyscy dobrze wiemy, że testowanie ma sens, bo zawsze można te osoby, które zainfekowały się wirusem, odizolować, a więc zmniejszyć transmisję. Ale na pewno jest to wyzwanie logistyczne, organizacyjne: 4,5-milionowy region – służby wojewody i zarządzania kryzysowego muszą przedstawić plan, jak chcą to zrealizować" – wskazał.
Dodał, że najbardziej sprawdzone informacje o technicznych szczegółach ewentualnego testowania posiadają służby wojewody. Dodał również, że dotąd sprawdzają się punkty drive-thru, które np. wiosną pomogły ograniczyć rozprzestrzenianie się ognisk koronawirusa w kopalniach.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ministerialny program profilaktyki 40 plus obejmie ponad 13 mln Polaków
Źródło: Puls Medycyny