Łysienie po COVID-19. Utrata włosów dotyka nawet co drugiego ozdrowieńca
Utrata włosów to częste następstwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2. - Dane mówią, że to problem, który dotyka od 25 do nawet 50 proc. ozdrowieńców. Wypadanie włosów zaczyna się średnio 2 miesiące po chorobie i jest najbardziej nasilone u osób, które objawów COVID-19 doświadczały powyżej 10 dni - mówi prof. Lidia Rudnicka.
- Szacuje się, że u ok. 10 proc. osób, które świadczyły pocovidowej utraty włosów, dochodzi o łysienia przewlekłego.
- Wypadanie włosów po zakażeniu SARS-CoV-2 trwa zwykle ok. 2 miesięcy, po tym czasie włosy zaczynają odrastać.
- Proces odrastania włosów u ozdrowieńców można przyspieszyć.
- Nasilenie zjawiska jest bardzo różne. U części ozdrowieńców utrata włosów jest niewielka, ale u części prowadzi nawet do łysienia.
- Statystyki mówią, że jedna czwarta, a niektóre dane pokazują nawet, że połowa osób po COVID-19 doświadcza utraty włosów. Rozpoczyna się to mniej więcej 2 miesiące po pierwszych objawach zakażenia. Jak mówią pacjentki, utrata włosów czasami była tak duża, że konieczne było noszenie peruki do chwili, gdy włosy zaczęły odrastać - mówi prof. dr hab. n. med. Lidia Rudnicka, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, która gościła w programie „COVID-19: komentarz eksperta”.
Jak się okazuje, wypadanie włosów jest szczególnie nasilone u osób, które objawy COVID-19 miały powyżej 10 dni. Utrata włosów trwa ok. 2 miesięcy, a potem powoli zaczyna się ich odrastanie.
- Możemy metodami dermatologicznymi przyspieszyć ten proces - dodaje prof. Rudnicka.
Szacuje się, że u ok. 10 proc. osób, które doświadczyły tego powikłania COVID-19, dochodzi o łysienia przewlekłego (gdy utrata włosów trwa dłużej niż 6 miesięcy).
- Jakie są objawy skórne COVID-19?
- Po czym poznać tzw. palce covidowe?
- Obrzęk twarzy po szczepieniu przeciwko COVID-19 u osób z wypełniaczami dermatologicznymi: po jakich szczepionkach odnotowano to ultrarzadkie działanie niepożądane?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdą państwo w filmie wideo. Zapraszamy do oglądania.
ZOBACZ TAKŻE: Objawy skórne COVID-19 u dzieci
COVID-19: przy zakażeniu wariantem Delta dominują inne objawy
Źródło: Puls Medycyny