Maciej Miłkowski o ważnych zmianach w hematoonkologii
W 2022 r. do września w hematoonkologii przyjęliśmy 14 wskazań. To jest zdecydowanie najwięcej z zakresu onkologii i najwięcej w ciągu ostatnich kilku lat. W tym roku przygotowujemy się jeszcze do dwóch obwieszczeń - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. onkologii.

15 września (czwartek) w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw onkologii, podczas którego rozpatrzono informację na temat postępów w diagnostyce i leczeniu schorzeń hematoonkologicznych.
Choroba przeszczep przeciwko gospodarzowi - leczenie z wykorzystaniem ECP będzie świadczeniem gwarantowanym
Ważna zmiana dotyczy leczenia ostrej lub przewlekłej choroby przeszczep przeciwko gospodarzowi [GvHD] opornej na kortykosteroidy z wykorzystaniem fotoferezy pozaustrojowej [ECP].
– Do tej pory to świadczenie było realizowane w formie pilotażu, finansowane z zewnętrznych źródeł, natomiast w związku z tym, że to świadczenie dobrze się przyjęło, wprowadzamy je jako świadczenie gwarantowane - wyjaśnił Michał Dzięgielewski, dyrektor Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia.
– Nie trzeba będzie organizować żadnego konkursu, nie trzeba będzie spełniać specjalnych wymogów, odziały hematologiczne będą mogły je realizować - doprecyzował.
Hematoonkologia - dużo zmian w programach lekowych w 2022 r.
– W 2022 r. do września w hematoonkologii przyjęliśmy 14 wskazań. To jest zdecydowanie najwięcej z zakresu onkologii i najwięcej w ciągu ostatnich kilku lat - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, dodając, że obecnie łącznie w zakresie hematoonkologii jest już 59 wskazań finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
– Ale cały czas są podejmowane zmiany w tym zakresie związane z bieżącymi programami lekowymi. Wytyczne kliniczne towarzystw naukowych się zmieniają, zarówno w zakresie substancji czynnych, jak i w zakresie monitorowania, kwalifikacji i postępowania z danymi lekami - wyjaśnił wiceszef MZ.
W związku z tym - podkreślił - cały czas są zmieniane programy lekowe w Polsce.
– W ostatnim czasie podjęliśmy bardzo ważną zmianę dotyczącą ostrej białaczki szpikowej, w przypadku której do jedynej terapii, która była dostępna, dołączyliśmy do programu lekowego 3 leki. Każdy trochę w innym wskazaniu terapeutycznym. Zaszły również zmiany w zakresie chemioterapii - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Zmiany zaszły także w programie lekowym dotyczącym leczenia chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, jak również leczenia chorych na chłoniaki.
– W marcu 2022 r. zaszły zmiany dotyczące szpiczaka plazmocytowego. W maju 2022 r. bardzo istotnie zmieniliśmy program lekowy w zakresie chłoniaków rozlanych z dużych komórek B oraz innych chłoniaków, gdzie dołączyliśmy dwie terapie CAR-T - powiedział wiceszef MZ.
CZYTAJ TEŻ: Na nowej liście refundacyjnej długo wyczekiwana terapia CAR-T dla pacjentów z chłoniakiem
Inne zmiany w programach lekowych dotyczyły także choroby Kostmanna czy mielofibrozy.
– W tym roku przygotowujemy się jeszcze do dwóch obwieszczeń - wskazał Maciej Miłkowski.
Dodał, że oczekiwane jest podjęcie decyzji w sprawie programu lekowego dotyczącego w przewlekłej białaczki limfocytowej, zakończenia programów w zakresie chłoniaków i szpiczaka plazmocytowego - w tym ostatnim przypadku 3 wskazania są na ostatnim etapie podejmowania decyzji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ostra białaczka szpikowa: eksperci pozytywnie o nowej liście refundacyjnej
ABM: limfocyty CAR-T będą wytwarzane w Polsce
Terapia CAR-T: sukces refundacyjny i... kolejne wyzwania
Źródło: Puls Medycyny