Lek. Tomasz Głażewski: Dostęp do opieki zdrowotnej dla osób w kryzysie bezdomności to ogromny problem [WIDEO]
aktualizacja: 24-07-2020, 09:28
Lek. Tomasz Głażewski, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych w Klinice Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz laureat 6. miejsca w konkursie Supertalenty w Medycynie, opowiedział w rozmowie z "Pulsem Medycyny" o swojej działalności społecznej i klinicznej.
Lek. Tomasz Głażewski to laureat grantu naukowego, mającego na celu opracowanie urządzenia do podawania insuliny dla osób niewidomych lub niedowidzących. Kiedy narzędzie zostanie wykorzystane w praktyce klinicznej?
„Powstał już prototyp, jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały przetestowane w Klinice. W tej chwili zbieramy grupę pacjentów, którzy będą mogli wypróbować urządzenie w praktyce. Przekonamy się wówczas na ile jest to przydatne rozwiązanie, realnie poprawiające jakość życia chorych” – mówi w rozmowie z „Pulsem Medycyny” lek. Tomasz Głażewski.
Zaangażowany jest w pomoc osobom pozostającym w kryzysie bezdomności, którą rozpoczął już na studiach medycznych. Obecnie jest lekarzem w Stowarzyszeniu Mokotowskie Hospicjum św. Krzyża oraz lekarzem-wolontariuszem w Stowarzyszeniu MONAR. Obecnie przyjmuje w gabinecie lekarskim w schronisku specjalistycznym, sprawując opiekę nad ok 40 pensjonariuszami. Przyjmuje także osoby zgłaszające się z problemami zdrowotnymi, które są bezdomne.
Pomysłodawca, założyciel i członek Fundacji "Ambulans z serca", której celem jest pomoc osobom pozostającym w kryzysie bezdomności i innym będącym w trudnej sytuacji życiowej. Podczas patroli, odbywających się kilka razy w tygodniu, udzielana jest pomoc medyczna, porady pracownika socjalnego, psychologa.
W trakcie epidemii koronawirusa stworzył projekt dostępu do testów diagnostycznych w kierunku obecności zakażenia dla pracowników socjalnych i społecznych warszawskich organizacji prowadzących pomoc dla osób w trudnej sytuacji. Projekt został stworzony m.in. przy współpracy Urzędu Miasta st. Warszawy i Mokotowskiego Hospicjum św. Krzyża.
Laureat 6. miejsca w konkursie Supertalenty w Medycynie 2020.
PRZECZYTAJ TAKŻE: COVID-19 pogłębi problem bezdomności
Źródło: Puls Medycyny