Lung Cancer Unit: jak powinna wyglądać modelowa opieka nad pacjentem z rakiem płuca [WIDEO]
Jak powinna wyglądać modelowa opieka nad pacjentem z rakiem płuca i czy taką opiekę mogą zapewnić tzw. Lung Cancer Unity? - zapytaliśmy prof. dr. hab. n. med. Pawła Śliwińskiego, kierownika II Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Podczas debaty poświęconej współczesnym wyzwaniom w terapii raka płuca, zorganizowanej przez "Puls Medycyny", eksperci dyskutowali m.in. o wyspecjalizowanych ośrodkach, tzw. Lung Cancer Units, które mają zapewnić modelową i kompleksową opiekę nad pacjentami z rakiem płuca.
"Opieka powinna zaczynać się od odpowiedniej i szybkiej diagnostyki i powinna być kontynuowana przez odpowiednią i szybką terapię, uwzględniającą najnowsze osiągnięcia - leczenie ukierunkowane molekularnie i immunoterapię - powiedział prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - W skład takiego centrum kompetencji powinien wchodzić ośrodek, który dysponuje specjalistami zarówno w dziedzinie płuc, jak i specjalistami onkologii i torakochirurgii. Przeważnie to pneumonolodzy i torakochirurdzy zajmują się diagnostyką raka płuca - ustaleniem faktu, czy chory ma nowotwór, ustaleniem typu histologicznego raka poprzez pobranie odpowiednich biopsji - z wykorzystaniem bronchoskopii czy biopsji cienkogłowej przez ścianę klatki piersiowej, czy też technik czysto chirurgicznych, za które odpowiedzialni są torakochirurdzy. W skład takiego ośrodka powinien wchodzić także patomorfolog, który ocenia preparat pod kątem patomorfologicznym, ustala zaburzenia molekularne, które możemy leczyć za pomocą najnowocześniejszych wybranych leków leków. Ważny udział we współczesnym diagnozowaniu raka płuca ma również genetyk, dzięki któremu możemy podjąć decyzję o zastosowaniu innych, immunoterapeutycznie działających leków".
Chory powinien mieć także zapewnioną rehabilitację, opiekę psychoonkologa i być poinstruowany, w jaki sposób ma się odżywiać. Zespół specjalistów, zapewniających kompleksową opiekę nad pacjentem z rakiem płuca, jest zatem bardzo szeroki - podsumował prof. Śliwiński.
ZOBACZ TAKŻE: Jak wygrywać z rakiem płuca [RELACJA z DEBATY]
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Rozmawiała Maja Marklowska-Tomar