Mammografia i cytologia dostępne dla większej grupy kobiet? AOTMiT jest na tak
Rada Przejrzystości działająca przy prezesie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji pozytywnie zaopiniowała wniosek o rozszerzenie grup wiekowych kobiet, które mogą skorzystać z przesiewowej mammografii i cytologii, a więc badań pozwalających na wczesne wykrycie raka piersi i raka szyjki macicy.

Przypomnijmy, że program profilaktyki raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat. Mammografię wykonuje się co 2 lata lub co rok, jeśli wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub jeśli kobieta jest nosicielką mutacji w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.
Z kolei program profilaktyki raka szyjki macicy jest skierowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego przesiewowego badania cytologicznego.
Mammografia dla kobiet od 45. do 74. roku życia?
27 marca 2023 r. Rada Przejrzystości AOTMiT uchwaliła opinię w sprawie zasadności wprowadzenia zmian w programie profilaktyki raka piersi.
Rada uważa za zasadne przesunięcie granicy wieku kobiet mogących skorzystać z profilaktycznej mammografii, jak również zmianę zasad kwalifikacji i poziomu finansowania w programie profilaktyki raka piersi.
Proponuje się przesunięcie dolnej granicy wieku kwalifikującej do udziału w programie profilaktyki raka piersi z 50. na 45. rok życia, a także górnej granicy wieku z 69. na 74. rok życia.
Zaznaczono przy tym, że w grupach wiekowych 44-49 lat oraz 70-74 lata sugerowane jest rzadsze wykonywanie przesiewowej mammografii - co 2-3 lata.
PRZECZYTAJ TAKŻE: U kobiet o “gęstych” piersiach mammografię należy uzupełnić badaniem USG lub MRI
Rada Przejrzystości przypomniała, że w mapach potrzeb zdrowotnych (2018 r.) wskazano, iż szczyt zapadalności na raka piersi przypada na grupę wiekową 65+ (160,9/100 tys.), w tym w 2021 na 100 tys. kobiet w wieku 75-79 odnotowano 217,2 nowych zachorowań. W grupie 54–64 lat zapadalność wyniosła 118,1/100 tys.
Cytologia dla kobiet do 64. roku życia?
Rada Przejrzystości uważa także za zasadne wdrożenie zmian w aktualnie obowiązującym programie profilaktycznym raka szyjki macicy w zakresie przesunięcia wieku kwalifikującego w programie profilaktyki raka szyjki macicy (RSzM) do 64. roku życia.
Jednocześnie Rada zaznaczyła, że “z uwagi na trwający aktualnie pilotaż zastosowania badania molekularnego kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) jako nowego testu przesiewowego w programie profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce, do czasu opublikowania jego wyników, nie rozpatruje się innych scenariuszy wiążących się ze zmianą zakresu badań realizowanych w ramach programu. W aktualnym stanowisku Rada odnosi się wyłącznie do problemu przesunięcia górnej granicy wieku kwalifikacji do programu profilaktycznego z 59. do 64 r.ż.”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pilotaż testu HPV-DNA: bliżej przełomu w profilaktyce raka szyjki macicy
Rada przytoczyła dane, z których wynika, że najwięcej zachorowań na raka szyjki macicy występuje między 45. a 64. rokiem życia, a ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem do końca szóstej dekady życia, po czym zmniejsza się w starszych grupach wiekowych.
Zaznaczono także, że “za najlepszą strategię w profilaktyce raka szyjki macicy uważa się szczepienie młodych kobiet [przeciw HPV - przyp. red.] i kontynuowanie badań przesiewowych u zaszczepionych i nieszczepionych”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ potwierdza: bezpłatne szczepienia przeciw HPV od czerwca 2023 r.
Źródło: Puls Medycyny