Miłkowski: w 2023 r. jednym z priorytetów będzie leczenie nadciśnienia
W tym roku planujemy zmianę wytycznych leczenia nadciśnienia tętniczego, tak aby w większym stopniu opierało się ono o wykorzystanie innowacyjnych leków złożonych - mówi w rozmowie o priorytetach refundacyjnych MZ Maciej Miłkowski, numer 1 na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia.
28 lutego poznaliśmy laureatów Listy Stu 2022. Na pierwszym miejscu listy najbardziej wpływowych osób w systemie ochrony zdrowia znalazł się wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, odpowiedzialny m.in. za Departament Polityki Lekowej i Farmacji, Departament Budżetu i Finansów, Departament Zdrowia Publicznego w zakresie uzależnień, Departament Lecznictwa w zakresie taryfikacji świadczeń oraz nadzór nad działalnością Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Instytutu Leków.
Miłkowski: innowacyjne terapie nie tylko w wąskich wskazaniach
– W zakresie polityki lekowej jako największe osiągnięcia w minionym 2022 roku wskazałbym obszar chorób rzadkich. W tym kontekście chciałbym zwrócić uwagę na dopuszczenie nowych terapii genowych w rdzeniowym zaniku mięśni i stworzenie programu lekowego. Wielkim sukcesem było też stworzenie programu badań przesiewowych, co przyczyniło się do tego, że pacjenci znacznie szybciej zostają zakwalifikowani do leczenia - mówi wiceminister Miłkowski.
W rozmowie z “Pulsem Medycyny” wiceminister podkreśla, że wśród priorytetów refundacyjnych znajdują się nie tylko innowacyjne terapie wykorzystywane w wąskich wskazaniach, ale też obszar chorób populacyjnych.
– Wiele udało się zrobić w diabetologii. Od kilku lat pracujemy nad tym, aby stale poszerzać dostępność do leczenia w tym zakresie, choć nadal widzimy, że istnieją jeszcze obszary, gdzie ta płatność ze strony pacjenta pozostaje zbyt wysoka. W tym roku planujemy zmianę wytycznych leczenia nadciśnienia tętniczego, tak aby w większym stopniu opierało się ono na wykorzystaniu innowacyjnych leków złożonych - dodał Maciej Miłkowski.
Dodał, że w opracowywanej właśnie nowelizacji ustawy refundacyjnej znajduje się zapis umożliwiający np. konsultantom krajowym w danej dziedzinie kierowanie do AOTMiT wniosku o ocenę danego leku, będącego podstawą standardowej terapii, która następnie rekomenduje MZ objęcie leku refundacją - z pominięciem wniosku ze strony firmy farmaceutycznej, choć z zachowaniem procesu negocjacji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Maciej Miłkowski: w najbliższych latach nie zabraknie w Polsce pieniędzy na leczenie
Źródło: Puls Medycyny