Małpia ospa w kolejnym kraju. Pierwszy przypadek na Łotwie
Łotwa odnotowała pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy - poinformowało tamtejsze rządowe Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (SPKC) w oświadczeniu z piątku (3 czerwca).

Łotewska agencja rządowa poinformowała, że pacjent w wieku poniżej 50 lat został zakażony za granicą. Objawy choroby są łagodne, a pacjent jest pod opieką lekarza.
SPKC prowadzi obecnie dochodzenie epidemiologiczne. Jurijs Perevoszczikovs, epidemiolog z SPKC, przekazał, że Łotwa nie wprowadzi żadnych wymagań dotyczących kwarantanny, jak to miało miejsce w przypadku epidemii Covid-19. Małpia ospa rozprzestrzenia się powoli i wymaga bliskiego kontaktu z osobą zakażoną – powiedział Perevoszczikovs, cytowany przez portal łotewskiego publicznego nadawcy LSM.lv.
Małpia ospa: co to za choroba?
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach - informuje WHO.
W wariancie łagodniejszym śmiertelność wynosi 1 na 100 chorych, a w bardziej ostrym nawet 1 na 10. Są to jednak szacunki z krajów afrykańskich, w których poziom medycyny znacznie różni się od standardów europejskich czy amerykańskich.
Wirus małpiej ospy nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby.
Na świecie odnotowano jak dotąd ponad 400 przypadków małpiej ospy w 24 krajach na pięciu kontynentach, najwięcej w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa: kolejny przypadek, tym razem w USA. Polscy eksperci komentują
Małpia ospa - objawy, przyczyny, leczenie. Jak można się zarazić?
Źródło: Puls Medycyny