Mimo weta prezydenta bliżej do legalizacji marihuany medycznej w Kostaryce
Ustawa o zalegalizowaniu medycznej marihuany w Kostaryce została zawetowana przez prezydenta Carlosa Alvarado. Głowa państwa deklaruje poparcie dla tej inicjatywy, jednak żąda wprowadzenia zmian w ustawie przyjętej przez Kongres.

Ustawa, która została przyjęta 13 stycznia w Kongresie, wzbudziła zastrzeżenia prezydenta, który zawetował trzy artykuły ustawy zezwalające na "samodzielną uprawę i konsumpcję" przez osoby fizyczne konopi indyjskich. Prezydent zaznaczył, że oczekuje od władz wykonawczych przedstawienia propozycji poprawek, które zwiększą możliwość kontroli hodowli i dystrybucji konopi indyjskich.
Ustawa wymaga poprawek
Alvarado wyraził swoje poparcie dla większości zapisów ustawy i zobowiązał się do uregulowania tej kwestii do końca kadencji, który przypadnie na maj przyszłego roku.
- Chcę kategorycznie powiedzieć, że popieram medyczną marihuanę. Jest to pomoc dla osób cierpiących na różne choroby, a są wśród nich nawet bliscy mi ludzie. Popieram również wykorzystywanie konopi w przemyśle, ponieważ pomagają one w produkcji rolnej i ożywieniu gospodarczym - powiedział Alvarado.
Konopie indyjskie, które mają niską zawartość THC, znajdują zastosowanie przemysłowe, między innymi do produkcji tekstyliów, żywności, nasion, olejów, biopaliw, leków i kosmetyków.
Polacy też zabiegają o legalizację upraw do celów medycznych
Prace dotyczące legalizacji upraw marihuany medycznej trwają również w Polsce. Obecnie przygotowanych zostało pięć projektów dotyczących konopi. Trzema z nich: dwoma dotyczącymi upraw marihuany medycznej w Polsce i trzecim ułatwiającym uprawę rośliny do celów przemysłowych, spożywczych i energetycznych - ma zająć się Sejm.
Szefowa zespołu Beata Maciejewska z Lewicy podkreśliła, że wypracowany przez zespół projekt dopuszcza uprawę marihuany do celów medycznych w Polsce - zarówno przez indywidualnych hodowców, którzy są również pacjentami, ale też przez rolników i przedsiębiorców, ale po spełnieniu określonych wymogów.
Ponadto ma on ułatwić korzystanie pacjentom z medycznych konopi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ: 3000 recept miesięcznie na medyczną marihuanę, ponad 670 bez realizacji
Źródło: Puls Medycyny