Mikrorewolucja w diagnostyce obrazowej? Amerykanie opracowali technologię dostarczającą obrazy z wnętrza ciała
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) ogłosili, że dokonali przełomu w obrazowaniu wnętrza ludzkiego ciała. Stworzyli ultradźwiękową naklejkę wielkości znaczka pocztowego, która może generować i przesyłać obrazy narządów wewnętrznych.

Dzisiejsze badania ultrasonograficzne wymagają wykorzystania specjalistycznego sprzętu dostępnego tylko w szpitalach i gabinetach lekarskich. Nowy projekt badaczy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) może ostatecznie sprawić, że diagnostyka obrazowa będzie szerzej dostępna oraz łatwiejsza w realizacji.
Sposób na nieprzerwany monitoring pracy organów wewnętrznych?
Pionierska technologia medyczna, stworzona przez inżynierów z MIT, jest w stanie dostarczać obrazy z wnętrza ludzkiego ciała nieprzerwanie przez 48 godzin.
Chociaż na obecnym etapie badań, naklejki służące do generowania obrazu muszą być połączone z urządzeniami, które przekształcają odbite fale dźwiękowe w obrazy, inżynierowie już pracują nad tym, żeby urządzenia te działały zdalnie. A to oznacza, że ludzie mogliby na przykład obserwować swoje nienarodzone dzieci w czasie rzeczywistym na ekranach telefonów.
Ale nawet w obecnej formie naklejki mogą znaleźć natychmiastowe zastosowanie. Na przykład mogą być stosowane u pacjentów w szpitalach, podobnie jak naklejki EKG do monitorowania pracy serca. W ten sposób mogą nieprzerwanie obrazować narządy wewnętrzne.
Urządzenie dostarcza informacji o pracy organów wewnętrznych w czasie rzeczywistym
W badaniu, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Science, specjalny plaster został przetestowany na ochotnikach, którzy w trakcie testów wykonywali różne czynności, takie jak bieganie, jazda na rowerze, podnoszenie ciężarów i picie płynów.
Według badań naklejki dobrze się trzymały, a urządzenia wyświetlały na żywo obrazy głównych naczyń krwionośnych i narządów, takich jak serce, płuca i żołądek, w wysokiej rozdzielczości.
Dzięki nowej metodzie obrazowania można było na przykład obserwować zmieniającą się średnicę głównych naczyń krwionośnych podczas siedzenia, w porównaniu do stania, a także zmiany kształtu serca podczas ćwiczeń.
Zespół inżynierów z MIT opracowuje również algorytmy oprogramowania oparte na sztucznej inteligencji, które pomogą lepiej interpretować i diagnozować przekazywane na bieżąco obrazy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 100 mln zł na innowacyjne wyroby medyczne. Rusza konkurs Agencji Badań Medycznych
Źródło: Puls Medycyny