Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich. Mężczyźni w Polsce zbyt rzadko się badają
Podczas tegorocznej 14. już edycji konferencji “Polityka lekowa” bardzo wiele uwagi poświęciliśmy nowotworom kobiecym. Nie zapomnieliśmy jednak, że listopad to miesiąc profilaktyki nowotworów męskich i to właśnie o tę profilaktykę zapytaliśmy Annę Kupiecką – prezes fundacji “OnkoCafe - Razem Lepiej”.
Rocznie w Polsce diagnozuje się około 15-16 tysięcy zachorowań na raka stercza, co stanowi duże wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Gwarancją wyleczenia tego nowotworu jest postawienie wczesnego rozpoznania, które umożliwia zastosowanie leczenia radykalnego.
Jak podkreśla Anna Kupiecka, mężczyźni w Polsce wciąż zbyt rzadko badają swoją prostatę w gabinecie urologa, a kiedy już do takiej wizyty dochodzi, inicjatorką jej jest najczęściej żona czy partnerka mężczyzny.
Dlatego też fundacja OnkoCafe prowadząc kampanię “Prostatahistoria” edukuje społeczeństwo w zakresie profilaktyki raka prostaty.
– Przypominamy mężczyznom i ich najbliższym o potrzebie regularnych wizyt w gabinecie urologa po 50. r.ż., ale także staramy się być drogowskazem na ścieżce pacjenta, który dowiaduje się, że choruje na raka prostaty – powiedziała Anna Kupiecka podczas konferencji “Polityka lekowa”.
ZOBACZ TAKŻE: Diagnostyka raka prostaty - sztuczna inteligencja wyda drugą "opinię lekarską"
Źródło: Puls Medycyny