Leki przeciwpsychotyczne u dzieci
Stosowane w schizofrenii, chorobie dwubiegunowej i autyzmie u dzieci i młodzieży leki przeciwpsychotyczne powodują zmiany metaboliczne. Skutki uboczne leczenia to m.in. zwiększenie masy ciała, otyłość i wzrost poziomu lipidów we krwi.
Do badania włączono 272 pacjentów w wieku od 4 do 19 lat. Stosowane u nich leczenie opierało się na najpopularniejszych lekach: aripiprazolu (Abilify), olanzapinie (Zyprexa), kwetiapinie (Seroquel) i risperidonie (Risperdal).Dramatyczny wzrost masy ciała dzieci spowodował, że od 10 do 36% z nich rozwinęło w ciągu 11 tygodni leczenia nadwagę lub otyłość. Zwiększeniu ulegały poziom trójglicerydów i całkowitego cholesterolu we krwi.
Leki przeciwpsychotyczne nowszych generacji nie okazują się w badaniach lepsze od tych starych. Jak wykazał raport z roku 2008 sporządzony przez czasopismo The Lancet powodują one zbliżone działania niepożądane z podobną częstością.
Autorów badania niepokoi możliwość zainicjowania poprzez terapię rozwoju zespołu metabolicznego i cukrzycy. Nieuchronnie prowadziłoby to do zwiększenia ryzyka chorób serca i naczyń.
Źródło: JAMA 2009; 302(16): 1765-1773
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Jan Jastrzębski