Małpia ospa - w jakich krajach potwierdzono przypadki zakażeń? [LISTA]
aktualizacja: 15-06-2022, 16:43
Przypadki małpiej ospy odnotowuje się w coraz większej liczbie krajów. Obecność tej odzwierzęcej choroby potwierdzono już w USA, Kanadzie, Australii, a także licznych krajach Europy, w tym w Polsce.

Spis treści:
- Małpia ospa na świecie
- Małpia ospa w Europie
- Małpia ospa w Polsce
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która endemicznie występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Pierwsza epidemia małpiej ospy poza tym kontynentem miała miejsce w 2003 r. w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych latach przypadki zakażeń odnotowywano w pojedynczych krajach na całym świecie.
Jednak od maja 2022 r. odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków zakażeń wirusem małpiej ospy. W 2022 r. pierwszy przypadek choroby w Europie potwierdzono 7 maja 2022 r. w Wielkiej Brytanii.
1285 przypadków zakażenia małpią ospą wykryto poza afrykańskimi krajami endemicznymi - wynika z danych WHO na dzień 8 czerwca. Obecność wirusa stwierdzono w 28 państwach. Nie stwierdzono jeszcze ani jednego przypadku śmiertelnego.
Over 1,000 #monkeypox cases have been reported from 29 countries where the disease is not endemic, with no deaths reported so far in these countries. @WHO urges affected countries to identify all cases and contacts to control the outbreak and prevent onward spread. pic.twitter.com/5V9kJaM2FA
— Tedros Adhanom Ghebreyesus (@DrTedros) June 8, 2022
"This virus has been circulating & killing in Africa for decades. It’s an unfortunate reflection of the 🌍 we live in that the international community is only now paying attention to #monkeypox because it has appeared in high-income countries"-@DrTedros https://t.co/Dswc8lMPDx
— World Health Organization (WHO) (@WHO) June 8, 2022
Małpia ospa na świecie
Przypadki małpiej ospy odnotowano w wielu krajach w Europie i innych miejscach na świecie.
- USA
W maju 2022 r. w USA odnotowano dwa przypadki tej choroby.
CDC Health Alert Network update: The Massachusetts Department of Public Health and CDC are investigating a confirmed case of monkeypox in the United States. See recommendations for clinicians and health departments: https://t.co/Lpve8ZsSed.
— CDC (@CDCgov) May 20, 2022
Według prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena małpia ospa “jest to coś, o co wszyscy powinni się martwić”.
- Ciężko pracowaliśmy, zastanawiając się nad tym, co możemy zrobić i jaka szczepionka może być skuteczna. Ale jest obawa, że gdyby wirus się rozprzestrzenił, miałoby to konsekwencje - zaznacza Biden.
CZYTAJ TEŻ: Małpia ospa: kolejny przypadek, tym razem w USA. Polscy eksperci komentują
- Australia
W Australii pierwszy przypadek małpiej ospy wykryto 20 maja 2022. Dotyczy on mieszkańca stanu Wiktoria, który niedawno wrócił do kraju z Wielkiej Brytanii - poinformowały lokalne władze. W stanie Nowa Południowa Walia badany jest możliwy przypadek zakażenia tym wirusem.
- Kanada
20 maja ministerstwo zdrowia w Kanadzie poinformowało o pierwszych dwóch przypadkach małpiej ospy, które zostały potwierdzone w Quebecu.
(1/5) This evening, Quebec was notified that two samples tested positive for monkeypox. These are the first two confirmed cases in Canada. https://t.co/CXKHV49XVo
— Health Canada and PHAC (@GovCanHealth) May 20, 2022
Dzień później poinformowano o 3 dodatkowych przypadkach. W sumie w Kanadzie odnotowano już 5 przypadków małpiej ospy.
This evening, #PHAC has notified @sante_qc that an additional 3 samples have tested positive for #monkeypox. There are now five confirmed cases in Canada 🇨🇦. pic.twitter.com/rnV9suByIA
— Health Canada and PHAC (@GovCanHealth) May 20, 2022
Małpia ospa w Europie
- Hiszpania - w Madrycie ogłoszono alert sanitarny z powodu wykrycia w tym regionie przypadków zakażenia wirusem małpiej grypy – poinformowała Europa Press. Na dzień 20.05.2022 (godz. 12.00) łączna liczba zachorowań w tym kraju wynosi już 22.
- Szwecja - u osoby mieszkającej w regionie Sztokholm potwierdzono pierwszy w Szwecji przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowały szwedzkie władze zdrowotne. Nie wiadomo, gdzie doszło do transmisji wirusa, trwa w tej sprawie dochodzenie.
- Francja - pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono w regionie Paryż/Ile-de-France - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia.
- Belgia - o pierwszym przypadku zakażenia wirusem małpiej ospy poinformowała stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.
Ważne: Belgia, jako pierwszy kraj, wprowadza obowiązkową 21- dniową kwarantannę dla chorych na małpią ospę.
- Austria - pierwszy w tym kraju przypadek małpiej ospy dotyczy mieszkańca stanu Wiktoria, który niedawno wrócił do kraju z Wielkiej Brytanii - poinformowały lokalne władze. W stanie Nowa Południowa Walia badany jest możliwy przypadek zakażenia tym wirusem.
- Niemcy - pierwszy przypadek pochodzącej z Afryki małpiej ospy został potwierdzony w Niemczech. Jak poinformował w piątek 20 maja w Monachium Instytut Mikrobiologii Bundeswehry, w czwartek u jednego z pacjentów ponad wszelką wątpliwość wykryto wirusa. U pacjenta wystąpiły charakterystyczne zmiany skórne - informuje agencja dpa. W Niemczech, trzy tygodnie po pojawieniu się pierwszego przypadku małpiej ospy, oficjalna liczba potwierdzonych zachorowań wynosi 113. Wszystkie przypadki zgłoszone do Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Niemczech dotyczą mężczyzn.
24 maja agencja Reuters podała, że w Niemczech osoby zakażone małpią ospą ma czekać izolacja.
- Wielka Brytania - W Anglii wykryto 20 zakażeń małpią ospą - pierwsze przypadki wykryto na Wyspach na początku maja. 23 maja pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą potwierdzono w Szkocji.
- Portugalia - do poniedziałkowego (23 maja) popołudnia służby medyczne potwierdziły 37 przypadków zachorowania na małpią ospę - podało ministerstwo zdrowia tego kraju.
- Słowenia - 24 maja potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowała słoweńska telewizja N1. Mężczyzna, który trafił do szpitala w Lublanie w poniedziałek, wrócił w ostatnich dniach z Wysp Kanaryjskich. Lekarze poinformowali, że stan zdrowia pacjenta jest stabilny, a objawy choroby łagodne.
- Finlandia - pierwszy przypadek wirusa małpiej ospy w Finlandii został potwierdzony u mężczyzny, który wcześniej podróżował po Europie – podały w piątek, 27 maja, władze helsińskiego okręgu szpitalnego.
- Argentyna - pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono 28 maja - podało w oświadczeniu ministerstwo zdrowia tego kraju. Jedna z osób zakażonych to obywatel Hiszpanii, który przybył do Argentyny.
- Węgry - pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono 31 maja. Zakażenie stwierdzono u 38-letniego mężczyzny.
- Łotwa - pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono 3 czerwca. Do zakażenia u 50-letniego pacjenta doszło, gdy przebywał za granicą - poinformowało w oświadczeniu rządowe Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (SPKC).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa: kolejne kraje potwierdzają przypadki zakażenia. Czy są powody do niepokoju?
Małpia ospa w Polsce
W Polsce pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono 10 czerwca 2022 r.
Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podał, że pacjent przebywa na izolacji w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort nie podaje szczegółów dotyczących pacjenta, ani miejsca jego hospitalizacji.
13 czerwca poinformowano, że są kolejni podejrzani o zakażenie ospą małpią, ale wszyscy czekają w szpitalu w izolacji na wyniki badania. Osoby, które miały z nimi kontakt, są zidentyfikowane przez inspekcję sanitarną.
15 czerwca potwierdzono sześć kolejnych zakażeń małpią ospą w Polsce. Według danych przekazywanych przez MZ w naszym kraju jest w sumie 12 przypadków małpiej ospy (dane z 15 czerwca).
Warto wiedzieć, że minister zdrowia podpisał w maju trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa w Polsce: mamy pierwszy przypadek
Małpia ospa - objawy, przyczyny, leczenie. Jak można się zarazić?
Źródło: Puls Medycyny