Lekarze PPOZ apelują o podniesienie bazowej stawki kapitacyjnej w związku z inflacją
Wzrost bazowej stawki kapitacyjnej lekarzy POZ, oparty o średnioroczny wskaźnik cen podawany przez GUS, zagwarantuje możliwość dalszego funkcjonowania placówek POZ, w tym zabezpieczenie ich w towary i usługi, których ceny z powodu inflacji rosną znacząco z roku na rok - przekonują lekarze rodzinni.

- Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia wnioskują do Filipa Nowaka, prezesa NFZ, o spotkanie poświęcone funkcjonowaniu placówek podstawowej opieki zdrowotnej w roku 2023.
- Inflacja, informatyzacja, opieka koordynowana, konieczność pomocy najmniejszym placówkom – to najpilniejsze tematy, którymi według nich należy się zająć przy przedłużeniu umów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.
Korekta kapitacyjnej stawki bazowej w POZ wymuszona inflacją
W piśmie do Filipa Nowaka, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wysłanym 25 października, świadczeniodawcy PPOZ wskazali, iż wymuszony inflacją wskaźnik korygujący kapitacyjną stawkę bazową lekarza podstawowej opieki zdrowotnej powinien być oparty o średnioroczny wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych ogółem w stosunku do roku poprzedniego (ogłaszany przez prezesa GUS około 15 stycznia każdego roku).
– Taki wzrost stawki zagwarantuje możliwość dalszego funkcjonowania placówek POZ, w tym zabezpieczenie ich w towary i usługi, których ceny z racji inflacji rosną znacząco z roku na rok – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ, w komunikacie z 14 listopada.
Lekarze PPOZ za utrzymaniem dotychczasowego finansowania w cukrzycy, chorobach układu krążenia i tarczycy
Zdaniem lekarzy PPOZ w obecnej sytuacji wskazane jest utrzymanie dotychczasowych regulacji w zakresie finansowania świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej dla osób przewlekle chorych na cukrzycę, choroby układu krążenia lub choroby tarczycy.
“W związku z planowaną modyfikacją współczynnika 3,2 korygującego stawkę kapitacyjną przy finansowaniu świadczeń lekarza POZ dla osób przewlekle chorych na cukrzycę, choroby układu krążenia lub choroby tarczycy świadczeniodawcy POZ wskazują, iż w obecnej sytuacji wskazane jest utrzymanie dotychczasowych regulacji w tym zakresie i jednocześnie przeprowadzenie w przyszłym roku przez NFZ we współpracy ze świadczeniodawcami analizy możliwych zmian w celu wspólnego wypracowania propozycji ewentualnych modyfikacji” - czytamy w piśmie do prezesa Funduszu.
Opieka koordynowana - konieczne wsparcie finansowe wszystkich małych podmiotów
Lekarze PPOZ przypomnieli też swoje stanowisko nt. opieki koordynowanej. Podkreślają, że nie powinna ona polegać wyłącznie na znaczącym dofinansowaniu dużych, wielokierunkowych podmiotów - przede wszystkim potrzebne jest wsparcie finansowe wszystkich małych podmiotów przy wdrażaniu procesów informatyzacji ochrony zdrowia.
– Skupienie się na wielkich podmiotach doprowadzi do odbudowy systemu zakładów opieki zdrowotnej funkcjonującego w poprzedniej epoce. Skumulowanie sił i finansów w dużych podmiotach leczniczych znacząco pogorszy dostępność dla pacjentów z małych miejscowości, odległych od dużych centrów, co znacząco zwiększy już istniejące nierówności – podkreślają lekarze PPOZ.
PRZECZYTAJ TAKŻE: PPOZ: opieka koordynowana to powrót do skompromitowanych rozwiązań
Wsparcie na inwestycje z zakresu cyberbezpieczeństwa
Świadczeniodawcy PPOZ zwracają także uwagę na konieczność wsparcia finansowego z NFZ dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej na inwestycje z zakresu cyberbezpieczeństwa.
– Obecne systemy informatyczne wymagają stałego nadzoru i aktualizacji ich oprogramowania, tak aby dane pacjentów były zabezpieczone przed cyberatakami. Dane te są danymi szczególnie wrażliwymi, toteż wsparcie infrastruktury informatycznej jest tu nieodzowne – podkreślają lekarze PPOZ wnioskując do Filipa Nowaka, prezesa NFZ, o spotkanie poświęcone funkcjonowaniu placówek podstawowej opieki zdrowotnej w roku 2023.
ZOBACZ TAKŻE: Bromber: rośnie ryzyko ataków hakerskich na podmioty lecznicze. Apel do szpitali
Źródło: Puls Medycyny