Małpia ospa - w jakich krajach potwierdzono przypadki zakażeń? [LISTA]

Monika Majewska/WHO/CDC/PAP
opublikowano: 24-05-2022, 16:17
aktualizacja: 09-09-2022, 11:30

Przypadki małpiej ospy odnotowuje się w coraz większej liczbie krajów. Obecność tej odzwierzęcej choroby potwierdzono już w USA, Kanadzie, Australii, a także licznych krajach Europy, w tym w Polsce. Odnotowano również pierwsze zgony z powodu małpiej ospy poza Afryką.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
WHO

Spis treści:

 1. Małpia ospa na świecie
 2. Małpia ospa w Europie
 3. Małpia ospa w Polsce

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która endemicznie występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Pierwsza epidemia małpiej ospy poza tym kontynentem miała miejsce w 2003 r. w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych latach przypadki zakażeń odnotowywano w pojedynczych krajach na całym świecie.

Jednak od maja 2022 r. odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków zakażeń wirusem małpiej ospy. W 2022 r. pierwszy przypadek choroby w Europie potwierdzono 7 maja 2022 r. w Wielkiej Brytanii.

Od 1 stycznia do 6 września 2022 r. zgłoszono 23 196 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków małpiej ospy z 43 krajów i obszarów w całym regionie europejskim - wynika z raportu WHO i ECDC.

monkeypoxreport.ecdc.europa.eu

Ogólna liczba przypadków małpiej ospy według daty zgłoszenia, region europejski:

Bardziej aktualne dane posiadają Amerykańskie Ośrodki Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Wynika z nich, że do 8 września na całym świecie potwierdzono 56,609 przypadków małpiej ospy.

Małpia ospa na świecie

 • USA

Jak wynika z danych CDC, do 8 września w USA odnotowano 56,609 przypadków małpiej ospy.

Według prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena małpia ospa “jest to coś, o co wszyscy powinni się martwić”.

- Ciężko pracowaliśmy, zastanawiając się nad tym, co możemy zrobić i jaka szczepionka może być skuteczna. Ale jest obawa, że gdyby wirus się rozprzestrzenił, miałoby to konsekwencje - zaznacza Biden.

CZYTAJ TEŻ: Małpia ospa: kolejny przypadek, tym razem w USA. Polscy eksperci komentują

 • Australia

W Australii pierwszy przypadek małpiej ospy wykryto 20 maja 2022. Dotyczy on mieszkańca stanu Wiktoria, który niedawno wrócił do kraju z Wielkiej Brytanii - poinformowały lokalne władze. W stanie Nowa Południowa Walia badany jest możliwy przypadek zakażenia tym wirusem.

Do 8 września w Australii odnotowano 129 przypadków (potwierdzonych i prawdopodobnych) małpiej ospy - czytamy na stronie health.gov.au.

 • Kanada

20 maja ministerstwo zdrowia w Kanadzie poinformowało o pierwszych dwóch przypadkach małpiej ospy, które zostały potwierdzone w Quebecu.

Dzień później poinformowano o 3 dodatkowych przypadkach. W sumie w Kanadzie odnotowano już 5 przypadków małpiej ospy.

Do 7 września w Kanadzie odnotowano 1317 przypadków małpiej ospy.

Małpia ospa w Europie

 • Hiszpania - w Madrycie ogłoszono alert sanitarny z powodu wykrycia w tym regionie przypadków zakażenia wirusem małpiej grypy – poinformowała Europa Press 20.05.2022.

W Hiszpanii z powodu małpiej ospy z marły już dwie osoby. Tamtejsze MZ o pierwszym zgonie wywołanym wirusem małpiej ospy poinformowało w piątek, 29 lipca. O drugim - 30 lipca. Hiszpania jest pierwszym krajem w Europie i po Brazylii drugim na świecie poza Afryką, w którym stwierdzono śmierć osoby zakażonej wirusem małpiej ospy.

 • Szwecja - u osoby mieszkającej w regionie Sztokholm potwierdzono pierwszy w Szwecji przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowały szwedzkie władze zdrowotne. Nie wiadomo, gdzie doszło do transmisji wirusa, trwa w tej sprawie dochodzenie.
 • Francja - pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono w regionie Paryż/Ile-de-France - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia.
 • Belgia - o pierwszym przypadku zakażenia wirusem małpiej ospy poinformowała stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.

Ważne: Belgia, jako pierwszy kraj, wprowadza obowiązkową 21- dniową kwarantannę dla chorych na małpią ospę.

 • Austria - pierwszy w tym kraju przypadek małpiej ospy dotyczy mieszkańca stanu Wiktoria, który niedawno wrócił do kraju z Wielkiej Brytanii - poinformowały lokalne władze. W stanie Nowa Południowa Walia badany jest możliwy przypadek zakażenia tym wirusem.
 • Niemcy - pierwszy przypadek pochodzącej z Afryki małpiej ospy został potwierdzony w Niemczech. Jak poinformował w piątek 20 maja w Monachium Instytut Mikrobiologii Bundeswehry, w czwartek u jednego z pacjentów ponad wszelką wątpliwość wykryto wirusa. U pacjenta wystąpiły charakterystyczne zmiany skórne - informuje agencja dpa.

24 maja agencja Reuters podała, że w Niemczech osoby zakażone małpią ospą ma czekać izolacja.

Z kolei mieszkańcy Berlina od środy, 13 lipca, mogą się zaszczepić przeciwko wirusowi małpiej ospy. W stolicy Niemiec odnotowuje się najwięcej zakażeń w całym kraju. Według landowego urzędu zdrowia i spraw socjalnych do tej pory w mieście zarejestrowano 986 przypadków. W całych Niemczech jest mniej niż 1600 zakażonych - pisze portal rbb24.

 • Wielka Brytania - W Anglii wykryto 20 zakażeń małpią ospą - pierwsze przypadki wykryto na Wyspach na początku maja. 23 maja pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą potwierdzono w Szkocji.
 • Portugalia - do poniedziałkowego (23 maja) popołudnia służby medyczne potwierdziły 37 przypadków zachorowania na małpią ospę - podało ministerstwo zdrowia tego kraju.
 • Słowenia - 24 maja potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowała słoweńska telewizja N1. Mężczyzna, który trafił do szpitala w Lublanie w poniedziałek, wrócił w ostatnich dniach z Wysp Kanaryjskich. Lekarze poinformowali, że stan zdrowia pacjenta jest stabilny, a objawy choroby łagodne.
 • Finlandia - pierwszy przypadek wirusa małpiej ospy w Finlandii został potwierdzony u mężczyzny, który wcześniej podróżował po Europie – podały w piątek, 27 maja, władze helsińskiego okręgu szpitalnego.
 • Węgry - pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono 31 maja. Zakażenie stwierdzono u 38-letniego mężczyzny.
 • Łotwa - pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono 3 czerwca. Do zakażenia u 50-letniego pacjenta doszło, gdy przebywał za granicą - poinformowało w oświadczeniu rządowe Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (SPKC).

PRZECZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa: kolejne kraje potwierdzają przypadki zakażenia. Czy są powody do niepokoju?

Małpia ospa w Polsce

W Polsce pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono 10 czerwca 2022 r.

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podał, że pacjent przebywa na izolacji w szpitalu, przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. Resort nie podaje szczegółów dotyczących pacjenta, ani miejsca jego hospitalizacji.

13 czerwca poinformowano, że są kolejni podejrzani o zakażenie ospą małpią, ale wszyscy czekają w szpitalu w izolacji na wyniki badania. Osoby, które miały z nimi kontakt, są zidentyfikowane przez inspekcję sanitarną.

15 czerwca potwierdzono sześć kolejnych zakażeń małpią ospą w Polsce. Według danych przekazywanych przez MZ w naszym kraju jest w sumie 12 przypadków małpiej ospy (dane z 15 czerwca).

11 lipca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że “nie notujemy nowych przypadków ospy małpiej w Polsce”.

– Sytuacja jest w miarę stabilna. Osoby, które chorują na ospę małpią, przechodzą ją dość łagodnie - to są różnego rodzaju wykwity na skórze, które mijają. Tutaj niebezpieczeństwa w tej chwili żadnego nie widzę - powiedział Kraska.

16 lipca badania laboratoryjne potwierdziły pierwszy przypadek małpiej ospy we Wrocławiu. Chory mężczyzna hospitalizowany jest na Oddziale Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego. Nie wiadomo, gdzie doszło do zakażenia.

19 lipca podano, że w oddziale zakaźnym szpitala miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu przebywa obecnie czterech pacjentów zakażonych wirusem małpiej ospy - przekazała PAP rzeczniczka lecznicy. Troje z zarażonych to obywatele Polski, którzy wrócili z pobytu w Hiszpanii.

21 lipca przekazano informację, że potwierdzono pierwsze trzy przypadki zakażenia małpią ospą w woj. łódzkim. Wszyscy zakażeni pacjenci trafili na oddział zakaźny szpitala im. Biegańskiego w Łodzi. Stan dwóch osób był na tyle dobry, że zostali oni wypisani już do domu, gdzie muszą przebywać w dalszej izolacji. Stan przebywającego w placówce trzeciego pacjenta jest dobry.

27 lipca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w Polsce potwierdzono ponad 50 przypadków ospy małpiej. Około 20-30 osób w tej chwili przebywa w szpitalach, ma dość łagodne objawy.

– W tej chwili nie widzimy w Polsce jakichś większych ilości tych nowych przypadków. Wiele przypadków nie potwierdza się - podał Waldemar Kraska.

Jednocześnie zaznaczył, że "jeżeli będzie taka potrzeba to dysponujemy w tej chwili szczepieniami".

– Jest to szczepionka zmodyfikowana przeciw ospie prawdziwej, ale także ma ten komponent ospy małpiej - poinformował.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o to szczepienie, to "chodzi głównie o grupy ryzyka, które mają kontakt z ewentualnymi osobami, które są zakażone, czyli o pracowników służby zdrowia".

28 lipca poinformowano, że osoby zakażone i chore na małpią ospę, a także podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę, będą objęte obowiązkiem izolacji w warunkach domowych - przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia. Zmiany będą dotyczyć osób niewymagających hospitalizacji.

9 sierpnia pinformowano, że służby sanitarno-epidemiologiczne potwierdziły zakażenie małpią ospą dwóch pacjentów z Warmii i Mazur - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. Dodano, że kolejne trzy osoby czekają pod obserwacją na wyniki badań.

10 sierpnia poinformowano, że pierwszy przypadek małpiej ospy potwierdzono w regionie świętokrzyskim. Młody mężczyzna przebywa w Klinice Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

– W tym momencie stan chorego jest w miarę dobry, stabilny. Nie ma zagrożenia życia – powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

W Polsce potwierdzono dotąd 104 przypadki małpiej ospy – wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Zdrowia na dzień 17 sierpnia.

Warto wiedzieć, że minister zdrowia podpisał w maju trzy rozporządzenia dotyczące małpiej ospy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Małpia ospa w Polsce: mamy pierwszy przypadek

Małpia ospa - objawy, przyczyny, leczenie. Jak można się zarazić?

Małpia ospa - czy grozi nam kolejna pandemia? [PODCAST]

Źródło: Puls Medycyny

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.