Leki łączone w leczeniu nadciśnienia dają lepsze efekty terapeutyczne
Wytyczne stawiają przed lekarzami bardziej ambitne cele w zakresie wartości ciśnienia, do których należy dążyć u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Dodatkowo wskazany jest krótszy czas na osiągnięcie celu terapeutycznego. Jak zatem podołać temu wyzwaniu w codziennej praktyce?
O znaczeniu leków łączonych w terapii hipotensyjnej w programie „Oblicza Medycyny” mówi prof. Andrzej Tykarski, kierownik Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
W materiale wideo zaproszony ekspert odpowiada na następujące pytania:
- Jakie dowody z Evidence Based Medicine przemawiają za stosowanie leków złożonych w terapii NT?
- We współczesnej farmakoterapii chorób układu sercowo-naczyniowego kluczowe znaczenie mają leki blokujące układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA). Dlaczego?
- Od leków hipotensyjnych, poza efektem obniżającym ciśnienie tętnicze, oczekuje się dodatkowych korzyści, np. plejotropowych, nefroprotekcyjnych. Czy takie „bonusy” wiążą się także ze leków złożonych?
- Każdy lekarz praktyk musi zdecydować, jakie lek zalecić w pierwszej linii leczenia pacjenta z nadciśnieniem tętniczym. Jakie połączenia lekowe rekomendują wytyczne?
- Nadciśnienie wiążę się najczęściej z potrzebą stosowania leków do końca życia. Co za tym idzie, duże znaczenie ma tolerancja leku. Czy można wskazać leki hipotensyjne o korzystniejszym profilu pod tym względem?
Zapraszamy do oglądania!

Źródło: Puls Medycyny