Mięsaki kości: rzadkie, ale groźne [WIDEO]
Rocznie diagnozuje się w Polsce ok. 60 nowych zachorowań na mięsaki kości u dzieci od urodzenia do 18. roku życia. Szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy 14. a 19. r. ż.
Mięsaki mogą być zlokalizowane w każdej kości w ciele. W zależności od rodzaju mięsaka umiejscowienie zmian może być różne. Choroba najczęściej atakuje kości kończyn, występuje także osiowo, czyli w kręgosłupie, miednicy. Duże znaczenie dla rokowania ma jak najwcześniejsze podstawienie diagnozy i rozpoczęcie skojarzonego leczenia.
„Niestety, ale aż jedna trzecia pacjentów trafia do naszej kliniki w momencie, gdy nowotwór jest w stadium rozsianym. Obecność przerzutów sprawia, że rokowanie jest dużo gorsze. Takie dzieci były często wcześniej np. przez pół roku obserwowane lub leczone z innego powodu” - mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży IMiD powstała w styczniu 1962 roku jako pierwsza klinika tego typu w Polsce i druga na świecie. Prof. Raciborska podkreśla, że jeżeli lekarz stawia rozpoznanie, a po dwóch, trzech zmianach terapii nie udaje się pacjenta wyleczyć, to należy zweryfikować diagnozę i zastanowić się, czy przyczyną nie jest nowotwór. „Lepiej coś wykluczyć niż potem leczyć pacjenta z rozsianym nowotworem” - mówi.
Rocznie diagnozuje się w Polsce ok. 60 nowych zachorowań na mięsaki kości u dzieci od urodzenia do 18. roku życia. Szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy 14. a 19. r.ż. Guzy narządu ruchu to nie tylko mięsaki kości, ale też tkanek miękkich. W tym przypadku zmiany mogą wystąpić w każdej części organizmu, gdzie znajdują się tkanki miękkie.
Wideo: Prof. Anna Raciborska o objawach mięsaków kości
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska