Krajowa Sieć Kardiologiczna będzie rozszerzona o kolejne województwa
Obecnie pilotaż sieci kardiologicznej realizowany jest w województwie mazowieckim. Teraz zostanie do niego włączonych kolejnych 6 województw - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

9 września do konsultacji publicznych został przekazany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci kardiologicznej.
Obecnie realizacja programu pilotażowego, którego celem jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki kardiologicznej w ramach sieci kardiologicznej, realizowana jest w województwie mazowieckim. Jak czytamy w OSR, istnieje potrzeba zweryfikowania wypracowanych procedur i standardów prowadzenia pacjenta również w innych województwach niż województwo mazowieckie.
Krajowa Sieć Kardiologiczna rozszerzona na kolejne województwa
Jak wyjaśniono, w celu weryfikacji, czy wypracowany model organizacyjny sprawdzi się w innych województwach niż województwo mazowieckie, rozszerza się obszar realizacji świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w ramach programu pilotażowego, w oparciu o wypracowane wytyczne, o województwa:
- dolnośląskie (Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu)
- łódzkie (Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)
- małopolskie (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II)
- pomorskie (Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku)
- śląskie (Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu)
- wielkopolskie (Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu)
Przypomnijmy, że krajowym ośrodkiem koordynującym jest Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.
Dodano, że planowanymi narzędziami weryfikacyjnymi osiągnięcia celu są wskazane w rozporządzeniu wskaźniki i mierniki oceny programu pilotażowego, a oczekiwanym efektem będzie wypracowanie skutecznego modelu opieki nad świadczeniobiorcami, u których postawiono rozpoznanie nadciśnienia tętniczego opornego i wtórnego, niewydolności krążenia, nadkomorowych i komorowych zaburzeń rytmu i przewodzenia lub wad serca zastawkowych w ramach sieci kardiologicznej.
Zwiększono liczbę pomiotów mogących kierować pacjenta do programu
Jednocześnie - czytamy dalej - w celu zwiększenia oddziaływania programu pilotażowego i objęcia opieką kardiologiczną większej liczby pacjentów rozszerzono katalog pomiotów, mogących kierować świadczeniobiorcę na kwalifikację do programu pilotażowego o:
- poradnię kardiologiczną,
- oddział o profilu kardiologicznym lub oddział o profilu chorób wewnętrznych
oraz zwiększono do 50 zł kwotę dla ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej za skierowanie świadczeniobiorcy do kwalifikacji do programu pilotażowego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kraska: sieć kardiologiczna będzie rozszerzana
Prof. Hryniewiecki o sieci kardiologicznej: zyskają pacjenci, ale też placówki i lekarze
Źródło: Puls Medycyny