Maleje liczba przychodni specjalistycznych, które mają podpisany kontrakt z NFZ
To efekt nie tylko braku lekarzy, ale także zbyt niskich wycen oferowanych przez NFZ - czytamy w serwisie prawo.pl. W konsekwencji pacjenci nie mają dostępu do specjalistów.

W związku z tym, że spada liczba podmiotów świadczących ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, rzecznik praw pacjenta powołał Zespół do spraw dostępności do świadczeń, który ma wypracować rekomendacje zmian.
Zwiększenie wycen nie poprawi dostępności do przychodni specjalistycznych
Prawo.pl dotarło do pierwszych wniosków. Wynika z nich m.in., że aby poprawić dostępność, nie wystarczy zwiększyć wycen, trzeba też zmienić zasady kontraktowania i pakietowania świadczeń. Poza tym w POZ i AOS musi być triaż tak jak w szpitalnych oddziałach ratunkowych - wskazano w rekomendacjach.
– Trzeba określić, czy dany przypadek jest pilny, czy stabilny, i to zarówno w POZ, jak i w AOS – mówi dla prawo.pl dr Jerzy Gryglewicz, ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
“Dla AOS konsultanci krajowi powinni opracować kliniczne wskaźniki dla przypadku pilnego dla każdego zakresu poradni” - dodano.
Ponadto ważne jest tworzenie warunków, by w AOS wykonywać większość procedur diagnostycznych.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dr Gryglewicz: w ciągu najbliższych pięciu lat z systemu może ubyć 2265 internistów
NFZ: zarządzenie ws. stawki kapitacyjnej i opieki koordynowanej w POZ
POZ Plus: jakie są wyniki pilotażu z perspektywy świadczeniodawców i pacjentów?
Źródło: Puls Medycyny