LISTA STU 2015 – MEDYCYNA

opublikowano: 19-01-2016, 10:00
Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

 1. Henryk Skarżyński

 Prof. dr hab. n. med., 
dr h.c. multi., otochirurg, spec. otolaryngologii, audiologii i foniatrii; dyrektor Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, przewodniczący Komitetu Nauk Klinicznych PAN, konsultant krajowy ds. otorynolaryngologii, członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, członek American Otological Society oraz American Neurotology Society.

 Wywiad z laureatem w najnowszym e-wydaniu "Pulsu Medycyny" już jutro!

 

2. Jacek Jassem 


Prof. dr hab. n. med., spec. radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej; kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, przewodniczący Akademickiej Sieci Onkologicznej oraz Środkowoeuropejskiej Grupy Onkologicznej, koordynator polskiego Cancer Planu, były przewodniczący PolskiegoTowarzystwa Onkologicznego.

W minionym roku prof. Jassem często zabierał głos w publicznej debacie na temat pakietu onkologicznego, przedstawił także swoją opinię nowemu kierownictwu Ministerstwa Zdrowia. „Pakiet miał spełnić kilka celów, które trudno negować — skrócić czas oczekiwania na leczenie, zapewnić chorym wielospecjalistyczne konsylia czy koordynację opieki. Niestety, zawiera on mnóstwo rażących błędów, które krępują ręce zarówno lekarzy poz, jak i specjalistów dziedzin onkologicznych” — wyjaśnia profesor. Jego zdaniem zasadniczą zmianę może przynieść jedynie wdrożenie Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 — kompleksowego programu przygotowanego pod jego kierunkiem przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne we współpracy z kilkunastoma innymi towarzystwami naukowymi, ekspertami i przedstawicielami organizacji pacjenckich.

Strategia obejmuje nie tylko zagadnienia diagnostyki i leczenia, zarządzania systemem, edukacji społecznej, szkolenia kadr, ale także kwestie wychodzenia z choroby, społeczne, ekonomiczne czy psychologiczne. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, które nie wdrażają takiego kompleksowego programu. „Dobrą wiadomością jest zapowiedź powołania ministerialnej grupy roboczej, która zajmie się tą sprawą. Będziemy trzymali pana ministra za słowo, bo tylko w ten sposób można poprawić zawstydzające wyniki leczenia nowotworów w Polsce” — uważa prof. Jassem.

W 2015 roku z inicjatywy profesora powstała nowa organizacja pozarządowa Polska Liga Walki z Rakiem. „Jestem bardzo zaangażowany w jej działalność, to moja chluba”. Jej fundatorami są Danuta Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Krystyna Janda, prof. Jerzy Stuhr, Krzysztof Hołowczyc i prof. Ewa Łętowska. „Myślę, że Liga stanie się ważnym elementem życia publicznego i wyrazem obywatelskiej aktywności w walce z rakiem” — mówi prof. Jassem.

Treścią jego życia jest jednak przede wszystkim działalność naukowa. Obecnie realizuje kilka dużych projektów badawczych, które mogą niebawem przynieść konkretne efekty. Cieszy go także rozpoczęta w ubiegłym roku budowa nowej siedziby Kliniki w ramach powstającego szpitala klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. „Po 40 latach pracy będę miał wreszcie okazję zapewnić moim pacjentom godne warunki leczenia w nowoczesnej jednostce, odpowiadającej wymogom XXI wieku”.

Na początku każdego roku profesor robi przegląd swoich obowiązków, z solennym postanowieniem zrezygnowania z części z nich. Parę lat temu postanowił ograniczyć międzynarodowe zobowiązania, żeby móc zająć się w większym wymiarze sprawami krajowymi. Nadal zaangażowany jest jednak w wielu międzynarodowych towarzystwach i projektach — w ubiegłym roku został m.in. wybrany do zarządu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. „Na razie jak tylko z czegoś rezygnuję, natychmiast zaczynam coś nowego, bo ludzie przypominają mi, że obiecałem im kiedyś zająć się taką czy inną sprawą. Często w końcu ulegam, co powoduje, że mój czas nadal jest wypełniony po brzegi” — śmieje się. I przyznaje, że czas to jedyna rzecz, jakiej mu w życiu brakuje. „Czuję się spełniony, nie brakuje mi niczego w życiu zawodowym, naukowym i rodzinnym. Jednak działanie pod presją czasu nie stwarza komfortu, bo oznacza pracę właściwie non stop, bez weekendów i po nocach”.

Żeby się „zresetować”, wyjeżdża z grupą przyjaciół na surwiwalowe wyprawy. „Te coroczne wariackie wypady trzymają mnie przy życiu i dają energię do działania. W listopadzie ubiegłego roku byliśmy na Jukatanie, w Belize i Gwatemali. Jak zwykle, było sporo adrenaliny, wspinaliśmy się na podziemne wodospady, przepłynęliśmy 12 km podziemną rzeką, zjeżdżaliśmy na linie do słynnych tamtejszych cenotów, czyli głębokich na ponad 100 metrów studni krasowych powstałych 70 milionów lat temu. Wspinaliśmy się także na czynne wulkany, gdzie na szczycie można dosłownie piec ziemniaki w gorących skałach. — opowiada podekscytowany.

W życiu rodzinnym powiększa mu się grono wnucząt, ma ich już czworo, w tym dwoje w Japonii, gdzie najstarsza córka z mężem (oboje pracujący w Komisji Europejskiej w Brukseli) wyjechali z misją na kilka lat. „W lutym wybieramy się tam z żoną i ogromnie cieszę się na spotkanie z rodziną w tak odległym i ciekawym miejscu”.
Monika Wysocka

3. Grzegorz Opolski 


Prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, kardiolog; kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM, członek korespondent PAN, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, członek Rady Naukowej Instytutu Kardiologii w Aninie, członek Rady Naukowej Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.

I Katedra i Klinika Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którą prof. Opolski kieruje, jest pionierem w zastosowaniu wielu nowoczesnych procedur kardiologicznych, takich jak przezcewnikowe wszczepianie zastawki aortalnej TAVI czy podskórnych stymulatorów i defibrylatorów różnych typów.

Swoją wysoką pozycją na liście 100 prof. Opolski jest szczerze zaskoczony. Jego wręcz słynna skromność nie pozwala mu uwierzyć, że zasłużył na takie uznanie w oczach kolegów. A wśród nich trudno znaleźć choć jednego, który nie mówiłby o profesorze w samych superlatywach. Uczynny, uprzejmy, serdeczny — to najczęściej powtarzane opinie. „Traktuję to jako nagrodę za moją 12-letnią pracę konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii, którą zakończyłem w połowie 2014 roku. To była wspaniała przygoda mojego życia” — mówi profesor.

Prof. Opolski jest na pierwszym miejscu najczęściej publikujących autorów warszawskiej uczelni. Jest autorem ponad 400 artykułów naukowych, w tym ponad 70 publikowanych w piśmiennictwie światowym o wysokim wskaźniku impact factor, a także współautorem bądź współredaktorem wielu książek.

Pomimo rozstania z funkcją konsultanta, nadal pozostał bardzo aktywny w działaniach na rzecz rozwoju kardiologii. W 2015 roku uczestniczył w opracowaniu ważnego dokumentu — Deklaracji Bałtyckiej — dotyczącego perspektyw rozwoju telekardiologii w Polsce. Brał także udział w pracach zespołu Ministerstwa Zdrowia opracowującego mapy potrzeb kardiologicznych. Cieszy się, że więcej czasu mógł poświęcić działalności naukowej, uczestnicząc m.in. w dwóch projektach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Odkąd przestał być konsultantem, ma zdecydowanie więcej czasu na pracę w klinice, którą kieruje już osiemnaście lat i która jest obecnie jedną z wiodących placówek kardiologicznych w Polsce. Prof. Opolski powtarza jednak przy każdej okazji, że pozycja kliniki to zasługa całego zespołu. A udało mu się zebrać wielu świetnych specjalistów, którzy realizując „na Banacha” swoje własne ambicje, tworzą bardzo zgrany zespół, przekonany, że ma najlepszego szefa na świecie.

„Bez lukrowania, wiedząc, że nie słucha, mogę wypowiedzieć się o profesorze jedynie w samych superlatywach — jest bardzo dobrym człowiekiem, niezwykle zaangażowanym w sprawy swoich pacjentów, ma głęboką wrażliwość na sprawy kliniczne. To perfekcjonista, najwięcej wymagający od siebie samego. Ma niezwykłą pamięć i daje temu wyraz w każdej sytuacji — pamięta nawet o najbardziej błahych prośbach, rzuconych w biegu na korytarzu. Nigdy nie odmawia pomocy. Jako szef jest niezwykle wyrozumiały, potrafi wybaczać i akceptować niedociągnięcia personelu, bardzo tolerancyjny” — wymienia jednym tchem jeden z jego współpracowników.
Przełom roku 2014 i 2015 był dla niego ważny również z powodów prywatnych, bo został dziadkiem.

4. Adam Maciejewski

Prof. zw. dr hab. n. med., spec. chirurgii onkologicznej; kierownik Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach, kierownik Zespołu Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej COI Gliwice, kierownik Zespołu Transplantacji Twarzy (Fundacja na rzecz Rozwoju Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Przeszczepów Twarzy), członek Sekcji Chirurgii Rekonstrukcyjnej Towarzystwa Chirurgów Polskich, członek: Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Jako pierwszy Polak został w 2005 r. członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM). Wtedy nikt jeszcze nie podejrzewał, że młody polski chirurg będzie autorem pierwszych na świecie przeszczepów twarzy ratujących życie.

Zabieg taki przeprowadził zespół lekarzy z Centrum Onkologii w Gliwicach pod jego przewodnictwem w maju 2013 r. Światowej sławy chirurdzy uznali tę operację za najlepszy zabieg rekonstrukcyjny w 2013 roku i przyznali prof. Maciejewskiemu medycznego Oskara. Niedługo potem ten sam zespół przeprowadził pomyślnie drugi całkowity przeszczep twarzy. Wtedy za „wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej w Polsce oraz osiągnięcia w rozwijaniu i propagowaniu zdobyczy nauki w dziedzinie transplantacji” prezydent Bronisław Komorowski odznaczył prof. Maciejewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Gliwicki zespół nie osiadł jednak na laurach.

W kwietniu ubiegłego roku przeprowadził kolejny nowatorski zabieg: pierwszy na świecie allogeniczny złożony przeszczep narządów szyi, obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, struktury mięśniowe oraz powłokę skórną przedniej ściany szyi. Do tej pory wykonano tylko dwie podobne operacje w USA. Jednak rekonstrukcja, którą przeprowadzili polscy chirurdzy, była znacznie bardziej rozległa niż w tamtych przypadkach.

„Życie zawodowe daje mi ogromną satysfakcję i motywuje do podejmowania dalszych wyzwań, szukania nowych rozwiązań, czego efektem są dotychczas przeprowadzone dwa przeszczepy twarzy i ubiegłoroczny przeszczep narządów szyi” — mówi Adam Maciejewski.

Plany zawodowe profesora na 2016 rok ustali samo życie. „Wiele rzeczy weryfikuje się dość niespodziewanie, szczególnie biorąc pod uwagę indywidualne przypadki chorych. Czas pokaże, co przyniesie przyszłość” — mówi prof. Maciejewski.

5. Adam Torbicki

Prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, kardiolog, angiolog; kierownik Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo--Zatorowych CMKP, ordynator Oddziału Kardioangiologii w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, koordynator polskich rejestrów zatorowości płucnej i nadciśnienia płucnego ZATPOL i PHPOL, członek Rady Naukowej Instytutu Kardiologii i Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, członek Rady Narodowego Centrum Nauki, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, były wiceprezes European Society of Cardiology.

Adam Torbicki   Doskonalenie angioplastyczne w stylu japońskim
Najważniejszym zadaniem w 2015 roku było dla zespołu, którym kieruje prof. Torbicki doskonalenie angioplastyki tętnic płucnych (BPA) w nieoperacyjnym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniu płucnym. Rok wcześniej za ten program zostali uhonorowani w konkursie „Pulsu Medycyny” Złotym Skalpelem.

Reprezentując Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne na Kongresie w Japonii w marcu 2015 profesor poznał dwóch światowych pionierów tej metody. „Hiromi Matsubara i Toru Satoh okazali się wspaniałymi partnerami i już trzy miesiące później prof. Marcin Kurzyna, kierownik naszego programu BPA, wykonywał wspólnie z nimi plastyki płucne w szpitalu w Okayamie i Tokio. Wrócił z Japonii z nieco skośnymi oczami, ale i spostrzeżeniami, które przełożyły się na istotne zwiększenie bezpieczeństwa przy zachowaniu wysokiej skuteczności plastyk w naszym ośrodku” — opowiada kierownik zespołu.

Zdaniem profesora, ta bezpośrednia i bardzo konstruktywna współpraca z ekspertami z Okayamy, Tokio i Osaki powinna zbliżyć polski zespół w 2016 roku do rewelacyjnych wyników japońskich, raportujących obniżenie ciśnienia w tętnicy płucnej poniżej bezpiecznej rokowniczo wartości 30 mm Hg u ponad 80 proc. chorych. Pomyślnie wydaje się przebiegać również proces zmierzający do zaliczenia w przyszłym roku BPA do procedur finansowanych przez system ochrony zdrowia w naszym kraju.
Prywatnie rok 2015 upływał profesorowi również pod znakiem medycyny w związku z kłopotami zdrowotnymi w rodzinie. „Dzięki determinacji i fachowości moich wspaniałych kolegów — prof. Grzegorza Opolskiego, prof. Tadeusza Orłowskiego, doc. Włodzimierza Kupisa i dr. Jacka Prokopowicza, którym chciałbym z głębi serca podziękować — w rodzinnym komplecie zasiedliśmy w dobrej formie przy wigilijnym stole, choć wydawało się to wcześniej prawie niemożliwe!” — mówi prof. Torbicki.

6. Bohdan Maruszewski

Prof. dr hab. n. med., kardiochirurg dziecięcy; kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, prezes i członek Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, członek: Krajowej Rady Transplantacyjnej oraz Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Rady Naukowej Instytutu Kardiologii, prezes Klubu Kardiochirurgów Polskich.

W Klinice, którą profesor kieruje, rocznie operuje się ponad 500 dzieci z wrodzonymi wadami serca oraz wykonuje przeszczepy serca.

Miniony rok profesor ocenia jako najtrudniejszy w swoim życiu zawodowym. Konieczność walki o finansowanie kardiochirurgii, w tym dziecięcej, brak płatności za ratujące życie operacje i istniejące do tej pory absurdy w rozliczaniu operacji serca u dzieci zdominowały cały rok 2015.

„Wielki wysiłek poprzedniego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali o przywrócenie normalności w znacznej mierze był skuteczny, ale sporo zmian w systemie jest absolutnie nadal koniecznych — uważa prof. Maruszewski. — Mam nadzieję, że pojęcie „nadwykonań” w dziedzinach medycyny, gdzie ratujemy życie i zdrowie, takich jak kardiochirurgia, onkologia zniknie z języka zarządzających medycyną”. Profesor chciałby, aby lekarze byli rozliczani z jakości leczenia, a nie z wyniku finansowego. „A więc marzy mi się medycyna dla pacjenta, a nie dla zysku. Życzę sobie i odpowiedzialnym za służbę zdrowia abyśmy powrócili do normalności zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. I powrotu zaufania do nas lekarzy, na co oczywiście musimy zapracować” — wylicza profesor.

Profesor Maruszewski jest bardzo lubiany przez swoich pacjentów oraz ich rodziców. To na ich wniosek otrzymał Order Uśmiechu. Został doceniony za ogromne serce, jakie okazuje małym pacjentom, ale także za ogromną determinację w walce o ich zdrowie i życie. „To zwyczajnie fajny człowiek” — mówią o nim rodzice operowanych dzieci.
Pomimo ciężkiej i absorbującej pracy, profesor stara się dbać o formę, w czym pomaga mu pies, zawsze oczekujący na długie spacery. W wolnych chwilach profesor grywa w tenisa, a latem żegluje.

W minionym roku w jego życiu osobistym zdarzyły się sprawy najważniejsze: został dziadkiem, a swoją 4-miesięczną wnuczkę uważa za najcudowniejszą istotę na świecie.

7. Michał Tendera

Prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, kardiolog; do 2014 r. kierował III Katedrą i Kliniką Kardiologii SUM w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu, członek rzeczywisty PAU, członek korespondent PAN, członek honorowy Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i narodowych towarzystw kardiologicznych Grecji, Republiki Czech, Słowacji, Chorwacji, Węgier i Rumunii, członek American College of Cardiology, przewodniczący Sekcji Medycznej Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, członek Prezydium CK, były prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Główne zainteresowania kliniczne i naukowe prof. Tendery to komórki macierzyste w kardiologii, choroba wieńcowa i niewydolność serca. Jest autorem ok. 400 prac naukowych, cytowanych ponad 20 tys. razy. Został umieszczony na liście „Most influential scientific minds” agencji Thomson Reuters w zakresie nauk medycznych.
Plany naukowe profesora na najbliższą przyszłość związane są z realizacją kilku międzynarodowych programów badawczych, w których jest członkiem komitetów sterujących. W końcową fazę wchodzą badania dotyczące zapobiegania incydentom wieńcowym u osób zdrowych, wykazujących podwyższone ryzyko powikłań naczyniowych, a także u pacjentów zagrożonych cukrzycą i u chorych na zawał serca. „Istotna rola, jaka została mi powierzona w realizacji międzynarodowych programów badawczych jest dla mnie nieustającym źródłem inspiracji i satysfakcji naukowej. Wyniki tych programów mogą zmienić obowiązujące obecnie poglądy na optymalną terapię chorób serca. Tę ważną i ekscytującą działalność zamierzam kontynuować tak długo jak się da” — podkreśla profesor.

Rok temu rozpoczął stopniowe wycofywanie się ze swoich licznych zobowiązań profesjonalnych i organizacyjnych. Zdecydował, że nie będzie ponownie kandydował do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. „Po dziesięciu latach trzeba zostawić przestrzeń dla młodych” — uważa prof. Tendera.

Rok 2015, choć może nie tak owocny jak poprzednie, także był dla niego bardzo udany. „Szczególnie cieszę się z dużego oddźwięku, jaki w profesjonalnych mediach wywołała moja praca na temat jakości życia u chorych ze stabilną chorobą wieńcową. Ważne jest też uzyskanie w ramach programu Strategmed finansowania badania mającego na celu opracowanie unikatowej techniki interwencji na zastawkach serca” — mówi profesor.

Jednak największą satysfakcję profesor czerpie ze swojej działalności akademickiej. „Celem każdego nauczyciela powinno być to, aby jego następcy byli lepsi od niego. Tylko to jest gwarancją postępu. Mnie się to udało, bo wielu młodych lekarzy z mojego zespołu mnie przerosło” — podkreśla naukowiec.

Wśród zainteresowań pozanaukowych profesora szczególne miejsce zajmują muzyka klasyczna i malarstwo, przede wszystkim włoskie i francuskie, oraz podróże.

8. Alicja Paulina Chybicka

Prof. dr hab. n. med., spec. hematologii, immunologii klinicznej, onkologii dziecięcej, opieki paliatywnej, pediatrii; kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu, poseł (PO), przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci poprzedniej i obecnej kadencji Sejmu RP, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, były prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, były członek Odwoławczej Komisji Bioetycznej przy Ministerstwie Zdrowia, były senator RP.

Od 16 lat kieruje Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu, do września ubiegłego roku stała na czele Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. W poprzedniej kadencji Sejmu była senatorem, obecnie jest posłanką.
Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku było dla prof. Chybickiej otwarcie Przylądka Nadziei — nowej siedziby wrocławskiej kliniki onkologicznej. „Dzieci chore na nowotwory walczą teraz o życie w superwarunkach, korzystają z najlepszego sprzętu” — mówi hematolog. W 2015 roku jej klinika pobiła rekord transplantacji szpiku: 81 (w sumie już ponad 1200 przeszczepów). „W nowej lokalizacji jesteśmy w stanie wykonywać 100 takich operacji rocznie” — zapowiada.

Przeżywa sukcesy wszystkich swoich wyleczonych pacjentów. „Właśnie po raz kolejny zostałam przyszywaną babcią — jedna z naszych pacjentek po ciężkim nowotworze urodziła dziecko. Cieszę się z tych dzieci tak samo jak z własnych wnuków, a biorąc pod uwagę, że jeden z moich synów się ożenił, mam też prywatne perspektywy na ten rok” — dodaje.

Przez 8 lat była prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. We wrześniu ubiegłego roku, po drugiej kadencji, rozstała się z tym stanowiskiem, ale dalej działa w strukturach PTP i na brak zajęć nie narzeka.

Równocześnie jest politykiem. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych prof. Chybicka zdobyła 62 tys. głosów, co dało jej trzecie miejsce w PO — partii, z ramienia której startowała, oraz 10. w ogóle. „To fantastyczny wynik, jestem bardzo wdzięczna wszystkim, którzy na mnie głosowali i czuję się zobowiązana”. Kieruje ponadpartyjnym Parlamentarnym Zespołem ds. Dzieci. „Uważam, że to bardzo cenne, że pediatra znalazł się na pierwszej linii i zajmuje się wszystkimi sprawami dotyczącymi dzieci, choć nie tylko zdrowotnymi”. Marzy o ustawie, która spięłaby wszystkie sprawy dzieci w jednym dokumencie, tak aby dziecko przestało być piątym kołem u wozu w ustawach, które dotyczą dorosłych.

Jakby działań w różnych obszarach było mało, pani profesor jest niezwykle aktywna fizycznie. Trzy lata temu zaczęła biegać. Profesjonalnie przygotowuje się do maratonów. W weekendy przebiega 10-20 km. W styczniu ubiegłego roku wzięła udział w wyprawie na Kilimandżaro pod hasłem „Parlament na szczyt”, dzięki której udało się zdobyć pieniądze na chore dzieci. W tym roku planowana jest druga edycja, na którą też się wybiera. Aha, jeszcze w maju wzięła udział w Sky Tower Run 2015 i w 16 minut wbiegła na 49. piętro najwyższego budynku we Wrocławiu.

Aby ogarnąć wszystkie swoje aktywności, zdarza się, że pani profesor sypia po 2 godziny na dobę. Pytana, jak daje radę, z uśmiechem odpowiada: „Takie życie daje power do działania”.

9. Jarosław Reguła

Prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych i gastroenterologii; kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, koordynator Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego, konsultant krajowy ds. gastroenterologii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, członek Rady Naukowej Naukowej Fundacji Polpharmy, redaktor naczelny pisma „Gastroenterologia Kliniczna”.

Jako kierownik Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie i konsultant krajowy ds. gastroenterologii prof. Reguła jest bardzo oddany swojej pracy i niezwykle skuteczny. To dzięki niemu rozpoczęto program skriningu raka jelita grubego, a polskie sukcesy w tym zakresie są zauważane na arenie międzynarodowej.

„Wielką radość sprawił mi ostatnio artykuł redakcyjny w europejskim piśmie „Endoscopy” odnoszący się do opisu naszego programu badań przesiewowych w raku jelita grubego. Tytuł tego artykułu zaczyna się od słów „Look to Poland…”, a w środku napisano: „Polska jest pierwszym krajem, w którym program przesiewowy unowocześniono (…) takie działanie powinno być przykładem dla innych”. Te słowa z ust międzynarodowego eksperta to olbrzymi zaszczyt i docenienie naszego wkładu do polskiej i światowej medycyny” — cieszy się profesor.

Pomimo takiego uznania, prof. Reguła jest niezwykle skromnym człowiekiem. „Nie mam wrażenia, abym miał istotny wpływ na to, co się dzieje w polskiej medycynie. Najwyżej jeden mały wycinek działalności dotyczący skriningu raka jelita grubego idzie nam dość dobrze, ale tak naprawdę to jest ciągła walka o wszystko. To są takie malutkie sukcesiki po wielkiej walce. I tak naprawdę to wszystko dzięki wspaniałemu zespołowi kliniki” — skomentował swoje miejsce w pierwszej 10. najbardziej uznanych lekarzy w polskiej medycynie.

Z dumą podkreśla: „To naprawdę bardzo dobry zespół i staram się im nie przeszkadzać. Poza stałą opieką nad chorymi, koledzy z kliniki dużo publikują w najlepszych medycznych czasopismach”.

Bardzo ubolewa, że wiele spraw nie idzie tak, jakby sobie wyobrażał, m.in. nie udało się doprowadzić do tego, by realizowanie tak ważnego dla zdrowia Polaków Narodowego Programu Zwalczania Nowotworów gwarantowane było trwałą ustawą sejmową.

W planach na 2016 profesor ma dalsze starania o wysoką jakość polskiej gastroenterologii oraz działań profilaktycznych w onkologii i w efekcie zmniejszenie umieralności na nowotwory.

Jego osobiste szczęście i radość to trzy córki i cztery wspaniałe wnuczki: Helenka, Dominika, Ewa i Oliwia.

10. Wiesław Wiktor Jędrzejczak

Prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, hematologii, onkologii; kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych CSK WUM, członek Komitetów PAN: Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej, Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka, Cytobiologii oraz Bioetyki przy Prezydium PAN (do 2014), członek zarządu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, członek nadzwyczajny Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, były wieloletni konsultant krajowy ds. Hematologii.

Rok 2015 wypełniała profesorowi przede wszystkim intensywna praca nad książką „Praktyka hematologiczna”, zbiorowym opracowaniem, w którym zostały zawarte zasady współczesnego praktykowania tej dziedziny medycyny. „Nie jest to zwykły podręcznik ograniczony do opisów jednostek chorobowych, ale kompleksowy przewodnik po tym, jak opiekę lekarską prowadzić w określonych uwarunkowaniach prawnych, organizacyjnych i finansowych” — wyjaśnia prof. Jędrzejczak.

Choć na co dzień zajmuje się ciężko chorymi pacjentami w Klinice Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych CSK WUM, którą kieruje, pozostaje bardzo pogodnym człowiekiem. Na pytanie, jak mu się to udaje, odpowiedział w jednym z wywiadów: „To wyzwanie psychologiczne. Muszę spojrzeć nieszczęściu w oczy i cieszyć się tym, że część chorych można uratować”. Pacjenci to doceniają — najczęściej powtarzające się opinie o prof. Jedrzejczaku to: „bardzo uprzejmy, bardzo skromny, zawsze znajdzie czas dla pacjenta, który potrzebuje rozmowy”. Ale znany jest też z odwagi, zarówno w wyrażaniu swoich poglądów, jak i działaniu. Często podejmuje też wyzwania, wybierając dla swoich pacjentów nowatorskie terapie. To on wraz z zespołem jako pierwsi w Polsce przeprowadzili w latach 80. udane przeszczepy: allogeniczny oraz autologiczny szpiku.

Profesor słynie z ciętego języka — nie waha się krytykować niedociągnięć systemowych.

Prywatnie miniony rok przyniósł mu, niestety, bliższy kontakt ze służbą zdrowia w charakterze pacjenta, ale też możliwość podziwiania osiągnięć współczesnej kardiologii.

W tym roku profesor planuje bardziej poświęcić się transplantologii, oczywiście w jej części dotyczącej komórek krwiotwórczych, a także przygotować swoją klinikę do nowych wyzwań technologicznych.

A w wolnych chwilach profesor zajmuje się renowacją starych mebli.


11 Bolesław Samoliński, prof. dr hab. n. med., spec. alergologii, otolaryngologii, zdrowia publicznego, kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM, dyrektor Uczelnianego Centrum Zdrowia Środowiskowego WUM, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, członek: Komitetu Zdrowia PAN, Rady Naukowej Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — PZH oraz Rady Naukowej Centrum Zdrowia Matki Polki, członek Rady Sanitarno--Epidemiologicznej Kraju, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Aktywnego Starzenia się, członek Komitetu Sterującego Strategmed w NCBR, stały doradca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, były przewodniczący Podzespołu ds. Priorytetów Zdrowia Publicznego w czasie przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r., Warszawa

12 Marek Krawczyk, prof. dr hab. n. med., chirurg ogólny, chirurg onkolog, transplantolog, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Chorób Wątroby WUM (kierownik największego w Polsce i jednego z największych w Europie programów przeszczepiania wątroby), członek Rady Naukowej przy Ministerstwie Zdrowia, członek Rady ds. Zwalczania Chorób Nowotworowych, członek korespondent PAN oraz PAU, były prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich (2011-2013), Warszawa

13 Krzysztof Narkiewicz, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, hipertensjolog, kierownik Kliniki i Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, członek korespondent PAN i PAU, były konsultant krajowy ds. hipertensjologii, były prezes Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (2009-2011), Gdańsk

14 Witold Zatoński, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, epidemiologia nowotworów, kierownik Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, członek Rady Sanitarno-
-Epidemiologicznej przy GIS, twórca i prezes Fundacji „Promocja Zdrowia”, Warszawa

15  Tomasz Trojanowski, prof. dr hab. n. med., neurochirurg, kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej UM w Lublinie, konsultant krajowy ds. neurochirurgii, rzeczywisty członek PAN, przewodniczący Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, prezes Oddziału PAN w Lublinie, członek PAU, honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, Lublin

16 Piotr Kaliciński, prof. dr hab. n. med., chirurg, kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów CZD, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, były przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej, były konsultant krajowy ds. chirurgii dziecięcej, Warszawa

17 Tomasz Grodzicki, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, geriatra, hipertensjolog, kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM, ordynator Kliniki Chorób 
Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersytec-kiego w Krakowie, dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM, były konsultant krajowy ds. geriatrii, Kraków

18 Zbigniew Kalarus, prof. dr hab. n. med., kardiolog, kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2013-2015), Zabrze

19 Tadeusz M. Orłowski, prof. dr hab. n. med., chirurg, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Kardio-
-Torakochirurgów, członek Rady ds. Zwalczania Chorób Nowotworowych, wiceprezes Polskiej Grupy Raka Płuc, Warszawa

20 Piotr Hoffman, prof. dr hab. n. med., kardiolog, kierownik Kliniki Wad Wrodzonych Serca Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Warszawa

21 Leszek Pączek, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, immunologii klinicznej, nefrologii, diabetologii, transplantologii, geriatrii i zdrowia publicznego, kierownik Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych WUM, zastępca przewodniczącego Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, były rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Warszawa

22 Waleria Hryniewicz, prof. dr hab. n. med., mikrobiolog, kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej w Narodowym Instytucie Leków, konsultant krajowy 
ds. mikrobiologii lekarskiej, członek Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy GIS, przewodnicząca Zespołu Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, przedstawiciel MNiSW do JPIAMR, przedstawiciel NCN do Infect-ERA, Warszawa

23 Magdalena Durlik, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, nefrolog, transplantolog, kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Instytutu Transplantologii WUM, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego (2013-2016), członek Komisji Rewizyjnej Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, wiceprzewodnicząca Komitetu Nauk Klinicznych PAN, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej przy Ministrze Zdrowia, konsultant wojewódzki ds. nefrologii dla woj. mazowieckiego, Warszawa

24 Piotr Kuna, prof. zw. dr hab. n. med., internista, alergolog, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii UM w Łodzi, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przewodniczący Rady Naukowej Naukowej Fundacji Polpharmy, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Metabolicznych, członek Kapituły Prix Galien Polska, Łódź

25 Cezary Szczylik, prof. dr hab. n. med., onkolog kliniczny, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, członek Rady Naukowej WIM, prezydent Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej, twórca Studium Medycyny Molekularnej, członek Polskiej Unii Onkologii, przewodniczący Kapituły Prix Galien Polska, Warszawa

26 Jerzy Szaflik, prof. zw. dr hab. n. med., okulista, dyrektor SP Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, zastępca przewodniczącego Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, założyciel i były dyrektor Banku Tkanek Oka, były konsultant krajowy ds. okulistyki, Warszawa

27 Janusz Skalski, prof. dr hab. n. med., kardiochirurg, chirurg dziecięcy, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej UJ CM w Krakowie, przewodniczący Komisji Historii i Filozofii Medycyny PAN, członek Rady Naukowej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, były dyrektor Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii UJ CM (2009-2012), laureat konkursu Złoty Skalpel 2013, Kraków

28 Witold Rużyłło, prof. dr hab. n. med., kardiolog, spec. kardiologii interwencyjnej, członek korespondent PAN, członek Prezydium PAN (2007-2011 i od 2015), dziekan Wydziału Nauk Medycznych PAN (od 2015), były dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie (2006-2015), były członek Centralnej Komisji 
ds. Stopni i Tytułów (2003-2013), Warszawa

29 Grażyna Rydzewska, prof. dr hab. n. med., gastroenterolog, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii CSK MSW w Warszawie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, prezes Polskiego Klubu Trzustkowego, były wieloletni konsultant krajowy ds. gastroenterologii, Warszawa

30 Jerzy Sadowski, prof. zw. dr hab. n. med., spec. chirurgii ogólnej, kardiochirurgii i transplantologii klinicznej, Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Instytutu Kardiologii UJ CM, Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie, wojewódzki konsultant w dziedzinie kardiochirurgii dla województwa małopolskiego, członek Rady Naukowej Instytutu Kardiologii w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Pulmo-Cor w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Klubu Kardiochirurgów Polskich, Kraków

31 Jacek Wysocki, prof. zw. dr hab. n. med., pediatra, spec. chorób zakaźnych, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (2008-2012 i 2012-2016), kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej UM w Poznaniu, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, członek Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Nauk o Zdrowiu, Poznań

32 Wojciech Nowak, prof. zw. dr hab. n. med., spec. chirurgii ogólnej, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (od października 2012), kierownik III Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej UJ CM, członek Rady Egzaminacyjnej z zakresu chirurgii ogólnej w European Board of Surgery, były prorektor UJ ds. Collegium Medicum (do września 2012), były prezydent Europejskiego Towarzystwa Chirurgii (2011), Kraków

33 Piotr Ponikowski, prof. dr hab. n. med., Internista, kardiolog, kierownik Kliniki Chorób Serca UM we Wrocławiu, Ośrodek Chorób Serca, 4. Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Wrocław

34 Maciej Małecki, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, kierownik Katedry Chorób Metabolicznych UJ CM, pełnomocnik rektora UJ ds. nauki i rozwoju UJ CM, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, członek European Association for the Study of Diabetes, Kraków

35 Maciej Krzakowski, prof. dr hab. n. med., onkolog kliniczny, radioterapeuta, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, przewodniczący Krajowej Rady ds. Onkologii przy Ministrze Zdrowia, były prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Warszawa

36 Janina Stępińska, prof. dr hab. n. med., kardiolog, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii Kardiologicznej Instytutu Kardiologii, konsultant krajowy ds. Intensywnej terapii, członek zarządu Asocjacji Intensywnej Terapii Kardiologicznej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, były prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (2011-2013), Warszawa

37 Wojciech Witkiewicz, prof. dr hab. n. med., spec. chirurgii ogólnej i naczyniowej, transplantologii, angiologii, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, Ośrodka Badawczo-
-Rozwojowego, posiadającego status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW), kierownik projektu badawczego WROVASC — Zintegrowanego Centrum Medycyny Sercowo-Naczyniowej, współzałożyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, inicjator wdrożenia pierwszego w Polsce robota chirurgicznego da Vinci, wraz z zespołem opracował polskie standardy operacji robotowych w chirurgii ogólnej, onkologicznej, urologicznej i ginekologii, Wrocław

38 Maciej Banach, prof. dr hab. n. med., kardiolog specjalizujący się w zaburzeniach lipidowych i nadciśnieniu tętniczym, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi, kierownik Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Katedry Nefrologii i Nadciśnienia Tętniczego UM w Łodzi, założyciel i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego (PTL), członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS), profesor wizytujący University of Alabama w Birmingham (UAB; AL, USA) oraz „Victor Babes” University of Medicine and Pharmacy w Timisoara w Rumunii, założyciel Lipid and Blood Pressure Meta-Analysis Collaboration (LBPMC) Group, współzałożyciel i red. nacz. „Archives of Medical Science” (IF=2030), SuperTalent w Medycynie 2012, Łódź

39 Danuta Ryglewicz, prof. dr hab. n. med., neurolog, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz kierownik I Kliniki Neurologicznej IPiN, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (2014-2017), konsultant krajowy ds. neurologii, Warszawa

40 Małgorzata Myśliwiec, prof. dr hab. n. med., spec. pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii GUMed, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, przewodnicząca Zarządu Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN, Gdańsk

41 Wojciech Młynarski, prof. dr hab. n. med., pediatra, onkolog, hematolog dziecięcy, endokrynolog i diabetolog dziecięcy, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii I Katedry Pediatrii UM w Łodzi, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Łódź

42 Kazimierz Roszkowski-Śliż, prof. dr hab. 
n. med., spec. onkologii klinicznej, radioterapii i zdrowia publicznego, dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oraz kierownik III Kliniki Chorób Płuc IGiChP w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Warszawa

43 Andrzej Januszewicz, prof. dr hab. n. med., hipertensjolog, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Kardiologii, członek korespondent PAN, Warszawa

44 Roman Danielewicz, prof. dr hab. n. med., chirurg, transplantolog, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, członek założyciel Polskiej Unii Medycyny Transplantacyjnej, były dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia, Warszawa

45 Andrzej Bochenek, prof. dr hab. n.med., kardiochirurg, chirurg ogólny, angiolog, twórca I Kliniki Kardiochirurgii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Ochojcu, kierownik I Kliniki Kardiochirurgii w latach 1986-2012, współzałożyciel, członek rady nadzorczej, koordynator sieci Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), organizator małoinwazyjnej i hybrydowej kardiochirurgii PAKS w Bielsku-Bialej, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, członek: Polskiego Towarzystwa Torako-
-Kardiochirurgów, European Association for Cardiothoracic Surgery, International Society of Cardio-Thoracic Surgeons (ISCTS), Society of Cardiothoracic Section of Great Britain & Ireland oraz Society of Minimal Invasive Surgery, Katowice

46 Zbigniew Lew-Starowicz, prof. zw. dr hab. n. med., psychiatra, seksuolog, psychoterapeuta, kierownik Zakładu Seksuologii Medycznej i Psychoterapii CMKP, kierownik Pracowni Psychoterapii i Rehabilitacji Seksualnej przy Katedrze Psychospołecznych Podstaw Rehabilitacji i Bioetyki Wydziału Rehabilitacji AWF w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, konsultant krajowy ds. seksuologii, Warszawa

47 Waldemar Banasiak, prof. dr hab. n. med., kardiolog, kierownik Ośrodka Chorób Serca 
w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, członek Komisji Kardiologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej z kardiologii, członek zespołu ekspertów ministra zdrowia i Zarządu Głównego PTK ds. specjalizacji z kardiologii, Wrocław

48 Wojciech Drygas, prof. dr hab. n. med., spec. w zakresie kardiologii prewencyjnej, medycyny sportowej i zdrowia publicznego, kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej UM w Łodzi, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia w Instytucie Kardiologii w Aninie, koordynator Programu CINDI/WHO, przewodniczący Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK, członek Prezydium Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, ekspert Polskiego Forum Profilaktyki, Łódź, Warszawa

49 Jacek Fijuth, prof. dr hab. n. med., spec. radioterapii onkologicznej, kierownik Zakładu Teleradioterapii w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi, kierownik Zakładu Radioterapii Katedry Onkologii UM w Łodzi, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Łódź

50 Anna Członkowska, prof. dr hab. n. med., neurolog, profesor w Instytucie Psychiatii i Neurologii w Warszawie i Katedrze Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek korespondent PAN i członek czynny PAU, były kierownik II Kliniki Neurologicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii (1985-2013), były prezes, obecnie członek zarządu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, w 2015 r. Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej, Warszawa

51 Michał Myśliwiec, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii klinicznej i hipertensjologii, wiceprzewodniczący Rady Przejrzystości przy AOTMiT, wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Klinicznych PAN i przewodniczący Zespołu ds. Problemów Wieku Podeszłego tego Komitetu, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, profesor w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, były kierownik Kliniki Nefrologii i Transplantologii UM w Białymstoku, były konsultant województwa podlaskiego ds. nefrologii, Białystok

52 Krzysztof Strojek, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, diabetologii, hipertensjologii, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Schorzeń Kardiometabolicznych Śląskiego Centrum Chorób Serca, Śląski Uniwersytet Medyczny, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii, Zabrze

53 Mirosław Ząbek, prof. dr. hab. n. med., neurochirurg, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego CMKP w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, Centrum Gamma Knife, były konsultant krajowy ds. neurochirurgii, były prezes Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów, Warszawa

54 µ Adam Dziki, prof. dr hab. n. med., chirurg, proktolog, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej UM w Łodzi, twórca Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach, przewodniczący Interdyscyplinarnej Grupy ds. Leczenia Raka Jelita Grubego, były prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich, były prezes Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Kolorektalnej, członek honorowy Amerykańskiego towarzystwa Chirurgów, Królewskiego Towarzystwa Chirurgów Anglii, Niemieckiego Towarzystwa Chirurgów i kilku innych, Łódź

55 Leszek Czupryniak, prof. nadzw., dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, SP CSK, członek Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD), były prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (2011-2015), Warszawa, Łódź

56 Dariusz Dudek, prof. dr hab. n. med., kardiolog, ordynator II Kliniki Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego, Instytut Kardiologii UJ CM w Krakowie, przewodniczący Rady Instytutu Kardiologii UJ CM, Kraków

57 Tomasz Hryniewiecki, prof. nadzw. dr hab. n. med., kardiolog, dyrektor Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik Kliniki Wad Nabytych Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie

58 Grzegorz Wallner, prof. dr hab. n. med., spec. chirurgii ogólnej, kierownik II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego UM w Lublinie, SPSK nr 1, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej, past prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Chirurgów Polskich (kadencja 2015-2017), Lublin

59 Andrzej Borówka, prof. dr hab. n. med., urolog, chirurg ogólny, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, były kierownik Kliniki Urologii CMKP w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, Warszawa

60 Adam Witkowski, prof. dr hab. 
n. med., kardiolog, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, zastępca przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Kardiologii (od 2015), przewodniczący Fellowship Committee of the European Association for Percutaneous Cardiovascular Interventions (registered branch of the European Society of Cardiology), Warszawa

61 Ewa Małecka-Tendera, prof. dr hab. 
n. med., pediatra, endokrynolog, diabetolog, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Endokrynologii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka SUM, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej, członek zarządu Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością (PTBO), rzecznik dyscyplinarny Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, członek Konwentu Rzeczników Dyscyplinarnych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, członek: Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (ESE), Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej (ESPE), Europejskiego Stowarzyszenia ds. Otyłości Dziecięcej (ECOG), była rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (2005-2012), była przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (2008-2012), Katowice

62 Andrzej Lewiński, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, endokrynologii, medycyny nuklearnej, zdrowia publicznego, kierownik Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych UM w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii (1994-2002, 2009-obecnie), prezes Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów, były wiceprzewodniczący Rady Konsultacyjnej AOTM, były rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2002-2008), były przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (2002-2015), Łódź

63 Bogusław Maciejewski, prof. dr hab. n. med., spec. radioterapii onkologicznej, kierownik Kliniki Radioterapii Onkologicznej CMKP w Gliwicach, były dyrektor Centrum Onkologii w Gliwicach, Gliwice

64 Piotr Rutkowski, prof. dr hab. n. med., spec. chirurgii ogólnej i onkologicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Warszawa

65 Zbigniew Pawłowicz, dr n. med., chirurg ogólny, dyrektor Centrum Onkologii (urlop bezplatny) im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, poseł na Sejm VIII kadencji (PO), Bydgoszcz

66 Paweł Górski, prof. zw., dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, alergolog, pulmonolog, rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii UM w Łodzi, kierownik I Katedry Chorób Wewnętrznych UM w Łodzi, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Immunologicznego, Towarzystwa Internistów Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, członek European Respiratory Society oraz Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej i Amerykańskiej Akademii Astmy, Alergii i Immunologii Klinicznej, Łódź

67 Artur Kwiatkowski, prof. dr hab. n. med., spec. chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii im. T. Orłowskiego WUM, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie, kierownik Programu Żywy Dawca Nerki, Warszawa
68 µ Marian Reinfuss, prof. dr hab. n. med., onkolog, spec. radioterapii onkologicznej, kierownik Zakładu Radioterapii i pełnomocnik dyrektora ds. radioterapii Centrum Onkologii-
-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Krakowie (jeden z twórców i organizatorów radioterapii protonowej w Polsce), członek Rady Naukowej Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, Kraków

69 Wanda Kawalec, prof. dr hab. n. med., spec. kardiolog, kardiolog dziecięcy, pediatra, Poradnia Kardiologiczna Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, były kierownik Kliniki Kardiologii CZD, były konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii dziecięcej (do końca czerwca 2014 r.), Warszawa

70 Jerzy Kowalczyk, prof. dr hab. n. med., spec. hematologii, onkologii dziecięcej, transplantologii, genetyki klinicznej, pediatrii, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, członek Krajowej Rady ds. Onkologii, konsultant krajowy ds. onkologii i hematologii dziecięcej, Lublin

71 Sławomir Majewski, prof. dr hab. n. med., dermatolog, wenerolog, alergolog, wieloletni kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii Instytutu Wenerologii (następnie Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Przenoszonych Drogą Płciową WUM) oraz Katedry Dermatologii i Wenerologii II WL w Warszawie, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą WUM, członek korespondent PAN, prezes Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Zakażeń HPV, członek prezydium Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, członek międzynarodowego komitetu sterującego w programie badań nad szczepionką przeciwko HPV, Warszawa

72 Juliusz Jakubaszko, prof. dr hab. n. med., spec. anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej, kierownik Katedry Medycyny Ratunkowej i Katastrof Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK w Toruniu, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, członek Europejskiej Komisji Specjalizacji Lekarskich (UEMS) i American College of Emergency Physicians, członek zarządu Światowej Federacji Medycyny Ratunkowej (IFEM), członek zarzadu Europejskiego Towarzystwa Medycny Ratunkowej (EuSEM), Wrocław, Bydgoszcz

73 Andrzej Chmura, prof. dr hab. n. med., chirurg ogólny, trnsplantolog kliniczny, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, w 2015 r. wraz z zespołem wykonał pierwsze w Polsce łańcuchowe przeszczepienie nerek, Warszawa

74 Adam Windak, dr hab. n. med., prof. UJ, spec. medycyny rodzinnej, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM, koordynator Regionalnego Ośrodka Kształcenia Lekarzy Rodzinnych, wiceprezes i członek honorowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, członek honorowy Polskiego Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia, były konsultant krajowy ds. medycyny rodzinnej (2012-2014), Kraków

75 Jerzy Jabłecki, prof. dr hab. n. med., chirurg, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i kierownik Pododdziału Replantacji Kończyn w Szpitalu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy; pod względem liczby przeszczepów to drugi, po Lyonie, ośrodek europejski (w 2014 r.: przeszczep przedramienia), członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Przeszczepów Ręki i Tkanek Złożonych (IHCTAS), członek założyciel Amerykańskiego Towarzystwa Transplantologii Rekonstrukcyjnej (ASRT), członek zarządu Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chirurgicznego, były wiceprzewodniczący zarządu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki, Trzebnica

76 Andrzej Lange, prof. dr hab. n. med., spec. hematologii, immunologii i transplantologii klinicznej, założyciel i kierownik najdłużej działającego w Polsce ośrodka przeszczepiania szpiku (od 1987), dyrektor (od 2002) Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Krajowego Banku Dawców Szpiku (akredytacja europejska i USA), wyróżnionego w 2015 r. nagrodą Lider Innowacyjności, kierownik Laboratorium Immunologii Klinicznej Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, członek Polskiego Towarzystwa Immunogenetycznego, redaktor „Stem Cells International” i członek komitetów naukowych europejskich i światowych konferencji w dziedzinie immunologii, hematologii i medycyny regeneracyjnej, inicjator pionierskiej inwestycji — pawilonu z laboratoriami GMP do propagacji komórek dla medycyny regeneracyjnej — zakończonej w 2015 r., członek z wyboru Collegium Ramazzini (od 1989), były konsultant krajowy ds. immunologii klinicznej (2006-2012), Wrocław

77 Maria Respondek-Liberska, prof. dr hab. n. med., spec. pediatrii, ultrasonografii, echokardiografii prenatalnej, kierownik Zakładu Diagnostyki i Profilaktyki Wad Wrodzonych Katedry Morfologii i Embriologii UM w Łodzi, kierownik Zakładu Kardiologii Prenatalnej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz kierownik Sekcji Echokardiografii i Kardiologii Prenatalnej PTU, kierownik Programu Ministerstwa Zdrowia POLKARD-Prenatal/Kardio-Prenatal, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kardiologii Prenatalnej, Łódź

78 Piotr Jankowski, dr hab. n. med., prof. UJ, spec. chorób wewnętrznych, kardiolog, profesor w I Klinice Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego UJ CM, członek Zarządu Głównego (w latach 2011-2015) oraz przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, były przewodniczący Sekcji Prewencji i Epidemiologii PTK, członek zarządu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, współtwórca cyklu konferencji „Kardiologia Prewencyjna”, Kraków

79 Robert Śmigielski, dr n. med., ortopeda traumatolog, ordynator Oddziału Ortopedii w Carolina Medical Center, wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Traumatologii Sportowej, członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Artroskopii, Chirurgii Kolana i Ortopedii Sportowej (ISAKOS), członek: European Federation of National Associations of Orthopaedic Sports Traumatology, International Cartilage Repair Society, były przewodniczący Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Warszawa

80 Anna Dobrzańska, prof. dr hab. 
n. med., pediatra, neonatolog, kierownik KlinikI Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, przewodnicząca Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia, członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, członek zarządu „Zdrowe Pokolenia” — Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci, redaktor naczelna wydawnictwa „Standardy Medyczne — Profilaktyka Zdrowotna”, prezes Rady Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski przy Hufcu ZHP Warszawa Praga Południe, były konsultant krajowy ds. pediatrii, Warszawa

81 Krzysztof Warzocha, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, hematologii, onkologii klinicznej, zdrowia publicznego, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii (od 2002), były dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, redaktor naczelny kwartalnika „Hematologia”, Warszawa

82 Jarosław Drożdż, prof. zw., dr hab. 
n. med., kardiolog, spec. chorób wewnętrznych, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej — Centralny Szpital Weteranów, członek Rady Naukowej Instytutu Kardiologii w Warszawie, członek Komisji Wytycznych i Szkolenia ZG PTK, redaktor naukowy Multimedialnej Platformy Edukacyjnej PTK, Łódź

83 Jan Kulig, prof. zw. dr hab. n. med., chirurg, gastroenterolog, kierownik I Katedry Chirurgii Ogólnej oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej UJ CM, prezydent Towarzystwa Chirurgów Polskich w kadencji 2015-2017, członek zarządu Towarzystwa Chirurgów Polskich, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Chirurgicznego (ESS), członek honorowy Italian Society of Surgery, Deutsche Gesellschaft für Allgemein und Visceralchirurgie i Chinese College of Surgeons, były konsultant krajowy ds. chirurgii ogólnej, Kraków
 
84 Rafał Kurzawa, prof. dr hab. n. med., spec. położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, ordynator Oddziału Ginekologicznego SP ZOZ MSW w Szczecinie, współtwórca rządowego „Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, 
były przewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (2009-2015), były przewodniczący Komisji Medycyny Rozrodu Komitetu Biologii Rozrodu PAN (2012-2015), Szczecin

85 Krzysztof Kusza, prof. dr hab. n. med., spec. anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii CM UMK, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, konsultant krajowy ds. anestezjologii i intensywnej terapii, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Bydgoszcz

86 Piotr Radziszewski, prof. dr hab. n. med.,
spec. urolog, kierownik Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej WUM, członek Narodowej Rady Rozwoju, członek Komitetu Naukowego Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU), Warszawa

87 Andrzej Horban, dr hab. n. med., spec. chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych dla Dorosłych WUM, zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych, były prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS, Warszawa

88 Witold Tłustochowicz, prof. dr hab. 
n. med., spec. chorób wewnętrznych, reumatolog, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii WIM CSK MON, wiceprzewodniczący Zespołu Koordynującego ds. Leczenia Biologicznego w Chorobach Reumatycznych, konsultant krajowy ds. reumatologii, Warszawa

89 Stanisław Radowicki, prof. zw. dr hab. 
n. med., spec. ginekologii, położnictwa, endokrynologii, zdrowia publicznego, konsultant krajowy ds. położnictwa i ginekologii, były kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej WUM, Warszawa

90 Andrzej Górski, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, immunologii klinicznej, etyk, przewodniczący Odwoławczej Komisji Bioetycznej Ministerstwa Zdrowia, członek European Group on Ethics in Science and New Technologies (EGE), kierownik Zespołu Ośrodka Terapii Fagowej w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN, były wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, Warszawa

91 Stanisław Góźdź, dr hab. n. med., prof. UJK, onkolog, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, wiceprezes Polskiej Unii Onkologii, konsultant wojewódzki ds. onkologii klinicznej, konsultor dykasterii Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, członek Rady Naukowej oraz Rady ds. Onkologii przy Ministrze Zdrowia, Kielce

92 Jan Lubiński, prof. dr hab. n. med., spec. genetyki klinicznej, patomorfolog, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii oraz Katedry Onkologii Wydziału Lekarsko-Biotech-nologicznego i Medycyny Laboratoryjnej PUM, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych PUM, Szczecin

93 Beata Kos-Kudła, prof. zw. dr hab. 
n. med., spec. chorób wewnętrznych, endokrynologii, medycyny nuklearnej, kierownik Kliniki Endokrynologii w Katowicach (European Center of Excelence for Neuroendocrine Tumours Treatment), kierownik Katedry Patofizjologii i Endokrynologii SUM w Zabrzu, założycielka i przewodnicząca Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych i Krajowego Rejestru Guzów Neuroendokrynnych GEP, wiceprzewodnicząca Krajowego Rejestru Guzów Przysadki, członek Zarządu Głównego Europejskiego Towarzystwa Guzów Neuroendokrynnych oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, redaktor naczelna „Endokrynologii Polskiej”, Katowice

94 Tadeusz Pieńkowski, prof. dr hab. n. med., spec. onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, prezydent Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Piersi (Senologic International Society, SIS), Warszawa

95 Jacek Imiela, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, nefrolog, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego Wydział Nauk o Zdrowiu WUM, ordynator Oddziału I Wewnętrznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, konsultant krajowy ds. chorób wewnętrznych, prezes elekt Towarzystwa Internistów Polskich, Warszawa

96 Bolesław Rutkowski, prof. zw. dr hab. 
n. med. hipertensjolog, spec. chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii klinicznej, Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych GUMed, były prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, Gdańsk

97 Wojciech Fendler, dr hab. n. med. pediatra, Klinika Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii UM w Łodzi, opracował test pozwalający na szybką identyfikację pacjentów narażonych na śmiertelną dawkę promieniowania, Łódź

98 Jerzy Kruszewski, prof. dr hab. n. med., spec. chorób wewnętrznych, alergolog, kierownik Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii CSK WIM, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, przewodniczący Komisji Kształcenia Naczelnej Rady Lekarskiej, redaktor naczelny ,,Lekarza Wojskowego”, Warszawa

99 Piotr Wysocki, prof. dr hab. n. med., spec. onkologii klinicznej, zastępca dyrektora Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie, kierownik Ośrodka Innowacyjności, Rozwoju i Badań Klinicznych Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, Szczecin

100 Paweł Małdyk, prof. dr hab. n. med., spec. ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Katedra i Klinika Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu WUM, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus, konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Źródło: Puls Medycyny

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.