Medyczna racja stanu: Najważniejsze jest porozumienie
Proponujemy Czytelnikom cykl „Medyczna racja stanu”, pomyślany jako próba wyeksponowania najważniejszych problemów polskiej służby i ochrony zdrowia oraz podejmowanych czy deklarowanych rozwiązań.
W 2019 roku kalendarz wydarzeń politycznych mocno przyspieszy, a zdrowie Polaków zawsze było jednym z głównych tematów debat wyborczych. W naszym cyklu wywiadów z gośćmi będziemy przedstawiać ich racje, argumenty, plany i projekty, a one często plasują się w poprzek podziałów politycznych, znosząc przy okazji ideologiczne różnice.

Wierzymy, że ten merytoryczny twardy grunt, na którym stawiamy naszych rozmówców, przyczyni się do budowania kultury dialogu, a być może wzajemnego przyjrzenia się swym argumentom i wspólnego poszukiwania rozwiązań. Jeśli tak by się ostatecznie stało, nasze starania przysłużyłyby się dobrej sprawie.
Jako pierwszych zaprosiliśmy na nasze łamy badaj największych dziś antagonistów, co nie znaczy, iż prezentowane przez nich poglądy nie mają iunctim, czyli części wspólnej. To zresztą pewna tajemnica, którą chcemy pomóc odkryć Czytelnikom. Jesteśmy jedynie pośrednikami w debacie, którą przedstawiane w tym wydaniu wywiady otworzą i zapewne rozwiną. Chcemy zresztą przybliżyć opinie nie tylko polityków, ale także ekspertów, medycznych autorytetów, wszystkich ludzi mających coś do powiedzenia i zaproponowania.
Oferujemy miejsce, w którym polemika na argumenty jest możliwa, a ich uważna lektura nasunie niejeden odkrywczy wniosek. Będziemy służyć swoim warsztatem i swoimi łamami, ponieważ warto szukać optymalnych rozwiązań dla polskiego modelu ochrony zdrowia. Jak nam się wydaje, działamy we wspólnym interesie, bo przecież każdy z nas był, jest lub kiedyś będzie pacjentem.
Po pierwsze, dostępność
Nasz nowy cykl zaczynamy od rozmowy z Bartoszem Arłukowiczem (>> W ochronie zdrowia ważne są: dostępność, jakość i efektywność) i Konstantym Radziwiłłem (>> Fundamentem opieki zdrowotnej są: koordynacja, integracja i kompleksowość).
Gdyby w sprzecznych stanowiskach byłych ministrów zdrowia szukać punktu wspólnego, budującego medyczną rację stanu, to wydaje się nim racjonalnie pojęta dostępność świadczeń medycznych.
Odnotowujemy to jako krok w dobrym kierunku. Inne punkty wspólne oraz analizę dziennikarza i specjalisty do spraw mediacji z Europejskiego Centrum Mediacji Consensus znajdą Państwo w artykule: Wspólna płaszczyzna poglądów Bartosza Arłukowicza i Konstantego Radziwiłła. Chcemy również usłyszeć opinie naszych Czytelników.
Czy dostrzegają Państwo jeszcze coś w wypowiedziach naszych interlokutorów, co mogłoby łączyć ponad podziałami? Zapraszamy do dyskusji na naszym profilu facebookowym.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Małgorzata Konaszczuk, Jerzy Papuga