Lista Stu 2017: Środowisko uhonorowało wybitne indywidualności
Po raz piętnasty redakcja „Pulsu Medycyny” ogłosiła wyniki prestiżowego plebiscytu Lista Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia. Laureatami Listy Stu 2017 zostali: prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak oraz Andrzej Jacyna.
Tegoroczna uroczysta Gala Listy Stu odbyła się w oranżerii warszawskiej restauracji Endorfina, mieszczącej się w zabytkowym pałacyku Zamoyskich. Witając gości, Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna „Pulsu Medycyny”, podkreśliła, że to jubileuszowa edycja Listy Stu, doceniając wkład pracy jurorów:
„Redakcja przedstawia jurorom do oceny nazwiska 300 osób, nominowanych do obu wyróżnień. W tym roku Kapituła Konkursu zgromadziła specjalistów z różnych dziedzin medycyny i ośrodków w kraju, a także ekspertów ochrony zdrowia i przedstawicieli organizacji pacjentów. W sumie w jury zasiadły 34 osoby” — powiedziała Małgorzata Konaszczuk.
Tuż przed ogłoszeniem wyników plebiscytu, minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że cieszy się ze swojej obecności na jednej z ważniejszych uroczystości, skupiającej grono osób mających największy wpływ na służbę zdrowia w Polsce. „Mogę sobie tylko życzyć, by wybory stu najbardziej wpływowych ludzi były coraz trudniejsze. By co roku konkurencja była coraz bardziej zażarta — zarówno w aspektach systemowo-administracyjnych, jak również klinicznych. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i mam nadzieję, że potraktują to państwo jako jeszcze większe wyzwanie do dalszej pracy. Że nie będzie to zwieńczenie państwa pracy, a dopiero początek. Licząc na dobrą współpracę, cieszę się, że dziś możemy tu wspólnie spędzić czas” — zauważył.
Najbardziej wpływową osobą w polskiej medycynie w 2017 roku okazał się hematolog prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii.
„Tegoroczny laureat ukończył studia w 1971 roku, aczkolwiek nie wygląda na swoje lata. Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Jest osobą niebywale rozpoznawalną, znaną zarówno w Polsce, jak i za granicą, guru hematologii i onkologii dorosłych” — mówiła prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, przedstawiając zdobywcę pierwszego miejsca na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie prof. dr. hab. n. med. Wiesława Wiktora Jędrzejczaka.
Odbierając statuetkę i dyplom, witany gromkimi brawami, prof. Jędrzejczak stwierdził, że jak zwykle został „przeszacowany”, choć stara się wpływać na kreowanie pewnego wizerunku i filozofii działania. „Na pewno jedną z moich pasji jest wychowywanie młodych ludzi” — powiedział prof. Jędrzejczak, dodając, że ma ogromną satysfakcję, ponieważ drugie miejsce na Liście Stu zajął jego pierwszy wychowanek, prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik.
„To ukoronowanie tego, co robię. Wszyscy ludzie, których udało mi się pozyskać dla polskiej medycyny, ludzie wybitnie zdolni, zostali wyposażeni w szereg umiejętności, które pozwolą im maksymalnie dla Polski, polskiej i światowej medycyny, rozwinąć swoje talenty” — powiedział.
Palmę pierwszeństwa na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej ochronie zdrowia w 2017 roku przyznano Andrzejowi Jacynie, pełniącemu obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
„To naprawdę ogromna przyjemność przedstawiać państwu sylwetkę tegorocznego laureata w kategorii system ochrony zdrowia. Sylwetkę osoby, która potrafiła mieć odwagę, by powiedzieć, że nie każde działanie zaplanowane na najwyższych szczytach władzy jest warte realizacji, że nie zawsze likwidacja daje gwarancję tego, iż potem będzie wyłącznie lepiej. Ogromne doświadczenie tegorocznego laureata zbudowane zostało na bazie wielu lat pracy w organizacji systemu ochrony zdrowia. Te doświadczenia ukształtowały w nim postawę pragmatycznego stratega, który dostrzega słabości instytucji, którą zarządza, a jednocześnie stoi na straży jej dalszego trwania” — podkreśliła Małgorzata Gałązka-Sobotka, przedstawiając Andrzeja Jacynę.
Odbierając pamiątkowy dyplom Andrzej Jacyna, podziękował kapitule za docenienie jego pracy w 2017 roku. Podkreślił, że otrzymany laur dedykuje osobom, które odegrały istotną rolę w jego życiu zawodowym, m.in. prof. Janinie Suchorzewskiej, która kierowała Katedrą Anestezjologii i Intensywnej Terapii ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku, dr Teresie Tyborskiej, siostrze szarytce i jednocześnie ordynator Oddziału Intensywnej Terapii w Szpitalu w Człuchowie oraz dr. Janowi Parnasowi. „Z tymi ludźmi spędziłem 22 lata pięknej pracy lekarskiej. Bardzo dobrze ten czas wspominam i wiem, że właśnie w tym okresie zostałem ukształtowany” — podkreślił laureat I miejsca w kategorii system ochrony zdrowia.
Przypomniał również początki swojej pracy na rzecz systemu ochrony zdrowia — w branżowej kasie chorych oraz pierwsze programy lekowe, wdrażane m.in. z laureatami dwóch pierwszych miejsc w kategorii medycyna — prof. Wiesławem Wiktorem Jędrzejczakiem oraz prof. Cezarym Szczylikiem. „Ogromnie cieszę się, że dziś mogliśmy z profesorem stanąć na tym samym podium” — podkreślił Andrzej Jacyna.
Prezes Jacyna podziękował również wszystkim swoim współpracownikom z NFZ — urzędnikom centrali, a także dyrektorom oddziałów wojewódzkich. „To dzięki państwu stoję na tej scenie i odbieram to wyróżnienie. Bez państwa zaangażowania nie udałoby się nam przeprowadzić tych wszystkich trudnych zmian. Na koniec chciałbym podziękować osobom, które na co dzień ze mną wytrzymują, a w szczególności żonie Edycie. Na pewno nie jest ze mną łatwo” — przyznał z uśmiechem Andrzej Jacyna.
Zobacz wszystkich laureatów LISTY STU 2017:
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Marta Markiewicz, Maja Marklowska-Dzierżak, Ewa Kurzyńska