Maria Seweryn wsparła kampanię „Mam czas rozmawiać” Krajowego Centrum ds. AIDS
aktualizacja: 08-06-2018, 11:21
Rusza kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać”. Jej celem jest edukowanie i promowanie świadomości o HIV i AIDS oraz przekonanie Polaków, by rozmawiali ze sobą otwarcie o zdrowiu, zwłaszcza o tych najbardziej intymnych problemach z nim związanych. Akcję wsparła m.in. aktorka Maria Seweryn.
Kampania „Mam czas rozmawiać” promuje ideę regularnie wykonywanych badań na obecność wirusa HIV. Przekonuje również do swobodnej rozmowy na ten temat i stara się uświadomić, że zakażenie wirusem i w konsekwencji rozwój AIDS może naprawdę dotyczyć każdego.

„Wszystkim ciężarnym pacjentkom zlecam wykonanie testu w kierunku HIV. Najlepiej badanie to wykonać dwukrotnie: przed 10-tym, a także między 33 a 37 tyg. ciąży. Coraz więcej lekarzy rozumie i akceptuje potrzebę takiego badania. To prosty test, który może uchronić dziecko przed zakażeniem. Lekarz ginekolog mając na uwadze zdrowie rodziny powinien już na etapie planowania ciąży podkreślić konieczność wykonania testu w kierunku HIV przez przyszłą matkę oraz ojca dziecka” – powiedział prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant w dziedzinie perinatologii, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM, Rektor WUM.
Badanie w kierunku wirusa HIV znajduje się koszyki świadczeń finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i każdy ginekolog powinien je zalecić pacjentce, której ciążę prowadzi. W 90 proc. przypadków do zakażenia dzieci dochodzi w trakcie ciąży, porodu i karmienia piersi, mimo że zdiagnozowanie HIV u matki i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) w odpowiednim momencie praktycznie eliminuje to ryzyko. Terapia ARV jest w Polsce bezpłatna, finansuje ją Ministerstwo Zdrowia.
W roku 2017, w ramach Programu profilaktyki zakażeń wertykalnych, leczeniem zostało objętych 46 kobiet ciężarnych zakażonych HIV. Odbyło się 35 porodów kobiet z tej grupy, wszystkie noworodki, które otrzymały profilaktycznie leki antywirusowe, urodziły się zdrowe. 11 spośród zakażonych kobiet miało poród planowany w 2018 roku.
Wykonywanie testu na HIV nadal nie jest wśród Polaków powszechne – na badanie decyduje się zaledwie co dziesiąty dorosły Polak.
Więcej informacji o HIV, AIDS oraz samej kampanii „Mam czas rozmawiać” tutaj.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dlaczego boimy się testu na HIV
Źródło: Puls Medycyny