Miłkowski: pacjenci nie ucierpią na zmianie w finansowaniu programów zdrowotnych
Chorzy po planowanych zmianach w żadnym zakresie nie ucierpią – uspokajał w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Chodzi o przeniesienie finansowania niektórych świadczeń z Ministerstwa Zdrowia do Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Pacjenci obawiają się zmian w finansowaniu programu leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych.
- W imieniu chorych, o pozostawienie dotychczasowych zasad finansowania postulowali dziś w Sejmie posłowie opozycji.
- Zdaniem pacjentów, zmiany mogą pogorszyć działania programu, a co za tym idzie negatywnie wpłynąć na leczenie chorych z hemofilią.
Zmiana planowana przez rząd spowoduje, że część świadczeń zdrowotnych finansowanych dziś z budżetu Ministerstwa Zdrowia zostanie przeniesiona do NFZ. Dotyczy to programów zdrowotnych, procedur wysokospecjalistycznych, finansowania zespołów ratownictwa medycznego czy szczepień. Zmian obawiają się m.in. pacjenci chorzy na hemofilię. W ich imieniu posłowie domagali się dziś, 27 października, od Ministerstwa Zdrowia pozostawienia finansowania programu leczenia hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych na dotychczasowych zasadach.
Zmiana w finansowaniu programów zdrowotnych. Co na to Ministerstwo Zdrowia?
Chorzy po planowanych zmianach w żadnym zakresie nie ucierpią – uspokajał dziś w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. – W przypadku programów polityki zdrowotnej za realizację tych programów, a konkretnie za leki będzie płacił Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale program leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne nadal jest programem Ministra Zdrowia i nadal będzie realizowany przez Ministerstwo, czyli Narodowe Centrum Krwi nadal będzie koordynowało ten program i nadal będzie w przyszłości koordynowało całą gospodarkę krwią i czynnikami krzepnięcia – wyjaśniał wiceminister zdrowia i przypomniał, że część procedur jest już w tej chwili finansowana przez NFZ, jak na przykład leczenie profilaktyczne dzieci i młodzieży.
Elektroniczna dokumentacja medyczna dla pacjentów z hemofilią
- Rozmawialiśmy ostatnio z przedstawicielami pacjentów i potwierdzaliśmy, że w zakresie merytorycznym się nic nie zmieni – mówił Miłkowski.
Jednocześnie zapowiedział, że trwają prace nad elektroniczną dokumentacją medyczną dla pacjentów z hemofilią. – Pacjenci będą mieli, tak jak chorzy w Europie, dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej. Lekarze również będą mieli taki dostęp, w tym do informacji o zużytych lekach, żeby jak najlepiej opiekować się pacjentami – wyjaśniał wiceminister zdrowia. – Zadania będą wykonywane dokładnie tak, jak do tej pory – zapewnił Maciej Miłkowski i podkreślił, że poziom finansowania programu na kolejne lata jest określony i będzie obowiązywał również NFZ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Samorząd lekarski krytycznie o planowanych zmianach w finansowaniu ochrony zdrowia
Pacjenci o zmianach w finansowaniu OZ: nie na takie zmiany czekamy
Źródło: Puls Medycyny