Kraska: lekarzom nie chodzi o pieniądze, stawki są konkurencyjne do tych w Europie Zachodniej
Wydaje się, że dziś to nie wynagrodzenia są najważniejsze. Pensje polskich lekarzy są w tej chwili tak wysokie, że jesteśmy konkurencyjni wobec państw Europy Zachodniej - w ten sposób wiceminister zdrowia Waldemar Kraska odniósł się do problemu braku lekarzy w systemie ochrony zdrowia.

- Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był gościem Polskiego Radia 24, gdzie odniósł się m.in. do braków kadrowych w środowisku lekarskim.
- Skrócenie czasu oczekiwania na przyjęcie do specjalisty było jedną z kluczowych obietnic rządu Mateusza Morawieckiego w obszarze ochrony zdrowia. Tymczasem kolejki do wielu specjalistów np. endokrynologów ani drgnęły - choć Zjednoczona Prawica rządzi od 2015 r.
- Wiceminister przyznał, że sytuacja jest skomplikowana i trudna do naprawienia w krótkim czasie: trudno bowiem wykształcić medyków, którzy zapełnią pokoleniową lukę w rok czy dwa lata.
– Jako Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomiliśmy nielimitowane świadczenia specjalistyczne, co oznacza w praktyce, że ilu pacjentów się zgłosi i zostanie przyjętych, za tylu Fundusz zapłaci. Problem tkwi w braku kadr medycznych, co staramy się nadrabiać - mówił Kraska.
Czemu lekarze wyjeżdżają z kraju? Kraska: nie chodzi o pieniądze
Wiceminister Kraska podkreślił, że rok 2022 jest wyjątkowy, jeśli chodzi o przyjęcia na kierunek lekarski.
– Dodatkowo zostało przyjętych 10 tysięcy osób. Otworzyliśmy też nowe kierunki. Niestety ten proces trwa. Nie nadrobimy zaległości z poprzednich lat w ciągu roku czy dwóch lat. Od wielu lat zwiększamy finansowanie ochrony zdrowia, ale musimy też inwestować w kadry. Powstanie nowych uczelni które kształcą studentów, obok dużych ośrodków z wieloletnią renomą, dają szansę na to, by adeptów medycyny było więcej - powiedział Kraska.
Prowadząca rozmowę zauważyła, że choć na kierunku lekarskim kształci się coraz więcej osób, rodzi się pytanie, czy nie kształcimy lekarzy na eksport. Czy absolwenci studiów medycznych nie wyjadą do państw, gdzie będą mogli liczyć na lepsze warunki pracy i płacy?
– Wydaje się, że dziś to nie wynagrodzenia są najważniejsze. Pensje polskich lekarzy są w tej chwili tak wysokie, że jesteśmy konkurencyjni wobec państw Europy Zachodniej. Może więc chodzić o nieco łatwiejsze uzyskanie specjalizacji w krajach innych niż Polska. Nad tym też pracujemy: by młody człowiek mógł szybciej przechodzić ścieżkę kształcenia przy jednoczesnym dochowaniu standardów - powiedział Kraska.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zawody deficytowe w ochronie zdrowia w roku 2022 [LISTA, MAPY]
Źródło: Puls Medycyny