Medycyna laboratoryjna: ministerialny zespół stworzy strategię jej rozwoju. Znamy termin
5 listopada 2021 r. minister zdrowia powołał Zespół do spraw opracowania projektu strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej. Jego przewodniczącą została wiceszefowa resortu Anna Goławska.

5 listopada w Dzienniku Urzędowym ministra zdrowia opublikowano zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej. Jego przewodniczącym została Anna Goławska, wiceminister zdrowia, a zastępcą Agata Śmiglewska, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia. Ponadto Zespół liczy kilkunastu członków.
– Inicjatorami powstania Zespołu byli reprezentanci naszego związku zawodowego. Pomysł został przedstawiony ministrowi na spotkaniu 2 września i został pozytywnie przez niego przyjęty, czego efektem jest właśnie piątkowe zarządzenie dotyczące powołania Zespołu - poinformowała portal pulsmedycyny.pl dr n. med. Karolina Bukowska-Straková, przewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.
KZZPMLD to istniejący od 2008 roku związek zawodowy zrzeszający diagnostów laboratoryjnych, techników analityki medycznej, sekretarki medyczne, pomoce laboratoryjne i inne osoby zatrudnione w medycznych laboratoriach diagnostycznych. Według stanu na dzień 30 września 2021 roku w ramach KZZPMLD działa 99 zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych.
“W spotkaniu w dniu 2 września 2021 roku uczestniczył w charakterze eksperta również członek Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych z woj. mazowieckiego” - poinformowała nas z kolei Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.
Strategia rozwoju medycyny laboratoryjnej: szczegóły
Zadaniem Zespołu ma być opracowanie projektu strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej, obejmującej:
- promocję zawodu diagnosty laboratoryjnego, usankcjonowanie nowoczesnych rozwiązań diagnostycznych;
- rozwój kompetencji diagnostów w ramach odwracania piramidy świadczeń zdrowotnych z naciskiem na profilaktykę wtórną oraz nowoczesne metody wykrywania nowotworów i chorób cywilizacyjnych.
Działanie Zespołu do spraw opracowania projektu strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej - są konkretne terminy
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Przewodniczący ma zwołać pierwsze posiedzenie Zespołu w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie wspomnianej regulacji.
Projekt strategii rozwoju medycyny laboratoryjnej ma powstać i zostać przedłożony ministrowi zdrowia do 31 marca 2022 roku.
W środowisku diagnostów istotną kwestią jest pilne uchwalenie ustawy o medycynie laboratoryjnej, co postuluje m.in. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych. Zdaniem KIDL jest to kluczowy akt prawny dla rozwoju medycyny laboratoryjnej w Polsce, którego projekt był współtworzony przez Izbę i bez którego - jak podkreśla KIDL - jakiekolwiek znaczące zmiany w tym obszarze nie będą możliwe.
Ustawa o medycynie laboratoryjnej - jak przypomina KIDL - to także jeden z głównych postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Ochrony Zdrowia, do którego należy Izba.
Wskazuje się też na pilną potrzebę realnej wyceny świadczeń pogłębionej o wycenę badań laboratoryjnych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Diagności apelują: medycyna laboratoryjna wymaga pilnej regulacji
Alina Niewiadomska, prezes KRDL: diagności laboratoryjni powinni zarabiać tyle co lekarze
Źródło: Puls Medycyny