Listopad miesiącem świadomości raka płuca. Jakie objawy powinny zaniepokoić?
Ruszyła akcja „Kaszel ma znaczenie”, której celem jest zwrócenie uwagi m.in. lekarzy na objaw, jakim jest kaszel. Gość “Pulsu Medycyny”, prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski wyjaśnił, kiedy kaszel powinien zaniepokoić lekarza i na jaką ścieżkę skierować pacjenta w razie wystąpienia niepokojących objawów.
W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost liczby nowych zachorowań na raka płuca. Co więcej, nowotwór najczęściej diagnozowany jest w wysokim stadium zaawansowania, kiedy jedyną opcja leczenia jest terapia systemowa. Takie rozpoznanie nie pozwala na zastosowanie leczenia, którego celem byłoby wyleczenie choroby nowotworowej.
Wydaje się, że jednym z problemów, z którym wiążą się tak późne rozpoznania raka płuca, jest zbyt niska świadomość społeczeństwa, dotycząca diagnozowania tego nowotworu. Niezwykle istotny pozostaje fakt, że wielu Polaków wciąż sięga po wyroby tytoniowe, a liczba młodych kobiet regularnie palących rośnie z roku na rok.
Z okazji miesiąca świadomości raka płuca spotkaliśmy się z prof. Tadeuszem Orłowskim, z którym rozmawialiśmy o najważniejszych założeniach i celach akcji „Kaszel ma znaczenie”, która ma pomagać we wcześniejszym wykrywaniu raka płuca.
ZOBACZ TAKŻE: Musimy badać palaczy w kierunku raka płuca
Źródło: Puls Medycyny