Lekarz wojskowy prezesem Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi
Prof. Dariusz Jurkiewicz został nowym przewodniczącym zarządu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Pierwszy raz w historii Towarzystwa, założonego w 1921 r., jego prezesem został lekarz wojskowy.

Podczas 50. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi we Wrocławiu, w trakcie Walnego Zebrania Delegatów (18 maja 2022), wybrano nowe władze Towarzystwa. Przewodniczącym Zarządu Głównego został prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz, który od 2012 r. jest członkiem honorowym Towarzystwa.
Prof. Dariusz Jurkiewicz. Kim jest?
Prof. Dariusz Jurkiewicz jest specjalistą w dziedzinie otolaryngologii i alergologii, kierownikiem Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Od 2021 r. jest zastępcą przewodniczącego Komisji ds. Produktów Leczniczych działającej przy prezesie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od 2002 r. jest konsultantem wojskowej służby zdrowia w dziedzinie otolaryngologii. W latach 2008–2011 był konsultantem krajowym w tej dziedzinie. Był też członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi w latach 2004-2010, a w latach 2017-2019 członkiem zespołu specjalistycznego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest opiniodawcą Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie.
Przez trzy kadencje pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej WIM (2008-2020). Od 2017 r. jest kierownikiem Studiów Doktoranckich WIM. Od 2008 jest redaktorem naczelnym „Otolaryngologii Polskiej”. Jest ponadto członkiem kolegiów redakcyjnych czasopism: „Otolaryngologia Polska”, „Polski Merkuriusz Lekarski” oraz kwartalnika „Lekarz Wojskowy”.
W badaniach naukowych zajmuje się problematyką nowoczesnych metod leczenia operacyjnego chorób górnych dróg oddechowych, metod diagnostyczno-leczniczych i profilaktycznych w uszkodzeniach narządu słuchu i równowagi oraz aktywności elektrofizjologicznej narządu przedsionkowego w diagnostyce zawrotów głowy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej przypadków nowotworów głowy i szyi wśród młodych pacjentów
Źródło: Puls Medycyny