Lekarze i naukowcy z nagrodą Press Clubu za szerzenie wiedzy o pandemii i walkę z dezinformacją
We wtorek (17 maja) podczas uroczystej Gali Nagród Press Club Polska 2022 specjalne wyróżnienie otrzymali polscy lekarze i naukowcy popularyzujący wiedzę o pandemii COVID-19 i przeciwdziałający pseudonaukowej dezinformacji.

Na scenie po odbiór wyróżnienia pojawili się: dr Tomasz Karauda, dr Joanna Zabielska, dr Matylda Kłudkowska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Andrzej Matyja.
Lekarze i naukowcy nagrodzeni. Szerząc wiedzę o pandemii, narażali się na ataki
Press Club podkreślił, że nagroda to efekt konsekwentnej działalności edukacyjnej i prozdrowotnej prowadzonej w trudnym czasie pandemii wspólnie z dziennikarzami.
Przewodniczący Rady PCP Wojciech Tumidalski, uzasadniając decyzję, wskazał, że praca nagrodzonych na rzecz ogółu, prowadzona często poza zawodowymi obowiązkami, kosztem własnej prywatności i czasu wolnego, niejednokrotnie z narażeniem się na ataki przeciwników, zasługuje na najwyższe uznanie.
- Nagroda jest także formą podziękowania za stałą gotowość współpracy z dziennikarzami, czego efektem był rzetelny przekaz trafiający do odbiorców - mówił.

Press Club jest organizacją twórczą ludzi mediów mającą na celu wspieranie i doskonalenie zawodu dziennikarza oraz dbałość o prawa obywateli do informacji. Należy do International Association of Press Clubs oraz European Press Clubs Federation. Jest instytucją non-profit, działającą jako fundacja i utrzymywaną przede wszystkim przez wpływy od członków i darczyńców.
Komu Polacy ufają w kwestii nauki? Lekarze w czołówce, celebryci i politycy na szarym końcu
Z najnowszego badania State of Science Index firmy 3M wynika, że zaufanie Polaków do nauki oraz do naukowców pozostaje na wysokim poziomie. Samej nauce ufa 88 proc. badanych, a naukowcom 83 proc. Sceptycyzm wobec informacji naukowych cały czas utrzymuje się na "mniej więcej" na poziomie 23 proc.
Polacy zapytani o to, komu najbardziej ufają, gdy słyszą o naukowych doniesieniach, wskazali naukowców, inżynierów i dokumentalistów (80 proc.) oraz lekarzy (72 proc.). Natomiast najbardziej sceptyczni są w stosunku do informacji naukowych podawanych przez celebrytów (87 proc.), polityków (85 proc.) oraz media społecznościowe (77 proc.).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Hejt i nękanie naukowców w czasie pandemii COVID-19 stały się ekstremalne
Źródło: Puls Medycyny