Letnia Szkoła Farmaceuty: obejrzyj webinar
Z roku na rok rośnie rola aptek w polskim systemie ochrony zdrowia. To sprawia, że dla wielu pacjentów farmaceuta staje się ważnym doradcą zarówno w obszarze profilaktyki, jak i terapii wielu chorób. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom farmaceutów, chcącym poszerzać swoją wiedzę kliniczną, redakcja „Pulsu Farmacji” we współpracy z firmą Mylan przygotowała cykl wykładów opracowanych przez doświadczonych lekarzy. Wydarzenie odbywało się̨ pod patronatem Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie oraz Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.
Obejrzyj prezentację ZZPF
Prelekcje dotyczyły m.in.:
- najnowszych wytycznych terapii zespołu jelita nadwrażliwego (IBS);
- zastosowania monakoliny w leczeniu hipolipemizującym;
- suplementacji witamin w trakcie ciąży.
Jak leczyć IBS?
Zespół jelita nadwrażliwego dotyka nawet 15 proc. populacji. Są to głównie osoby poniżej 50. roku życia, często zmagające się z zaburzeniami lękowymi czy depresja. Dr hab. n. med. Beata Kasztelan-Szczerbińska z Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w trakcie swojego wykładu podkreśliła znaczenie przyjęcia strategii „step-up”. Zakłada ona przechodzenie od najprostszych działań takich jak modyfikacja stylu życia i zmiana diety, aż po wprowadzenie skojarzonej farmakoterapii zależnej od postaci IBS. Jednocześnie ekspertka zaznaczyła, że praktycznie w każdym przypadku zastosowanie znajdują leki nakierowane na główny objaw IBS, czyli ból. „Mam tu na myśli preparaty rozkurczowe takie jak mebeweryna, która działa selektywnie.
Dla kogo monakolina?
Dr hab. n. med. Marcin Barylski z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaprezentował najnowsze doniesienia naukowe dotyczące terapii hipolipemizującej. Zwrócił uwagę, że podstawą piramidy interwencji lipidowych jest szeroko rozumiana modyfikacja stylu życia, w tym zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej, a w kolejnych krokach wprowadzenie żywności funkcjonalnej oraz suplementacji m.in. preparatami monakoliny, która często określana jest mianem naturalnej statyny. Zalecana jest ona pacjentom, u których nie ma potrzeby prowadzenia agresywnego leczenia hipolipemizującego, ale u których modyfikacje behawioralne nie przynoszą oczekiwanych efektów. Zazwyczaj są to osoby stosunkowo młode, u których ryzyko sercowo-naczyniowe jest niskie lub umiarkowane, natomiast stężenie cholesterolu podwyższone o 20-30 proc.
Suplementacja w okresie ciąży i karmienia
Dr n. med. Marta Monist, ginekolog z Kliniki Ginekologii Operacyjnej 4. Szpitala Klinicznego w Lublinie, zwróciła uwagę na fakt, że obecnie zarówno kobiety w ciąży, jak i karmiące piersią, mają ogromne problemy z właściwym zbilansowaniem swojej diety. Efektem tego są niedobory składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są preparaty zawierające pięć kluczowych składników: żelazo, witaminę D, foliany, jod oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
NON-2020-1354
Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji webinarium, Jesienna Szkoła Farmaceuty już 21 października 2020 roku, szczegóły wkrótce na naszym portalu.
Źródło: Puls Medycyny