Leczenie antyretrowirusowe: pacjenci z HIV boją się wprowadzenia limitów
Staramy się wierzyć deklaracjom MZ, ale niepokoi nas fakt, że procedowana ustawa nie precyzuje, w jakim trybie NFZ będzie finansował program leczenia antyretrowirusowego. Ponadto obawiamy się, że w obliczu ograniczonych środków NFZ na realizację programu zostanie przeznaczona niższa niż dotychczas kwota - mówi “Pulsowi Medycyny” Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae.

- Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty przenosi finansowanie części świadczeń - w tym leczenia dla osób żyjących z HIV - z budżetu ministra zdrowia do budżetu NFZ.
- Program leczenia antyretrowirusowego oraz Krajowy Program Przeciwdziałania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS funkcjonuje w polskim systemie ochrony zdrowia od dawna.
- Środowisko najbardziej obawia się wprowadzenia limitów w zakresie dostępności do skutecznego leczenia antyretrowirusowego.
Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty została uchwalona 16 listopada 2022 r. Jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, jej przyjęcie ma na celu optymalizację wydatków środków publicznych w obszarze zdrowia.
Leczenie osób żyjących z HIV zagrożone?
– „Koalicja 1Grudnia” to nieformalna grupa skupiająca stowarzyszenia i organizacje, które w różnorodny sposób wspierają osoby żyjące z HIV. Jako strona społeczna byliśmy bardzo zaskoczeni zmianami dotyczącymi finansowania części świadczeń zdrowotnych, które zawarto w procedowanej obecnie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Program leczenia antyretrowirusowego oraz Krajowy Program Przeciwdziałania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS funkcjonuje w polskim systemie ochrony zdrowia od dawna, zapewniając dostęp do skutecznego, bezpłatnego i zgodnego z rekomendacjami leczenia w zasadzie wszystkim pacjentom żyjącym z HIV. Do tej pory dysponowaliśmy w Polsce naprawdę dobrze działającym programem, dającym dostęp do leczenia według przyjętych na świecie standardów. Stąd propozycja zmian, jakie wysunęło MZ, wzbudziło w środowisku ogromne zdziwienie i niepokój. O zmianach dotyczących finansowania programu leczenia antyretrowirusowego dowiedzieliśmy się przypadkiem, nie było to wcześniej konsultowane ze środowiskiem. Mimo braku takich konsultacji nowelizacja ustawy wkroczyła na ścieżkę legislacyjną - mówi Mateusz Liwski z Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae.
Jak dodaje, organizacja zwróciła się do ministra Adama Niedzielskiego z prośbą o spotkanie – i takie się odbyło w ramach posiedzenia Rady ds. Organizacji Pacjentów działającej przez ministrze zdrowia.
– Mieliśmy wówczas możliwość przekazania naszych obaw wiceministrowi Maciejowi Miłkowskiemu, który zapewnił nas, że dostęp osób żyjących z HIV do leczenia nie ulegnie pogorszeniu, a program będzie, pomimo zmian, nadal realizowany zgodnie z przyjętymi wcześniej zasadami, z tą różnicą, że płacił będzie Narodowy Fundusz Zdrowia. Staramy się wierzyć tym deklaracjom, ale niepokoi nas fakt, że procedowana ustawa nie precyzuje, w jakim trybie NFZ będzie finansował program leczenia antyretrowirusowego. Ponadto obawiamy się, że w obliczu ograniczonych środków Funduszu na realizację programu leczenia antyretrowirusowego zostanie przeznaczona niższa niż dotychczas kwota. Tym bardziej, że zewsząd słyszymy, iż brakuje pieniędzy na realizację innych świadczeń. Wiceminister Miłkowski zapewnił nas jednak, że środków finansowych nie zabraknie, a nadal za zakup leków ma odpowiadać Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Krajowym Centrum ds. AIDS - informuje Liwski.
Środowisko najbardziej obawia się wprowadzenia limitów w zakresie dostępności do skutecznego leczenia. Ze względu na specyfikę zakażenia i zróżnicowany obraz kliniczny każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia terapeutycznego.
– Obawiamy się, że ze względu na ewentualne bariery finansowe, czynnikiem decydującym o wyborze terapii będzie nie stan zdrowia i jakość życia osób żyjących z HIV, a strona kosztowa. Zwiększy to liczbę przypadków potencjalnych działań niepożądanych - ostrzega.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepionka przeciw HIV: obiecujące wyniki I fazy badań klinicznych
Leczony pacjent z HIV żyje tyle co osoba niezakażona. Problem stanowią nieświadomi zakażeni
Źródło: Puls Medycyny