Minister Niedzielski wyliczył pięć elementów stabilnego i odpornego systemu opieki
Minister Adam Niedzielski wskazał na pięć elementów stabilnego i odpornego systemu opieki. Pięć głównych to: finanse, zasoby ludzkie, cyfryzacja, profilaktyka i autonomia lekowa.

Szef MZ uczestniczył w środę (13 kwietnia) w Warszawie w konferencji "Odporny i stabilny system ochrony zdrowia - bezpieczeństwo zdrowotne w dobie kryzysów".
- Od bardzo dawna myślimy, jak stworzyć system opieki zdrowotnej, który jest elastyczny, także jeśli chodzi o ponadnormatywne obciążenia, które w perspektywie ostatnich dwóch lat zaczynają być standardem stwierdził minister.
Priorytetem finanse
Wskazał na pięć elementów stabilnego i odpornego systemu opieki. Pierwszy z nich, będący priorytetem, to gwarancje finansowe i ich struktura.
- My już tę pracę wykonaliśmy, system opieki zdrowotnej w Polsce ma ustawowe gwarancje finansowania i jego wzrostu. (…) Ale nie tylko poziom finansowania ma znaczenie, lecz także jego struktura - mówił minister.
- Wcześniej ograniczaliśmy się w bardzo dużym zakresie do finansowania składkowego. Ostatnie lata - i to cecha wspólna i kryzysu covidowego, i związanego z napływem uchodźców z Ukrainy - dorzucamy do składki potężne publiczne środki, które w dedykowany sposób finansują zadania" - wskazał, wymieniając m.in. fundusz covidowy i fundusz pomocy.
Kadry, cyfryzacja, profilaktyka...
Kontynuował, że drugi element to kadry, których stan - jak przyznał - jest w pewnym stopniu pochodną nakładów. Istotne było w ostatnich latach m.in. zahamowanie odpływu medyków za granicę i zwiększenie naboru na studia. Utrzymaniu obecnego personelu i zachęceniu nowego służy, jak kontynuował, m.in. poprawa warunków finansowych i wzrost wynagrodzeń.
Trzeci element budowania stabilnego i odpornego systemu opieki to zdaniem szefa MZ cyfryzacja. - Cyfryzacja jest procesem, który zwiększa elastyczność systemu opieki zdrowotnej. (…) To są rozwiązania, które się sprawdzają, ale trzeba się pilnować, by nie były nadużywane - stwierdził.
Kolejny element, to - jak mówił Niedzielski - profilaktyka. - Profilaktyka rozumiana jako skłonność do szczepień, wychwytywania chorób na wczesnych etapach, również poziom świadomości zdrowotnej, znajdujący odzwierciedlenie m.in. w prowadzonym stylu życia - wskazał.
- Trzeba to sobie powiedzieć bardzo wyraźnie, że mamy ogromną pracę do wykonania jeśli chodzi o kształtowanie świadomości (…). Profilaktyka ma znaczenie nie tylko, jeśli chodzi o indywidualne zdrowie, ale także jeśli chodzi o obronę zdrowia publicznego przed uderzeniami zagrożeń epidemicznych - wskazał.
Pytania o łańcuchy dostaw lekowych
Kolejny z elementów to - jak wyliczał minister - budowanie pewnej autonomii lekowej. - Jak tylko zadzieje się kryzys, i to dotyczy zarówno kryzysu związanego z COVID-19, jak i tego związanego z agresją Rosji na Ukrainę, zawsze pojawiają się pytania o łańcuchy dostaw lekowych, substancji, zagrożeń dostępności na rynkach, ale także poszukiwania nowych rozwiązań, m.in. inwestowania w badania kliniczne - powiedział szef MZ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Niedzielski: cały ciężar finansowy opieki nad uchodźcami ponosi Polska
Źródło: Puls Medycyny