Kto może korzystać ze świadczeń poza kolejnością? Odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta

KM/RPP
opublikowano: 07-06-2022, 09:12

Komu należą się szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń medycznych i w jaki sposób powinny być realizowane? Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, na czym polega przywilej pierwszeństwa i odpowiada na pytanie, czy są przepisy, które ograniczają szczególne uprawnienia do tzw. świadczeń pierwszorazowych.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
W szpitalach i poradniach specjalistycznych poza kolejnością pomoc udzielana jest m.in. zasłużonym honorowym dawcom krwi i dawcom przeszczepu.
iStock

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa katalog pacjentów, którzy mają prawo do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Są to między innymi:

  • kobiety w ciąży,
  • zasłużeni honorowi dawcy krwi i zasłużeni dawcy przeszczepu,
  • inwalidzi wojenni i wojskowi; kombatanci,
  • cywilne niewidome ofiary działań wojennych,
  • działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych,
  • świadczeniobiorcy do 18. r.ż., u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

W przypadku świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych inne niż szpitalne, świadczeń tych udziela się według kolejności zgłoszenia, a pacjenta umieszcza się na liście oczekujących.

Udzielanie świadczeń uprawnionym pacjentom poza kolejnością - jakie obowiązują terminy?

Osobie posiadającej szczególne uprawnienia, która zgłasza się o udzielenie świadczeń w szpitalu lub świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, udziela się tych świadczeń - co do zasady - w dniu zgłoszenia. Jeżeli nie jest to możliwe, świadczeniodawca powinien ustalić inny termin udzielenia świadczenia - poza kolejnością wynikającą z listy oczekujących. Pamiętajmy, że w przypadku AOS termin ten nie może być dłuższy niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia. Jak podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta, termin 7 dni nie dotyczy świadczeń szpitalnych.

Czy udzielanie świadczeń poza kolejnością dotyczy rozpoczętego już leczenia w AOS?

Wątpliwości może budzić kwestia, czy szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dotyczą także świadczeń udzielanych pacjentowi w ramach rozpoczętego już leczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, gdyż zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy – na liście oczekujących na udzielenie świadczenia nie umieszcza się świadczeniobiorców kontynuujących leczenie u danego świadczeniodawcy.

Żaden przepis nie ogranicza natomiast szczególnych uprawnień do tzw. świadczeń pierwszorazowych. Tak więc kontynuacja leczenia i dalsze świadczenia diagnostyczne i terapeutyczne w ramach prowadzonego specjalistycznego leczenia ambulatoryjnego, również powinny być udzielane z uwzględnieniem tych szczególnych uprawnień, czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Pacjenta.

Źródło: RPP

ZOBACZ TAKŻE: B. Chmielowiec w “Pulsie Systemu” o kulturze bezpieczeństwa pacjenta w placówkach medycznych

Prawo w medycynie
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
×
Prawo w medycynie
Wysyłany raz w miesiącu
Newsletter przygotowywany przez radcę prawnego specjalizującego się w zagadnieniach prawa medycznego
ZAPISZ MNIE
Administratorem Twoich danych osobowych będzie Grupa Rx sp. z o.o. Klauzula informacyjna w pełnej wersji dostępna jest tutaj

Źródło: Puls Medycyny

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.