Międzynarodowy Dzień Nadciśnienia Płucnego
8 maja obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Nadciśnienia Płucnego. Z tej okazji w Warszawie odbył się happening z udziałem sportowców oraz kampanie edukacyjne, które mają pokazać jak trudno jest żyć z tą chorobą.
Organizator obchodów Polskie Stowarzyszenie Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół pragnie w ten sposób podnieść świadomość na temat tego schorzenia, by przyczynić się do wczesnej diagnozy i pomocy chorym. W Warszawie w Pasażu Wiecha gwiazdy ze świata sportu, kultury i mediów trenują na rowerach stacjonarnych, by wyrazić solidarność z ludźmi chorymi na nadciśnienie płucne.
Objawy choroby są niespecyficzne. Mylona jest często z astmą lub innymi schorzeniami, objawia się sinieniem ust, trudnościami z oddychaniem, problemami z poruszaniem się oraz męczliwością. Choroba ta uniemożliwia cierpiącym na nią osobom normalne funkcjonowanie w życiu codziennym stopniowo zmniejszając wydolność organizmu. Zwykłe czynności takie jak chodzenie po schodach, spacer czy jazda na rowerze, które większość z nas wykonuje bez najmniejszego wysiłku, dla osób z nadciśnieniem płucnym
są często barierą nie do pokonania.
O nadciśnieniu płucnym mówimy wtedy, gdy średnie ciśnienie w tętnicy płucnej przekroczy w spoczynku 25 mmHg. Nadciśnienie płucne tętnicze to rzadka choroba, w której stopniowo podwyższa się opór naczyń płucnych dla przepływającej przez nie krwi. Ciśnienie krwi w tętnicy płucnej wzrasta wówczas znacznie powyżej wartości prawidłowych (czasem sięga powyżej 60 mmHg, podczas gdy u osób zdrowych przeważnie wynosi mniej niż 20 mmHg), co prowadzi do ciężkiej niewydolności serca. Jest to choroba groźna, gdyż nieleczona szybko prowadzi do zgonu.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: mw