Krajowa Sieć Onkologiczna: projekt ustawy w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji
Projekt ustawy o KSO został wpisany przez kancelarię premiera do wykazu prac rządu. Na początku przyszłego tygodnia dokument powinien trafić do konsultacji. W nadchodzącym tygodniu ma również trafić do konsultacji znowelizowane rozporządzenie dotyczące kompleksowej opieki nad pacjentami z nowotworem piersi (Breast Cancer Unit) - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

20 października ruszył V Kongres Onkologii Polskiej. W piątek jedna z sesji plenarnych odbyła się z udziałem wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego, który podsumował to, co udało się osiągnąć w ciągu 3 lat pracy nad zmianami w polskiej onkologii, a jakie założenia nie zostały zrealizowane.
- 2021 r. to, mam nadzieję, rok zainicjowania kolejnego przełomu w onkologii. Można powiedzieć, że większość zadań, które była zamierzone, zrealizowaliśmy. Nie mówię, że zakończyliśmy, bo często są to projekty wieloletnie i długofalowe - powiedział wiceszef Ministerstwa Zdrowia.
Profilaktyka i kadry w onkologii - dwa “wyrzuty sumienia”
Sławomir Gadomski mówiąc o punktach, których nie udało się zrealizować, wskazał na dwa “wyrzuty sumienia”. Pierwszym jest profilaktyka.
- To obszar, w którym najmniej się udało. Nie odmieniliśmy tych niekorzystnych trendów w zakresie zgłaszalności na badania profilaktyczne. Pewne działania zaczęliśmy systemowo i wierzę, że ruszą w przyszłym roku - powiedział Sławomir Gadomski.
Drugi obszar dotyczy kadr.
- Sytuacja kadr jest trudna nie tylko w onkologii. Napływ nowych lekarzy jest mniejszy niż byśmy się spodziewali. Niektóre specjalności, w tym onkologia, nie cieszą się wyborem, mimo że została określona jako dziedzina priorytetowa - powiedział Sławomir Gadomski.
Jak zaznaczył, pewne działania w tym zakresie nie udało się zrealizować. Jednym z pięciu filarów Narodowej Strategii Onkologicznej jest kształcenie, edukacja POZ, działania mające zachęcić do wybierania onkologii jako specjalizacji.
Sławomir Gadomski: Polski Cancer Plan zrealizowany
- Mamy fundament pod zmiany, które realizujemy. Jednym z filarów tego fundamentu jest Narodowa Strategia Onkologiczna. To dokument, na który środowisko onkologiczne czekało wiele lat. To zadanie zrealizowaliśmy. Cancer Plan nie dość, że jest jest określony, to spotkał się z aprobatą środowiska - powiedział wiceszef MZ.
Podkreślił jednocześnie, że nie jest to “dokument do szuflady”.
- To cały projekt, wokół którego zbudowaliśmy pewne mechanizmy monitorujące i na poziomie legislacyjnym, i na poziomie operacyjnym. Zostały zapewnione takie mechanizmy, żeby to nie był kolejna strategia ministra zdrowia, która wyląduje w biurku. Ta strategia jest i będzie realizowana - zapewnił Sławomir Gadomski i doprecyzował, że tymi mechanizmami są m.in. wymogi legislacyjne: konieczność raportowania do parlamentu i premiera, ale też “pewnie działania związane z procesem koordynacji nad monitoringiem strategii do Narodowego Instytutu Onkologii”.
Krajowa Sieć Onkologiczna - projekt ustawy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji
Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej funkcjonuje od lutego 2019 r. Na początku objął województwa dolnośląskie i świętokrzyskie, a pod koniec 2019 r. dołączyły województwa: podlaskie i pomorskie.
- Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej to trudny pilotaż. Traktowany przez nas jak pewne pole doświadczalne do tego, jak wdrożyć zmiany, czyli jak zdefiniować KSO i wprowadzić zmiany typowo projakościowe. Mówimy o pilotażu o Krajowej Sieci Onkologicznej. Wydaje mi się, że to nie jest dobra nazwa. To jest pilotaż i ustawa o jakości w onkologii i tak ją należy definiować, tak trzeba myśleć o tych zmianach - zaznaczył Sławomir Gadomski.
- Projekt ustawy o KSO został wpisany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów do wykazu prac rządu i mógłby zostać skierowany do konsultacji publicznych, ale czekamy na podpis [osoby upoważnionej - przyp. red.] z kancelarii i potwierdzenie tego wpisu. Myślę, że w poniedziałek lub wtorek (25-26 października) uzyskamy ten podpis i rzeczywiście ustawa trafi do konsultacji - zapewnił wiceminister.
Projekt ustawy o #KSO w najbliższych dniach trafi do konsultacji. To ustawa o jakości w onkologii - mówi wiceminister Gadomski @MZ_GOV_PL Trzonem tych zmian jest katalog mierników jakości opieki onkologicznej. Będziemy rozliczać szpitale za ich spełnianie - dodaje. #KOP
— Polskie Towarzystwo Onkologiczne (@OnkologiaPolska) October 22, 2021
Jednocześnie zachęcił do zgłaszania uwag do projektu ustawy, ponieważ “na pewno nie będzie ona prosta”.
- To ustawa o jakości w onkologii. Cała struktura, zbudowanie trójszczeblowego poziomu referencyjności ma wspierać zmiany jakościowe, czyli przede wszystkim przygotowanie katalogu mierników jakościowych w poszczególnych grupach narządowych. Te mierniki wypracowuje dziś NIO-PIB we współpracy z PTO i mam nadzieję, że te mierniki uda się jak najszybciej opracować, bo jest to trzon tych zmian - powiedział.
Zaznaczył, że katalog mierników jakościowych ma być “rozliczalny”.
- Mierniki będziemy nie tylko monitorować, ale rozliczać z ich osiągnięcia. Postawimy progi minimalne, które będą musiały być realizowane. Jeśli w danej jednostce będą one odbiegały od nory, to straci ona kontrakt na finansowanie świadczeń z środków publicznych. To jest przykład finansowania za jakość - zaznaczył Sławomir Gadomski.
- Dostępność musi być do świadczeń wysokiej jakości.W przeciwnym razie to pseudodostępność. Jeśli osiągniemy to ustawą, nawet tracąc kilka jednostek z systemu onkologicznego, to będzie to bez szkody dla pacjentów - powiedział Gadomski.
Cancer Unity - z planowanych pięciu są dwa
Innym celem z 2018 r., którego nie udało się zrealizować, to powstanie pięciu Cancer Unitów. Obecnie funkcjonują tylko dwa.
- Mamy Breast Cancer Unity, które wymagają nowelizacji. W przyszłym tygodniu trafi do konsultacji znowelizowane rozporządzenie, trochę poluzowujące kryteria, trochę pokazujące inny kierunek we wskazywaniu tych ośrodków kompleksowych - powiedział Sławomir Gadomski.
- Największy problem dziś mamy z rakiem płuca. Dyskusja o Lung Cancer Unit trwa od 2020 r. Ta dyskusja, również przez pandemię, nie zakończyła się do dnia dzisiejszego. Bo to trudna dyskusja, bo ścierają się argumenty różnych stron. Racje w zakresie Lun Cancer Unitu nie łatwo pogodzić, jednak wierzę w to, że jeszcze w tym roku uda się dojść do porozumienia - wyraził nadzieję wiceszef MZ.
Z kolei w czwartym kwartale tego roku ma zostać przekazane do konsultacji rozporządzenie dotyczące KOS-HEM (Kompleksowa Opieka Specjalistyczna Hematologicznej).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezydent: w obliczu pandemii jeszcze pilniejsze staje się pełne wdrożenie Narodowej Strategii Onkologicznej
Min. Gadomski: Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić jednakowy standard opieki
V Kongres Onkologii Polskiej - okazja do inicjowania współpracy międzynarodowej
Źródło: Puls Medycyny