Kraska: dentobus to forma opieki stomatologicznej, która się sprawdza
W Polsce porady stomatologiczne udzielane są także w tzw. dentobusach. Zwiększa się liczba korzystających z nich osób. W pierwszym półroczu tego roku w mobilnych gabinetach dentystycznych dla uczniów udzielono ponad 81 tys. porad. Widzimy, że dentobusy się sprawdzają - przekonuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Obecnie w Polsce są 2 344 gabinety stomatologiczne współpracujące ze szkołami, a w samych szkołach funkcjonuje ok. 700 gabinetów.
- Uruchomione zostały także świadczenia stomatologiczne w tzw. dentobusach, czyli mobilnych gabinetach dentystycznych dla uczniów.
- Liczba osób korzystających z dentobusów się zwiększa. W pierwszym półroczu tego roku udzielono w nich ponad 81 tys. porad
16 listopada odbyło się posiedzenie sejmowych komisji: Zdrowia oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży, podczas którego przedstawiono informację o realizacji ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.
Jak wygląda opieka stomatologiczna w szkołach
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówiąc o opiece zdrowotnej nad uczniami, poruszył wątek opieki stomatologicznej. Przypomniał, że zgodnie z przepisami szkoła zapewnia uczniom opiekę stomatologiczną, albo poprzez gabinet, który jest zlokalizowany w szkole, albo poprzez gabinety stomatologiczne, z którymi szkoła na podpisaną umowę o współpracy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Leczenie zębów na NFZ: 71 zł rocznie na obywatela
– Obecnie w Polsce są 2344 gabinety stomatologiczne współpracujące ze szkołami, a w samych szkołach funkcjonuje ok. 700 gabinetów. Uruchomione zostały także świadczenia stomatologiczne w tzw. dentobusach.
Dodał, że obecnie działa 16 mobilnych gabinetów dentystycznych (dentobusów) dla dzieci, po jednym na każde województwo.
Kraska: dentobus to forma opieki stomatologicznej, która się sprawdza
Waldemar Kraska podkreślił, że ilość osób korzystających z dentobusów się zwiększa:
– W 2019 r. udzielono w nich 82 tys. porad, a w kolejnych latach pandemicznych było ich zdecydowanie mniej: 39 tys. w 2020 r. i 78 tys. w 2021 r., ale już pierwsze półrocze tego roku mamy ponad 81 tys. udzielonych porad, więc widzimy, że ta forma [udzielania porad stomatologicznych - przyp. red.] się sprawdza.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo Zdrowia chce rozwijać stomatologię
Źródło: Puls Medycyny