Laparoskopowa plastyka pochwy - pierwsza w Polsce
Zabieg laparoskopowej plastyki pochwy u pacjentki z obniżeniem narządów miednicy mniejszej - pierwszy taki w Polsce - przeprowadzono w Scanmed Szpital św. Rafała w Krakowie.
Zabieg laparoskopowej plastyki pochwy u pacjentki z obniżeniem narządów miednicy mniejszej przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce w Scanmed Szpital św. Rafała w Krakowie. To innowacyjna metoda leczenia, która ma szansę pomóc m.in. kobietom, które podczas porodu dziecka uległy urazom pochwy, minimalizując dolegliwości po zabiegu i skracając czas powrotu do zdrowia.
"Ta nowatorska operacja ma szansę stać się złotym standardem małoinwazyjnej naprawy pochwy, zarówno w przypadkach obniżenia narządów miednicy mniejszej, jak też podczas zwężania pochwy w ramach korekcji estetycznej" – mówi dr n. med. Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologii Scanmed Szpitala św. Rafała w Krakowie.
Defekty przedniej ściany pochwy oraz obniżenie pęcherza moczowego do tej pory leczone były z zastosowaniem operacji przezpochwowych.
– Wykonanie plastyki pochwy sposobem laparoskopowym pozwoliło uniknąć rozcinania śluzówki pochwy, co znacznie przyspiesza rekonwalescencję i poprawia komfort pacjentki. Ta nowatorska technika operacji pozwoliła skrócić całkowity czas zabiegu podczas laparoskopowego zawieszania pochwy – dodaje prof. Marcin Jóźwik, konsultant naukowy oddziału. Dzięki tej metodzie czas hospitalizacji pacjentki skrócił się do 2 dni. Metoda może być stosowana także u kobiet, u których obniżenie przedniej ściany pochwy i pęcherza moczowego rozwinęło się wraz z wiekiem lub w związku z ciężką pracą fizyczną.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. maj