Mało wiemy o przewlekłej chorobie nerek
Częste wizyty w toalecie to dla 80 proc. Polaków główne objawy przewlekłej choroby nerek. Zaledwie co czwarty wskazał w badaniu bóle mięśni i stawów a 17,7 proc. pojawiający się często ból oraz zawroty głowy - wynika z badania przeprowadzonego w ramach ruszającej kampanii edukacyjnej "Dializa domowa- życie bez granic".
"Zdecydowana większość naszego społeczeństwa utożsamia przewlekłą chorobę nerek z problemami z oddawaniem moczu. Należy podkreślić, że to nie jest specyficzny objaw tej choroby. Pamiętajmy o tym, że w wielu przypadkach PChN nie daje żadnych oznak aż do bardzo zaawansowanych stadiów, kiedy jedynym rozwiązaniem terapeutycznym jest już tylko leczenie nerkozastępcze"- przekonuje prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Najnowsze statystyki wskazują, że w Polsce ze schorzeniami nerek zmaga się 4,5 mln osób. Jak podkreślają eksperci przewlekła choroba nerek rozwija się w sposób utajony nawet przez kilka do kilkunastu lat powodując trwale uszkodzenia narządów. Najczęściej chorującą grupą wiekową są seniorzy. Przyczyn takiego stanu należy upatrywać m.in. ze zmniejszającą się efektywnością nerek (po 40 roku życia efektywność ich pracy zmniejsza się o 10 proc. z każdym dziesięcioleciem), współistniejących chorobach (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca), w przyjmowanych przez seniorów lekach (działanie nefrotoksyczność leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych). Dodatkowo osoby starsze bardzo często doprowadzają do stanów odwodnienia, które powodują u nich ostrą niewydolność lub zaostrzenie przewlekłej choroby nerek.
Spośród czynników ryzyka wskazywanych przez prof. Ryszarda Gellerta wymienić należy - choroby nerek w rodzinie, nawracające infekcje dróg moczowych, miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, a także choroby autoimmunologiczne, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń trzewny.
Na co zatem należy zwrócić uwagę w profilaktyce PChN?
Przede wszystkim na co dzień należy dbać o nerki poprzez unikanie stanów odwodnienia. Warto także zaniechać palenia tytoniu, zadbać o swoją wagę (zapobiegać otyłości), ograniczyć spożywanie soli oraz dbać o prawidłowe ciśnienie krwi. Dodatkowo stosowanie wszystkich leków, zwłaszcza przedłużające się, należy konsultować z lekarzem lub farmaceutą – w szczególności, jeśli dotyczy to osób z już rozpoznaną chorobą nerek.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MM