Minister Niedzielski: druga dawka przypominająca dla osób od 12. r.ż. od 16 września
16 września ruszają szczepienia drugą dawką przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 12. roku życia. W nocy z 15 na 16 września wystawionych zostanie ok. 5,8 mln e-skierowań na te szczepienia. Dawka przypominająca będzie realizowana nowymi szczepionkami. Tych do końca tygodnia w Polsce będzie już ok. 2 mln.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił podczas konferencji prasowej 15 września, że w pierwszej kolejności ze szczepień mają korzystać osoby z tzw. grup ryzyka. Przypomniał, że dotychczas wystawiono ok. 5 mln e-skierowań na drugą dawkę przypominającą dla osób, które wcześniej mogły skorzystać z tej profilaktyki.
- Z tej grupy drugą dawką przypominającą zaszczepiono ok. 1,6 mln osób. Dziś w nocy ( 15 wrzenia) skierowanie otrzyma kolejnych 5,8 mln osób, od 12. r. ż. To oznacza, że w sumie ze szczepień będzie mogło skorzystać ok. 9 mln osób - przekazał.
Jak poinformował minister, kolejna dawka przypominająca będzie realizowana nowymi szczepionkami. Tych do końca tygodnie ma być już w Polsce ok. 2 mln.
Niedzielski odnosząc się do sytuacji epidemiologicznej przyznał, że widoczny jest wzrost zakażeń. Jak ocenił, tych w ciągu doby jest ok. 6 tys. - Ale co ważne, nie widzimy, by to przekładało się na wzrost obłożenia w szpitalach. Tu mamy stabilizację - zaznaczył i dodał, że podobny trend jest obserwowany w całej Europie.
Dodał: - W tej sytuacji nasze działania koncentrują się na zabezpieczeniu obywateli w leki. Jesteśmy w trakcie przyjmowania kolejnych partii leków dedykowanych dla takich chorych. Najważniejsza bronią zaś w walce z koronawirusem pozostają szczepienia.
Pytany, kiedy szczepienia będą dostępne dla dzieci poniżej 12. r. ż., wskazał, że MZ czeka na rekomendacje EMA.
Dr Grzegorz Cessak: wszystkie szczepionki adaptowane są równie bezpieczne i skuteczne
Dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, wyjaśnił, że w obecnej sytuacji epidemicznej strategia Europejskiej Agencji Leków polega na „posiadaniu szerokiej gamy szczepionek przeciw COVID-19, które odpowiadają różnym wariantom wirusa i które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane w celu obrony przed ciężkimi skutkami COVID-19, przede wszystkim hospitalizacją i śmiercią”.
Prezes URPL przypomniał, że we wrześniu Europejska Agencja Leków rekomendowała zatwierdzenie dwóch typów adaptowanych szczepionek ukierunkowanych na wariant Omikron, ale także i pierwotny szczep wirusa SARS-CoV-2. 1 września była rekomendacja ukierunkowana na podwariant Omikron BA.1, a 12 września ukierunkowana na podwariant Omikron BA.4/5.
– Wprowadzamy szczepionki celowane w wariant Omikron BA.1 oraz BA.4/5. Wszystkie szczepionki adaptowane są równie bezpieczne i skuteczne. Pacjenci zgłaszający się na szczepienie otrzymają szczepionkę adaptowaną, którą aktualnie ma punkt szczepień - powiedział dr Cessak.
– Chcę podkreślić, że wszystkie badania dotyczące immunogenności tych szczepionek potwierdzają, że obie są równie skuteczne - doprecyzował.
Dodał, że przypominające szczepionki adaptowane można przyjąć z trzymiesięcznym odstępem od ostatniego szczepienia lub przechorowania COVID-19.
Nie będzie możliwości wyboru między szczepionką BA.1 a BA.4/5
Z kolei rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że osoba udająca się na szczepienie nie będzie miała możliwości wybierania między dostępnymi szczepionkami adaptowanymi.
– Udając się na czwarte szczepienie drugim boosterem pacjent nie wybiera między szczepionką BA.1 a BA.4/5. Obie szczepionki są równie bezpieczne i równie skuteczne. Decyduje o tym [wyborze szczepionki] dostępność dawki w punkcie szczepień. Prosiłbym, abyśmy nie traktowali tego szczepienia jak nowej wersji telefonu - podkreślił.
Rzecznik MZ zapowiedział też, że w ciągu najbliższych dni ruszy kampania społeczna skierowana do ludzi wątpiących, czy szczepienia są korzystne dla zdrowia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy będziemy skazani na ciągłe aktualizacje szczepionek przeciw COVID-19
Źródło: Puls Medycyny