Krajewska: wykorzystanie potencjału farmaceutów pomoże odciążyć system opieki zdrowotnej
Dostrzeżenie potencjału zawodowego farmaceutów, których zawód jest zawodem medycznym i zaufania publicznego, to krok w stronę odciążenia systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jednym z pierwszych kroków jest przyznanie farmaceutom prawa do szczepień - mówiła Ewa Krajewska (GIF).
Główny Inspektor Farmaceutyczny podczas tegorocznego Flu&Covid-19; Forum 2021 (23 września) zaznaczyła, że uchwalona w tym roku Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadziła rzecz innowacyjną - opiekę farmaceutyczną, będącą świadczeniem zdrowotnym realizowanym w aptece.
- Ten rodzaj świadczenia sprawia, że farmaceuta staje się brakującym ogniwem na linii: lekarz - pielęgniarka - pacjent - podkreśliła Ewa Krajewska,
Dodała, że to rozwiązanie jest szczególnie potrzebne w sytuacji znacznego obciążenia systemu podstawowej opieki zdrowotnej.

Apteki są przygotowane do szczepień
Ewa Krajewska zwróciła też uwagę na to, że dzisiaj farmaceuci szczepią przeciw COVID-19, a rozwiązanie pozwalające na wykonywanie szczepień przeciwko grypie przez tę grupę zawodową, jest w tej chwili na zaawansowanym etapie.
W jej ocenie - włączenie farmaceutów do systemu organizacji szczepień - z całą pewnością zwiększy dostępność szczepień z uwagi chociażby na fakt dużej dostępności do aptek. - W dłuższej perspektywie przyniesie także większy wskaźnik wyszczepialności w społeczeństwie - podkreśliła.
Mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej podkreśliła z kolei, że farmaceuci są gotowi na szczepienia w aptece, jest ich dużo, więc pacjenci nie będą musieli czekać w długich kolejkach.
- Dobre przygotowanie prezentują zarówno farmaceuci, jak i same apteki. Apteczne punkty szczepień spełniają wszystkie wymagania w tym zakresie. Farmaceuci natomiast są przygotowani do wykonywania i do kwalifikacji do szczepień - mówiła Piotrowska-Rutkowska.

Zaznaczyła, że przeszkolonych w zakresie wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 jest 9 tys. farmaceutów. Szkolenia te miały charakter dwustopniowy: najpierw były teoretyczne, a następnie praktyczne.
-To pokazuje, że posiadamy odpowiednią wiedzę ku temu, aby szczepić pacjentów - przypomniała prezes NRA.
Wyjaśniła też, że część farmaceutów przeszkoliła się tylko w zakresie kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19.
- Uważam, że jesteśmy przygotowani do tego, żeby wykonywać szczepienia przeciwko grypie w aptece. Trzeba podkreślić, że szczepienia przeciwko COVID-19 są zdecydowanie trudniejszymi szczepieniami w porównaniu do szczepień przeciwko grypie - mówiła.
Dodała: farmaceuci posiadają już wiedzę w zakresie działań niepożądanych i jak do tej pory sprawdzili się w tym zakresie.
Pacjenci ufają farmaceutom i aptekom
Prezes NRA zwróciła też uwagę na prowadzoną niedawno ankietę dotyczącą zaufania pacjentów do farmaceutów i aptek.
- Z ankiety tej wynika, że ponad 90 proc osób badanych odwiedzających aptekę ufa farmaceucie, jego wiedzy i umiejętności. Ważne jest też to, że badani mają zaufanie do samych aptek - mówiła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
Jak wskazują ankietowani - tłumaczyła prezes NRA - apteki spełniają najwyższe standardy, jeśli chodzi o leki, ale też spełniają bardzo wysokie standardy apteczne, jeśli chodzi o szczepienia czy miejsca wykonywania szczepień.
Prezes NRA zaznaczyła też, że dodatkowym atutem aptek - jako miejsc do realizacji szczepień - jest sam fakt, że aptek jest dużo i są łatwo dostępne.
- Apteki są na każdym rogu, stąd ta łatwa dostępność jest dodatkowym elementem zachęcającym pacjentów do szczepień. Pacjenci są z tego bardzo zadowoleni i też chcieliby poszerzenia szczepień wykonywanych w aptece, nie tylko o grypę ale też inne szczepienia. Tak naprawdę brakuje jedynie legislacji - podkreśliła.
Eksperci popierają szczepienia w aptekach
W trakcie debaty na wagę prowadzenia szczepień w aptekach, także przeciwko innym chorobom niż COVID, zwracali uwagę specjaliści z innych dziedzin medycyny.
Ich zdaniem, umożliwienie wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach pomoże udrożnić polski system zapobiegania chorobom zakaźnym takim jak grypa.
O korzystnym wpływie udziału farmaceutów w realizacji szczepień ochronnych opowiedział ekspert z Francji, Olivier Rozaire, przewodniczący URPS Pharmaciens, Auvergne Rhone-Alpes.
Jak podkreślił, we Francji aktualnie farmaceuci mogą szczepić w aptekach osoby dorosłe, z wyjątkiem osób z historią reakcji alergicznych na produkty zawierające białko jaja kurzego lub wcześniejszych innych niepożądanych reakcji na szczepienie.
- Od września 2017 r. do stycznia 2018 r. ponad 3 tys. farmaceutów zaszczepiło blisko 280 tys. pacjentów. Zaimplementowanie w Polsce standardów europejskich w zakresie szczepień w aptekach przyniosłoby wiele wymiernych korzyści, tj. ułatwienie dostępu do szczepień i odciążenie ochrony zdrowia. Francja odniosła realną korzyść z udziału farmaceutów w kampanii szczepień przeciw COVID-19, w ramach której wykonano ponad 3,5 mln szczepień w aptece - mówił Rozaire.
Pediatrzy zalecają szczepienia w aptekach u osób w wieku 16+
Z kolei prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego zwróciła uwagę na fakt, że dzieci są głównymi transmiterami wirusa grypy. - Co ważne - podkreśliła - dzieci same też mogą ciężko chorować na grypę.
- Zgodnie z rekomendacjami towarzystw międzynarodowych, nie tylko pediatrycznych, dzieci po skończeniu 6 m.ż. powinny być szczepione przeciw grypie - mówiła.
Jak stwierdziła, pandemia miała też jedną dobra stronę. - Pamiętam, kiedy dwa lata temu byliśmy w Sejmie i mówiliśmy o szczepieniach przeciwko grypie przez farmaceutów. Słyszeliśmy wówczas, że jest to niemożliwe. Dziś jest inaczej - oceniła.
- Pediatrzy stoją na stanowisku, że dorośli, a nawet, w naszej ocenie, dzieci powyżej 16 roku życia powinny być szczepione w aptece. Istnieje kalendarz szczepień dla dorosłych, zawierający także inne szczepienia niż tylko przeciwko grypie czy COVID. To są też szczepienie przeciwko: pneumokokom, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. I te szczepienia u dorosłych powinny być podawane w aptece - podsumowała prof. Jackowska.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Farmaceuta z Francji o sukcesie programu szczepień w aptekach. “Dziś szczepić się można w zasadzie wszędzie”
Szczepienie grypy w aptekach: Są dwie opcje: samo zaszczepienie lub kwalifikacja i szczepienie
Farmaceuci będą szczepić przeciw grypie jeszcze w tym roku? Na razie to wstępna deklaracja
Źródło: Puls Medycyny