Medycy rezygnujący z karty podatkowej mają czas do 20 lutego na wybór innej formy opodatkowania. Co potem?
Do 20 lutego 2022 r. osoby rozliczające się w formie karty podatkowej mają czas na zmianę zasady opodatkowania. Możliwe formy to: 19-procentowy podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatek dochodowy według zasad ogólnych. Po tym terminie liczba dostępnych rozwiązań zostanie ograniczona.

Jak przypomina NRL, osoby dotychczas rozliczające się z fiskusem za pomocą karty podatkowej, które nie dokonają do 20 lutego 2022 r. wyboru innej formy opodatkowania, a jednocześnie nie będą spełniały warunków do kontynuacji rozliczenia tą metodą, otrzymają od naczelnika urzędu skarbowego odmowną decyzję w sprawie karty podatkowej. Po wydaniu takiej decyzji – jedynymi dostępnymi formami opodatkowania będą:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub
- podatek dochodowy według zasad ogólnych.
Powyższe oznacza, że w takim przypadku nie będzie możliwości wyboru w 2022 r. podatku liniowego.
Przypomnijmy, że w 2022 r. z karty podatkowej będą mogli skorzystać jedynie lekarze, którzy będą świadczyć usługi bezpośrednio na rzecz pacjentów (prywatnych osób fizycznych) i korzystali dotychczas z tej formy opodatkowania.
Karta to najprostsza forma opodatkowania, z której chętnie korzystali lekarze. Jej brak szczególnie odczuje personel na kontraktach oraz lekarze dentyści pracujących w przychodniach.
Jaka forma opodatkowania wydaje się najbardziej korzystna dla pracowników ochrony zdrowia po zmianach w Polskim Ładzie?
Zdaniem ekspertów podatkowych, dla lekarzy i lekarzy dentystów najkorzystniejszą formą będzie działalność gospodarcza opodatkowana zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. To forma, która zakłada uproszczenie rozliczeń oraz formalności podatkowych. Podstawą opodatkowania jest przychód, zatem podatnik nie jest uprawniony do rozliczania kosztów uzyskania przychodu. Wybór ryczałtu pozwala na skorzystanie z niższych stawek podatkowych, jednak pozbawia podatnika możliwości korzystania z ulg, kwoty wolnej od podatku, a także wspólnego rozliczania z małżonkiem. (Czytaj też: Karta podatkowa dla medyków tylko do końca roku. Co potem?)
PRZECZYTAJ TAKŻE: Polski Ład: co się zmieni w podatkach u medyków w 2022 roku?
Praca zdalna w urzędach - jest już streszczenie projektu rozporządzenia
Źródło: Puls Medycyny