Ile otrzyma lekarz za kwalifikację pacjentów z COVID-19 do Domowej Opieki Medycznej?
49,58 zł - tyle otrzyma lekarz za kwalifikację pacjenta do programu Domowej Opieki Medycznej i jego monitoring w nim. NFZ opublikował zarządzenie, które wprowadza nowy produkt rozliczeniowy. Nowa regulacja obowiązuje od piątku, 4 lutego.

Chodzi o zarządzenie prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Dokument wprowadza nowy produkt rozliczeniowy, którego wycena została sporządzona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia, wprowadzona zmiana ma na celu zapewnienie wsparcia i usprawnienie procesu leczenia zakażonych wirusem SARS-CoV-2, zakwalifikowanych do programu Domowej Opieki Medycznej (DOM). Wsparcie to polega na zachęceniu do włączenia i czynnego udziału poprzez regularny monitoring stanu zdrowia pacjentów biorących udział w programie (za pomocą danych uzyskiwanych są z pulsoksymetrów otrzymanych w ramach programu).
Zasady rozliczania nowego produktu rozliczeniowego
Za kwalifikacje do programu DOM i monitorowanie w nim pacjenta medyk otrzyma blisko 50 zł (49,58 zł). Warunek! Pacjent przez co najmniej 5 z 7 następujących po sobie dni w okresie izolacji, co najmniej dwa razy dziennie, dokona pomiaru za pośrednictwem pulsoksymetru otrzymanego w ramach programu DOM i wprowadzi dane do aplikacji DOM Doctor.
Wartość produktu obejmuje również: rejestrację pacjenta w programie, instrukcję dotyczącą konieczności badania pulsoksymetrem przez kolejnych 7 dni, a także sprawdzanie każdego dnia aktywności w aplikacji i ewentualną rozmowę z pacjentem w celu przypomnienia o dokonaniu badania pulsoksymetrem.
Przypomnijmy, pogram DOM ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację Domowa Opieka Medyczna do przekazywania i monitoringu danych pacjentów.
Przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 lutego 2022 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Z programu Domowej Opieki Medycznej skorzystało już milion osób
Źródło: Puls Medycyny