Kraków: rusza kurs urologii robotycznej da Vinci
Lekarze urolodzy będą mogli uczyć się wykonywania zabiegów z wykorzystaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci - w krakowskim Szpitalu na Klinach w grudniu startuje pierwszy w Polsce kurs urologii robotycznej da Vinci.
W grudniu w krakowskim Szpitalu na Klinach rusza program szkoleniowy dla lekarzy urologów dotyczący zabiegów wykonywanych z zastosowaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci.

Szpital na Klinach jest jednym z siedmiu ośrodków w Polsce, które używają autoryzowanych przez producenta systemów robotycznych da Vinci. Krakowska placówka, w której od kwietnia 2019 r. działa Centrum Chirurgii Robotycznej, chwali się, że posiada największy i najbardziej doświadczony zespół chirurgów korzystających z robotów da Vinci w Polsce.
"Proces kształcenia w chirurgii robotycznej jest długotrwały, usystematyzowany i niezmiernie precyzyjny. Już w fazie początkowej, która odbywa się poza salą operacyjną w ośrodku szkoleniowym, jesteśmy w stanie wyselekcjonować osoby mające predyspozycje do operowania robotem da Vinci na najwyższym poziomie - mówi dr Paweł Wisz, urolog i kierownik kursu w krakowskim Szpitalu na Klinach.
Jak podano w informacji przesłanej do mediów, dr Paweł Wisz jest obecnie jedynym polskim trenerem robotyki chirurgicznej w ośrodku Orsi Academy, największym w Europie centrum szkoleniowym w chirurgii robotycznej. Orsi Academy to tegoroczny zwycięzca europejskiego konkursu "Regiostars", wyróżniającego wybitne projekty w obszarze polityki spójności. Centrum otrzymało wyróżnienie w kategorii „modernizacja służby zdrowia” za swoje działania w dziedzinie nowych technik wykorzystywanych w małoinwazyjnych operacjach oraz chirurgii robotycznej.
"Mam zaszczyt należeć do elitarnego grona siedmiu urologów z całego świata, którzy przeszli szkolenie pod bezpośrednim nadzorem światowego lidera tej dziedziny, prof. Mottrie. W 2018 r. w Belgii w centrum szkoleniowym Orsi Academy odbywało się jedyne jak dotąd europejskie szkolenie dla zaawansowanych 12 operatorów typu masterclass, przeprowadzone pod kierownictwem amerykańskiego lidera robotycznej prostatektomii prof. Patela, którego byłem uczestnikiem. (...) W trakcie mojego pobytu prowadziłem kursy szkoleniowe dla urologów z całego świata, które chciałbym systematycznie prowadzić w Polsce" – dodaje dr Paweł Wisz.
ZOBACZ TAKŻE: Program "Oblicza Medycyny": Chirurg i robot - zgrany duet [WIDEO]
Jak wziąć udział w warsztatach?
Trzydniowe warsztaty będą odbywać się w czteroosobowych grupach. Kurs kończy się egzaminem praktycznym i teoretycznym. Lekarze zapoznają się z zasadami pracy robota da Vinci, poznają instrumentarium oraz nawigację kamerą, będą mieli możliwość ćwiczeń na trenażerach oraz odbędą wirtualne treningi na najnowszej generacji symulatorze SimNow. Urządzenie jest produkowane i opatentowane przez amerykański koncern Intuitive Surgical. Symulator SimNow jest to pierwsze tej klasy urządzenie do treningu wirtualnego w Polsce.
Szczegóły
Termin pierwszego szkolenia: 13-15 grudnia 2019 r.
Miejsce szkolenia: Szpital na Klinach, Kraków, ul. Kostrzewskiego 47.
Dla kogo: lekarze urolodzy oraz lekarze rezydenci w trakcie specjalizacji. Kurs jest dostępny również dla lekarzy spoza Polski.
Jak się zapisać: pod numerem telefonu: 785 053 200 lub drogą mailową: [email protected]
Więcej informacji: https://zabiegidavinci.pl/szkolenia-robotyczne/.
O udziale w kursie decyduje kolejność zgłoszeń – liczba miejsc jest ograniczona.
Organizator szkolenia, Szpital na Klinach, jest wpisany do Rejestru Podmiotów prowadzących Kształcenie Podyplomowe Lekarzy, prowadzonego przez Okręgową Izbę Lekarską w Krakowie.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: KM