Migrena z aurą a ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych
Kobiety cierpiące na migreny z aurą (MA) są bardziej zagrożone zawałem serca oraz udarem mózgu niż kobiety niechorujące na migrenowe bóle głowy - odkryli badacze z Harwardzkiej Szkoły Medycznej oraz Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego w Bostonie, którzy przeanalizowali dane pochodzące z dużego badania epidemiologicznego Women's Health Study.
Wśród wszystkich kobiet włączonych do badania Women's Health Study, 3568 (12,8 proc.) od początku obserwacji cierpiało na migreny, z czego 1428 (5,1 proc.) na migreny z aurą. U 75 proc. kobiet chorujących na migrenowe bóle głowy napady bólu pojawiały się rzadziej niż raz w miesiącu, 20 proc. doświadczało ich średnio raz na miesiąc, a 5 proc. częściej niż raz w tygodniu.
Przeprowadzona analiza statystyczna, której wyniki opublikowano 24 czerwca br. na stronie internetowej czasopisma Neurology, ujawniła, że kobiety, u których migreny z aurą pojawiają się co najmniej raz w tygodniu, mają ponad czterokrotnie wyższe ryzyko wystąpienia udaru mózgu niż kobiety bez migren. Te pacjentki, u których ataki migreny są rzadsze, tzn. występują mniej niż raz w miesiącu, obarczone są natomiast ponad dwukrotnie większym ryzykiem zawału mięśnia sercowego oraz niemal dwukrotnie częściej poddawane są różnym operacjom i zabiegom kardiologicznym, np. pomostowaniu aortalno-wieńcowemu czy angioplastyce.
Istotnym ograniczeniem analizy było to, że stosunkowo mały odsetek kobiet spośród wszystkich zakwalifikowanych do Women's Health Study doświadczył incydentów sercowo-naczyniowych. Autorzy przekonują zatem, że konieczne są dalsze badania, które potwierdziłyby zależność pomiędzy migrenowymi bólami głowy a chorobami układu krążenia u kobiet, a także wykazały, że zapobieganie atakom migreny może zredukować ryzyko sercowo-naczyniowe.
Mechanizm wiążący migreny z aurą z chorobami sercowo-naczyniowymi pozostaje niewyjaśniony i prawdopodobnie jest dosyć złożony. Niektórzy badacze sugerują udział w incydentach naczyniowych tzw. rozprzestrzeniającej się depresji korowej, która jest przyczyną aury migrenowej. Ponadto wiadomo też, że migreny są czynnikiem ryzyka m.in. nadciśnienia, hiperlipidemii i cukrzycy, które z kolei sprzyjają zawałom serca i udarom mózgu.
Badanie było sponsorowane m.in. przez National Heart, Lung and Blood Institute oraz National Cancer Institute w USA.
Źródło: Neurology 2009 , 73: 581-558.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: dr n. biol. Marta Koton-Czarnecka