Kraska o przekształceniu szpitala MSWiA: nie jest prawdą, że ma leczyć głównie VIP-ów
Każdy pacjent ma w Polsce ma takie same prawa, niezależnie od tego, czy jest premierem, ministrem czy przysłowiowym zwykłym Kowalskim - i będzie mógł zostać objęty leczeniem w szpitalu przy Wołoskiej - zapewnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Sejm uchwalił 16 listopada ustawę, zgodnie z którą w wyniku przekształcenia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA powstanie Państwowy Instytut Medyczny.
- Tym samym lecznica ma się stać placówką badawczą. Plany te wywołują liczne kontrowersje - pojawia się coraz więcej głosów, że to stworzenie opieki zdrowotnej dwóch prędkości: systemu ze znakomitą dostępnością dla polityków i ich rodzin oraz służb mundurowych, a drugiego systemu, z licznymi wadami, dla całej reszty obywateli.
- Sprawę skomentował wiceminister zdrowia Waldemar Kaska.
Przekształcenie “szpitala przy Wołoskiej” skrytykowała m.in. Naczelna Izba Lekarska. - Grupa 270 posłów ustaliła, czyli przegłosowała, prywatną służbę zdrowia dla siebie - stwierdził z kolei Jerzy Owsiak, szef WOŚP.
PRZECZYTAJ TAKŻE: NIL ostrzega: w wyniku przekształcenia szpitala MSWiA powstanie “hybryda”
Burza wokół przekształcenia szpitala MSWiA. Rozwój naukowy kontra łóżka dla VIP-ów
Do sprawy odniósł się w środę (23 listopada) na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister Kraska: nie przekształcamy szpitala MSWiA po to, by leczyć w nim głównie VIP-ów
– Dla pacjenta nic się nie zmienia. Każdy, kto będzie chciał być leczony w tej placówce, otrzyma opiekę. Nie jest prawdą, że przekształcamy ten szpital w instytut, by leczyć w nim tylko lub głównie tzw. VIP-ów. Każdy pacjent ma w Polsce takie same prawa: niezależnie od tego, czy jest premierem, ministrem czy przysłowiowym zwykłym Kowalskim - i będzie mógł zostać objęty leczeniem w szpitalu przy Wołoskiej. Instytut rozszerzy swój zakres działalności o aspekt badawczy. Bardzo dziwi mnie, że pojawiła się tego rodzaju narracja, szczególnie, że dotyczy bardzo dobrej placówki, do której trafiają na leczenie ludzie z całej Polski. Dementuję więc informacje, jakie pojawiły się na ten temat w mediach - podkreślił wiceminister Kraska.
Jak zaznaczył, to właśnie dla wzmocnienia potencjału naukowego i badawczego konieczne jest przekształcenie szpitala MSWiA w instytut.
To samo mówił w rozmowie z RMF FM zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA dr Artur Zaczyński.
- Centralny Szpital Kliniczny, który będzie przekształcony w Państwowy Instytut Medyczny, dalej będzie szpitalem ogólnodostępnym dla wszystkich Polaków. Nic się nie zmieni w tej działalności, która do tej pory jest prowadzona na terenie szpitala – powiedział dr Zaczyński. Zaznaczył, że "koncepcja jest tylko i wyłącznie rozwoju naukowego, badawczego, a zarazem podniesienia jakości łóżek i dostępności do tych łóżek w wielu aspektach".
Źródło: Puls Medycyny