Lekarze z Warszawy ogłaszają manifest
Polska służba zdrowia jest na skraju zapaści - alarmują przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza. Ich zdaniem nakłady na służbę zdrowia powinny wzrosnąć do 9 proc. PKB.
Lekarze z Warszawy wystartowali z „Narodowym Kryzysem Zdrowia”, czyli kampanią społeczną, która ma pokazać największe bolączki w publicznym systemie ochrony zdrowia w Polsce. Ich zdaniem, sytuacja jest „katastrofalna”. W ogłoszonym w poniedziałek manifeście wśród największych problemów wymieniają:

- skrajne niedofinansowanie,
- wysoką umieralność i przedwczesne zgony spowodowane chorobami nowotworowymi i sercowo-naczyniowymi,
- słabą dostępność usług medycznych,
- drastycznie długi czas oczekiwania na specjalistyczne zabiegi,
- niedostateczną profilaktykę zdrowotną w odniesieniu do dzieci,
- brak systemowych rozwiązań w zakresie opieki długoterminowej i geriatrii.
Ich zdaniem to jednocześnie wyzwania, które stoją przed regulatorami ochrony zdrowia.
"Sposobem realizacji celu - jakim finalnie jest osiągnięcie europejskich standardów w zakresie profilaktyki zdrowotnej, jakości i dostępności usług medycznych oraz efektów leczenia, wyrażonych w postaci wskaźników wyleczalności na poziomie właściwym dla krajów Unii Europejskiej - może być tylko zwiększenie nakładów finansowych na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 roku i finalnie 9 proc. PKB w 2030 roku oraz zmiany systemowe na poziomie instytucjonalnym" - mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, inicjator kampanii społecznej "Narodowy Kryzys Zdrowia".
W manifeście lekarze publikują m.in. własny plan naprawczy, pod którym podpisały się organizacje branżowe, w tym m.in.: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Okręgowa Rada Aptekarska w Warszawie, Porozumienie Rezydentów OZZL, Stowarzyszenie NEUROFIBROMATOZY POLSKA, Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, Fundacja Alivia czy Fundacja My Pacjenci. Apel środowisk medycznych dostępny jest na stronie internetowej poświęconej akcji: polskatochorykraj.pl.
ZOBACZ TAKŻE: Środowisko medyczne i pacjenci przeciwko pozorowanym rozwiązaniom kryzysu w sektorze zdrowia
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: AR