Marihuana szkodzi na sen
Naukowcy z Filadelfii mają mocny argument przeciwko konopiom. Nastolatkowie, którzy je palą, mają potem kłopoty z bezsennością – donosi Medical News Today.
Raport na temat ciekawego badania zaprezentowano kilka dni temu na konferencji medycznej na temat zaburzeń snu "SLEEP 2014" w Minneapolis - donosi Medical News Today.

Eksperci z University of Pennsylvania w Filadelfii przyjrzeli się ankietom 1,811 dorosłych w wieku 20-59 lat, którzy przyznali się do używania marihuany. Okazało się, że im wcześniej amatorzy tego zioła zaczynali swoją przygodę z miękkimi narkotykami, tym bardziej byli narażeni na bezsenność w późniejszych latach życia – to główny wniosek z badań.
Co ciekawe, częstość palenia konopi w dorosłym wieku nie miała tak silnego wpływu na kłopoty ze snem, jak moment, w którym się zaczynało. Analizę przeprowadzono na podstawie danych zebranych podczas ogólnonarodowego amerykańskiego badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w latach 2007-2008.
Ponad połowa obywateli USA przyznaje się, że w swoim życiu co najmniej raz używała marihuany. Niektóre stany rozważają legalizację używki. W Europie zrobiła to do tej pory tylko Holandia. Bez większych konsekwencji prawnych można też używać zioła m.in. w Hiszpanii, ale dozwolone jest to tylko w domu. W Czechach dopuszczalne jest korzystanie z zioła w celach medycznych, można je kupić na receptę w aptece.
Naukowcy nie mają wątpliwości, że marihuana ma silny wpływ na nasz mózg, szczególnie na ośrodek nagrody oraz na struktury odpowiedzialne za regulowanie emocji. W 2013 roku zespół badawczy z Northwestern University w Illinois odkrył, że regularne używanie marihuany powoduje zmiany w funkcjonowaniu mózgu, które skutkują objawami podobnymi do tych w schizofrenii. Naukowcy badają nie tylko szkodliwość używki. Niektórzy twierdzą, że cannabis stosowany w rozsądnych ilościach jest niesprawdzonym, choć skutecznym środkiem w leczeniu padaczki, stwardnienia rozsianego czy innych chorób neurologicznych.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: AR